Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaOgłoszenia - kultura
Miasto Józefów - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Przeglądasz wpisy z kategorii kultura

Weekend w MOK-u: 22-23 czerwca

5 dni temu8 godzin temu

22 CZERWCA (SOBOTA)

GODZ. 21:00 Kino pod Gwiazdami: „Priscilla”

reż. Sophia Coppola (USA, 2023) 113 min

Kiedy młodziutka Priscilla Beaulieu spotyka Elvisa Presleya, on jest już gwiazdą rock-and-rolla. W ich niewielu wspólnych chwilach staje się dla niej kimś zupełnie nieoczekiwanym: pierwszą wielką miłością, sprzymierzeńcem w samotności i wrażliwym najlepszym przyjacielem. Jednak z czasem jej życie przypudrowane i przykryte toną różu i brokatu zmienia się w złotą klatkę.

Wydarzenie w ramach Budżetu Obywatelskiego Józefów 2024.

Wstęp wolny.

Miejsce: skwer im. Jana Pawła II.

23 CZERWCA (NIEDZIELA)

GODZ. 03:45 „Blady świt nad Wisłą”/spacer ornitologiczny

Wszystkie „ranne ptaszki” zapraszamy na spacer brzegami Wisły. Jakie gatunki tym razem zobaczymy, które uda się usłyszeć? Pod okiem prowadzącego czeka nas wyjątkowo przyjemny poranek. Uwaga! Obserwacje będą odbywać się w miejscowości Przydworzyce (samodzielny dojazd samochodem, około 1 godziny).

Prowadzenie: Piotr Baranek, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków

Udział bezpłatny. Zapisy: email: [email protected]

Miejsce spotkania: Link do miejsca zbiórki otrzymacie Państwo przy zapisie. 1 LIPCA-30 SIERPNIA

„Wakacyjna heca”/program dla dzieci i młodzieży 6+/10+/12+

Zachęcamy dzieci i młodzież do spędzenia czasu twórczo i z pasją, w duchu letniego odpoczynku i relaksu. Przez dwa miesiące nie zabraknie rozmaitych propozycji dla każdego kto zostaje w mieście na wakacje. W ramach zajęć proponujemy bezpłatne warsztaty – plastyczno-kreatywne, naukę szydełkowania, warsztaty teatralne, taneczne, a także: szachy i seanse kinowe. W programie pojawią się również cztery spektakle teatralne, na które zapraszamy dzieci razem z opiekunami.

Zapisy od 17 czerwca przyjmujemy mailowo: [email protected].

*/zapisy obowiązują: os. indywidualne na warsztaty/gr. zorganizowane do kina i na spektakl/

Bilety na spektakle: 10 zł dziecko/15 zł opiekun

Program dofinansowany w ramach zadań Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Miasta Józefowa na 2024 rok.


"Wakacyjna heca": PROGRAM

 

 

 

Więcej
10.png

"Lato blisko" - impreza plenerowa 15-16 czerwca

12 dni temu8 dni temu

„Lato blisko” to zapowiedź wakacji i letnich wydarzeń plenerowych organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury. Mieszkańców Józefowa czekają dwa dni wypełnione muzyką, relaksem, rękodziełem i dobrą kuchnią, a przygotowany program wpisuje się w unikalny charakter miasta, jego niespieszny rytm i bliskość natury.


PROGRAM:

sobota/niedziela 15-16.06.2024


 • strefa food trucków

sobota godz. 15:00-22:00, niedziela godz. 11:00-22:00 • plener malarski „Willa Frankówka. Od Nowa. Malarstwo” godz. 15:00-19:00 (obowiązują zapisy)

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.


sobota 15.06.2024


 • animacje na skwerze godz. 15:00-19:00

Zapraszamy na warsztaty przygotowane przez instruktorów MOK-u oraz zaprzyjaźnione stowarzyszenia, a także na stoiska józefowskich rękodzielników. Ponadto w programie animacje rodzinne: szczudłowanie z bańkami, balonikami i wielką skakanką, gigantyczna kolorowanka, malowanie buziek, kącik malucha (w nim m.in.: duża jenga, klocki drewniane, rurki konstrukcyjne), tunele animacyjne, chusta klanzy, proca XXL.


mała SCENA PLENEROWA od godz. 15:00


 • godz. 15:00 Kopalnia Marzeń/zabawa z animatorami
 • godz. 16:00 Zespół Kukaj Kukawko/Letni Las – koncert rodzinny.
 • godz. 17:30 pokaz tańców orientalnych w wykonaniu sekcji tanecznej działającej w MOK Józefów
 • godz. 18:00 sety DJ-skie ze sceny: DJ Altenavium
 • godz. 21:00 Kino pod Gwiazdami: „Wonka”, reż. Paul King (USA, Kanada, Wielka Brytania, 2023) 117 min

Wydarzenie w ramach Budżetu Obywatelskiego Józefów 2024.

 

niedziela 16.06.2024


 • godz. 10:00 Rodzinna Rowerowa Gra Terenowa „Harcerskim Szlakiem”, której motywem przewodnim będą techniki harcerskie. Organizatorzy: Miasto Józefów, ICSiR oraz Szczep ZHP Józefów im. Por. Roberta George`a Hamiltona. Start i rejestracja: skwer im. św. Jana Pawła II.


duża SCENA PLENEROWA


 • godz. 18:00 Sorry Boys/koncert

Sorry Boys to jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie, który udanie łączy popowe kompozycje z alternatywnymi wpływami. Od początku działalności trzon grupy stanowią: Bela Komoszyńska oraz Tomasz Dąbrowski i Piotr Blak. Zespół wydał sześć płyt i zagrał kilka tras koncertowych, wystąpił również na najważniejszych polskich festiwalach muzycznych, m.in. na Open’er Festival, Orange Warsaw Festival, Olsztyn Green Festival, Jarocin Festival oraz na Męskim Graniu.

W ciągu mijających 12 miesięcy Sorry Boys zaprezentowali dwa albumy – jesienią 2022 r. ukazał się „Renesans”, nominowany do nagrody Fryderyk 2023 w kategorii ‘Album Roku Indie Pop’, z którego pochodzą przebojowe single: „Mapy gwiazd”, „Na spalonym moście” i „Fudżi”, a 21 lipca miała swoją premierę płyta „Moje serce w Warszawie”, upamiętniająca 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Krążek promuje utwór tytułowy oraz najnowszy singiel „Dzień dobry” z gościnnym udziałem Roberta Gawlińskiego.

Program najbliższych koncertów będzie oparty na utworach z dwóch ostatnich albumów: „Renesans” i „Moje serce w Warszawie”, ale „Absolutnie, absolutnie” nie zabraknie także największych przebojów Sorry Boys!


 • godz. 19:30 Tęgie Chłopy/koncert i potańcówka

Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.

Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013-2016). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

Skład kapeli: Maniucha Bikont – tuba, śpiew; Maciej Filipczuk – skrzypce; Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew; Mateusz Kowalski – akordeon, baraban, skrzypce i śpiew; Michał Maziarz – tenor, śpiew; Dorota Murzynowska – baraban; Szczepan Pospieszalski – trąbka, śpiew; Michał Żak – saksofon sopranowy, klarnet, śpiew; Marcin Żytomirski – skrzypce, śpiew.

Wstęp wolny


Patronat Honorowy: Burmistrz Miasta Józefowa. Partnerzy: Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji, OSP Józefów, Stowarzyszenie Espar 50 ProKobieta, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Józefowie

Patroni medialni: Radio 357, Pismo Samorządowe „Józefów nad Świdrem”.

Miejsce: skwer im św. Jana Pawła II.

Więcej
6.png

Wieczór europejski 5 czerwca

19 dni temu17 dni temu

W ramach spotkania józefowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zapraszamy na spotkanie przygotowane przez Fundację My Obywatele Unii Europejskiej im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego.


W programie:


 • słowo wstępne o patronie Fundacji Wojciechu Jastrzębowskim – autorze projektu „Konstytucji dla Europy” z 1831 roku wygłosi Witold Moszyński – Prezes Zarządu Fundacji;
 • spektakl pt. „Romantyczny Testament Jastrzębowskiego – marzenie o bezpiecznej Europie”, czyli artystyczne czytanie fragmentów „Konstytucji dla Europy 1831 r.” przez aktorów: Stanisława Biczysko, Monikę Goździk, Olgierda Łukaszewicza;
 • wystąpienie eksperta europejskiego dr hab. Marka Greli – Ambasadora ad personam, Ambasadora RP przy Unii Europejskiej (2002-2006), b. Dyrektora ds. transatlantyckich oraz walki z terroryzmem w Radzie Unii Europejskiej, głównego doradcy w Europejskiej Służbie Dyplomatycznej EEAS (2006-2012), pt. „Bezpieczna Polska w zintegrowanej Europie”.


5 czerwca, godz. 18:00

Wstęp wolny.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

Więcej
5.png

Zapraszamy do MOK-u: 1-3 czerwca

26 dni temu2 miesiące temu

Uprzejmie informujemy, że 31 maja (piątek) Miejski Ośrodek Kultury i jego placówki będą nieczynne.


Zapraszamy w kolejnych dniach:


1 CZERWCA (SOBOTA)

GODZ. 11:00 „Z teatrem dookoła rodziny”/warsztaty familijne 3+

Zabierz mamę, tatę i rodzeństwo na teatralną przygodę. Razem odegracie rodzinę królewską, załogę statku pirackiego albo wyruszycie w kosmos. Tego dnia wszystko będzie możliwe! Czeka Was dużo dobrej, wspólnej zabawy. Prowadzenie: Przemysław Kaczyński – aktor, reżyser teatralny, scenarzysta.

Udział bezpłatny. Zapisy do 28 maja: [email protected]

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

2 CZERWCA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 Alicja Janosz Dzieciom/koncert

Alicja Janosz na scenie zadebiutowała jako 8-latka. Swoje pierwsze muzyczne kroki stawiała m.in. w MOK-u – pod koniec lat 90-tych była laureatką Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką organizowanych przez nasz Ośrodek. Mając 15 lat wygrała „Szansę na Sukces”, a w wieku 17 lat „Idola” – pierwszy polski talent show.

Najnowsza płyta artystki to atrakcyjne piosenki dla najmłodszych, które trafią również w gusta rodziców. Wpadające w ucho melodie i zgrabne teksty tworzą znakomicie brzmiący, różnorodny stylistycznie album. Znajdziemy na nim utwory lekkie i zabawne, ale także takie, które w zgodzie z nurtem Rodzicielstwa Bliskości, będą wspierać dzieci w doświadczaniu różnych emocji.

Wstęp wolny.

Miejsce: skwer im św. Jana Pawła II lub sala widowiskowa MOK (w przypadku złej pogody).

 

3 CZERWCA (PONIEDZIAŁEK)

GODZ. 18:00 „Wszystko co mam”/Paweł Bożydar Galas/wernisaż wystawy malarstwa

Paweł studiuje w pracowni Moniki Grajdy-Widulińskiej w PMDK w Otwocku. Brał udział w wystawach i plenerach w Polsce i za granicą. Podróżował na 4 kontynentach świata: po Europie, Azji, Afryce i Ameryce. Jest członkiem Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Otwockiej. Od 2010 r. uczestniczy w Festiwalu Otwarte Ogrody. Od urodzenia mieszka i tworzy w Józefowie. To będzie pierwsza autorska, przekrojowa wystawa Pawła w naszym MOK-u.

Wstęp wolny.

Miejsce: Galerie WEJŚCIE I RAMA MOK.


Więcej
Alicja Janosz.png

14. Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2024

miesiąc temu30 dni temu

14. Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2024 oraz Dzień Rodziny


24 maja (piątek) - 26 maja (niedziela)


Krajobraz kulturowy Józefowa to mozaika tradycji, historii, przyrody i kultury. Zaprezentujemy ją wraz z mieszkańcami miasta – współorganizatorami wydarzenia podczas tego wyjątkowego weekendu.


W tym roku w programie:


 • 17 Ogrodów - kameralne wystawy, spotkania, koncerty i warsztaty organizowane w józefowskich ogrodach i instytucjach.
 • wycieczka rowerowa
 • Dzień Rodziny organizowany przez ICSiR


Fenomen Festiwalu, którego program tworzony jest oddolnie, ma u swych źródeł szczególną otwartość i gościnność mieszkańców, którzy już po raz 14. zaproszą do swoich prywatnych przestrzeni na bezpłatne warsztaty, wystawy, spotkania, koncerty, degustacje. Wspierać ich będą miejskie instytucje, organizacje i lokalni przedsiębiorcy.


Szczegółowy program jest dostępny na stronie: https://mokjozefow.pl/otwarte-ogrody-2/


Gorąco zapraszamy w imieniu wszystkich współorganizatorów i partnerów!


Patron Honorowy: Burmistrz Miasta Józefowa

Patron medialny: Pismo Samorządowe „Józefów nad Świdrem”


Organizator i koordynator: Miejski Ośrodek Kultury

Więcej
19.png

MOK Józefów: 16-19 maja (zapraszamy na Noc Muzeów!)

miesiąc temumiesiąc temu

16 MAJA (CZWARTEK)

GODZ. 18:00-20:00 Lokalne Historie

Zapraszamy na cykliczne spotkania, podczas których rozmawiamy o Józefowie, jego historii, dawnych mieszkańcach. Kluczem do poznania miasta stają się opowieści – o ludziach i miejscach związanych z naszymi okolicami. W swobodnej atmosferze wymieniamy się wiedzą oraz spostrzeżeniami na temat lokalnych spraw z przeszłości oraz tego, jaki mają wpływ na teraźniejszość. Wspólnie uzupełniamy historyczną mapę Józefowa. Współpracujemy z Miejską Biblioteką Publiczną w Józefowie. Razem tworzymy Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej.

W czasie spotkania może pojawić się gość specjalny, o czym poinformujemy bliżej terminu wydarzenia na profilu FB MOK Józefów.

Prowadzenie: Lidia Głażewska-Dańko.

Wstęp wolny

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka. 

 

17 MAJA (PIĄTEK)

GODZ. 18:00 Marek Krajewski/spotkanie autorskie

Marek Krajewski – z wykształcenia doktor filologii klasycznej specjalizujący się w językoznawstwie łacińskim. Z zawodu pisarz, autor bestsellerowych kryminałów retro, którym blisko do horroru, czy opowieści niesamowitej. Na miejscu dostępne będą w sprzedaży książki z Wydawnictwa Znak.

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w MBP przy ulicy M. Skłodowskiej-Curie 5/7.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

GODZ. 18:00 Koncert laureatów/Prywatna Szkoła Muzyczna Bartłomieja Budzyńskiego w Józefowie

Wystąpią laureaci VII Szkolnego Konkursu Muzycznego, laureaci konkursów muzycznych ze szkół regionu mazowieckiego oraz zespoły wokalne i instrumentalne z Prywatnej Szkoły Muzycznej Bartłomieja Budzyńskiego w Józefowie.

W programie: utwory muzyki klasycznej i muzyka filmowa.

Wstęp wolny. Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

18 MAJA (SOBOTA)

GODZ. 11:00 „Nasza fantazja”/Mała Mokka i Mokka-Teen/koncert

Młode artystki porwą publiczność do świata pełnego dziecięcej radości i twórczości, w którym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Wystąpią dla Państwa dwie grupy wiekowe: Mała Mokka – grupa najmłodsza, Mokka-Teen – nowopowstała grupa młodzieżowa. Czas trwania koncertu ok. 50 min.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MOK oraz na biletyna.pl

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

GODZ. 19:00-24:00 Wieczór na letnisku/Noc Muzeów w Willi Frankówce

W tym roku dołączamy do ogólnopolskiej akcji NOC MUZEÓW i zapraszamy na wyjątkową noc na letnisku. Przygotowaliśmy dużo atrakcji, dzięki którym poznają Państwo historię zabytkowej i zrewitalizowanej Willi Frankówki oraz całego założenia zwanego Kolonią Frankówką. Proponujemy relaks przy muzyce granej na żywo oraz kreatywne zabawy plastyczne dla dzieci. Będzie można usiąść z pyszną kawą i ciastkami na jednej z werand budynku, żeby zagrać w warcaby lub ułożyć puzzle. W programie: oprowadzenie po Kolonii Frankówce (Lidia Głażewska-Dańko), wykłady o architektonicznym i ilustratorskim dziedzictwie Elwiro Michała Andriollego (Robert Lewandowski), prezentacja lokalnych, historycznych pamiątek (Janusz Prządka), działania plastyczne dla dzieci z ilustratorką (Magda Car).

Partnerzy: Towarzystwo Przyjaciół Józefowa, Biograficzne Muzeum Elwiro Michała Andriollego w Józefowie, Wydawnictwo Świdermajer, Unique Choice – Palarnia Kawy.

Wstęp wolny.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

19 MAJA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 „Musical Dream”/zespół wokalny Mokka/koncert/BRAK WEJŚCIÓWEK

W programie: nowe aranżacje, wielkie wyzwania, anielskie głosy i mnóstwo niespodzianek

Tak mówią o sobie: „Jesteśmy żeńskim zespołem wokalnym wykonującym szeroko pojętą muzykę rozrywkową. Zwykle występujemy na scenach Józefowa i Otwocka ale mamy w swoich osiągnięciach występ na finale Warszawianki Roku 2021, Iluminacjach Warszawskich, koncert z Czesławem Mozilem, występ w Dzień Dobry TVN oraz Wielkim Graniu na scenie PGE Narodowego. Nasze doświadczenia muzyczne są różne a łączy nas miłość do muzyki, pasja do śpiewu i wzajemna przyjaźń”.

Czas trwania ok. 60 min.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MOK oraz na biletyna.pl

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

Więcej
noc muzeow.png

Weekend w MOK-u: 10-12 maja

2 miesiące temumiesiąc temu

10 MAJA (PIĄTEK)

GODZ. 18:00 „Artystyczne Dusze. Antologia Poetów Ziemi Otwockiej”/spotkanie promocyjne

Zapraszamy na spotkanie z autorami wierszy wydanej w 2023 roku Antologii. Prezentacje poetyckie przeplatane będą poezją śpiewaną w wykonaniu Mateusza Szczurka, młodego barda z Krakowa.

Bezpłatne wejściówki dostępne w sekretariacie MOK i na www.biletyna.pl

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

11 MAJA (SOBOTA)

GODZ. 11:00 „Palce lizać, czyli wybuchowy deser”/spektakl 6-100 lat

Poznajcie bliźniaki Melę i Miłka! Wybierzcie się na pyszny spektakl dla małych i dużych smakoszy! Dowcipne, błyskotliwe, pełne nieprzewidzianych zwrotów akcji przedstawienie spodoba się nie tylko dzieciom, ale i rodzicom oraz dziadkom, którzy również będą mieli niejeden powód do beztroskiego uśmiechu! Spektakl na podstawie książki autorstwa Dawida Chybalskiego.

W sobotnie popołudnie, pod nieobecność dziadka Leona, który pojechał na doroczny zjazd mistrzów cukiernictwa, Mela i Miłek bawili się w jego cukierni. Przez chwilę brykali robiąc przy tym wielki hałas. Śmiali się i tańczyli do starych melodii z radia „Pogoda”. Nagle zadzwonił telefon! Ktoś zamówił tort na dzień popularnych imienin... Mela i Miłek postanawiają upiec pyszny tort i sprawić radość dziadkowi Leonowi... Czy wszystko będzie palce lizać?

Na scenie będzie gwarno, wesoło i oczywiście muzycznie. Młodzi widzowie poznają tajniki pracy cukiernika i trudnej sztuki przyrządzania tortu oraz będą towarzyszyć wszystkim figlom! Urzekająca, piękna puenta udowodni, że zawsze warto mówić prawdę, nawet tę najtrudniejszą!

Obsada: Mela – Wiktoria Swat; Miłek – Dawid Chybalski; Dziadek Leon – Antoni Rot (głos).

Reżyseria: Kamil Obara. Scenariusz: Dawid Chybalski. Muzyka: Waldemar Ossowski.

Scenografia: Maciej Tarapata. Kostiumy: Krystyna Tabiszewska. Charakteryzacja: Olga Kołomycew. Choreografia i ruch sceniczny: Oskar Wójcik. Produkcja: Fundacja Nieco Kultury, www.palcelizacnazywo.pl

Bilety: 30 zł normalny/20 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK

12 MAJA (NIEDZIELA)

GODZ. 09:00 „Nadwiślański zielnik”: nadwiślańskie łąki/spacer 2.

Zapraszamy na drugi w tym roku spacer zielarski z cyklu „Nadwiślański zielnik”. Bogactwo nadwiślańskich łąk zachęca do poznawania nieznanych gatunków roślin i ich właściwości. Poszukamy ich razem do zrobienia domowego zielnika. Prowadzenie: Anna Majkowska. Czas trwania: około 2 godziny. Udział bezpłatny. Zapisy do 9 maja: [email protected]

Miejsce spotkania: przy ulicy Wierzbowej 52°08'35.2"N 21°10'40.5"E (dziki parking).

 

GODZ. 10:00-14:00 „Ukwiecamy nasze miasto”/kiermasz ogrodniczy

Jak co roku wraz z redakcją „Józefowa nad Świdrem” zapraszamy na tradycyjny wiosenny kiermasz ogrodniczy. Oprócz wystawców oferujących krzewy, drzewka i kwiaty, organizatorzy przygotują stół wymiany roślin. Nadleśnictwo Celestynów przekaże sadzonki sosnowe, które wraz z instrukcją sadzenia rozdawać będą gospodarze miasta. W godz. 10:00–14:00 udostępniona zostanie zabytkowa, zrewitalizowana Willa Frankówka. Na jej frontowej werandzie pielęgniarki z miejskiej przychodni zmierzą ciśnienie i udzielą porad.

Kiermasz odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta Józefowa.

Miejsce: parking przy Urzędzie Miasta oraz Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

GODZ. 18:00 Śladami Mistrzów: „Historia pewnej znajomości”/Dorota Segda i Jacek Romanowski

Wieczór poświęcony wybitnym poetom: Wisławie Szymborskiej i Zbigniewowi Herbertowi.

Łączyła ich wyjątkowa wieloletnia przyjaźń, utrwalona w listach opublikowanych w tomie pt. „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja z lat 1955-1996”. Książka była także inspiracją do przygotowania słuchowiska pod tym samym tytułem dla Radia Kraków w opracowaniu i reżyserii Doroty Segdy. Podczas spotkania bliżej poznamy historię tej przyjaźni słuchając fragmentów listów i wierszy czytanych przez Dorotę Segdę oraz Jacka Romanowskiego. Artystom towarzyszą podkłady muzyczne oraz projekcja slajdów. Prowadzenie: Andrzej Kurdziel.

Bilety: 30 zł normalny/20 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

Więcej
10.png

Projekt filmowy dla młodzieży "Małe światy" - na zgłoszenia czekamy do 30 kwietnia!

2 miesiące temumiesiąc temu

Trwa rekrutacja do projektu filmowego "Małe światy"!


Warunki uczestnictwa:

wiek 13-19 lat (i nie jesteś studentką/studentem)

przesłanie ankiety uczestnictwa do 30 kwietnia https://tiny.pl/d7lg2


Gwarantujemy:

 • Zdobycie warsztatu filmowca-dokumentalisty: praca nad scenariuszem, nauka obsługi kamery, montaż (w końcowej fazie projektu uczestnicy otrzymają licencje do programu montażowego)
 • Praktyczne ćwiczenia filmowe, indywidualne konsultacje z prowadzącymi
 • Wsparcie teczniczno-merytoryczne w realizacji swojego filmu dokumentalnego
 • Naukę pracy w grupie i pracy samodzielnej pod kątem działań filmowych
 • Uroczysty pokaz wszystkich zrealizowanych produkcji, który obędzie się 26 października w sali widowiskowej!


Terminy:

 1. Projekt będzie realizowany od maja do października 2024 r.
 2. Spotkania będą odbywały się w co drugi czwartek miesiąca, godz. 18.00-20.00 (w Klubie Port w MOK-u w Józefowie).
 3. Końcowym efektem zajęć będzie wyprodukowanie krótkich filmów dokumentalnych wedle pomysłów uczestników.
 4. Pierwsze spotkanie już 9 maja!


Zajęcia poprowadzą:

Szymon Mańkowicz - absolwent AMA Film Academy (scenariopisarstwo, reżyseria)

Krzysztof Kopczyński - doktor habilitowany reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, reżyser, scenarzysta, producent filmowy

Desi Kunsa - autorka zdjęć, operatorka, reżyserka krótkich filmów fabularnych i dokumentalnych (Szkoła Filmowa w Łodzi)

Maria Staniszewska - producentka (Szkoła Filmowa w Łodzi)


W razie pytań prosimy o kontakt: [email protected]


"Małe światy: warsztat realizacji filmów dokumentalnych w najbliższym otoczeniu" jest realizowany w ramach Programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanego przez Fundację Civis Polonus.

Więcej
Małe światy nowy(42 x 59.4 cm).png

Akcja Żonkile 19 kwietnia 2024

2 miesiące temu2 miesiące temu

Miejski Ośrodek Kultury włącza się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile upamiętniającą 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.


19 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury oraz w Domu Nauki i Sztuki/Wilii Frankówce będziemy rozdawać papierowe żonkile – symbol wspólnej pamięci o pierwszym powstaniu miejskim w okupowanej Europie.


Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu w getcie warszawskim za sprawą Marka Edelmana – jednego z przywódców powstania, który ocalał.

Co roku, 19 kwietnia, składał żółte kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie symbolu żonkila oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.


Tego dnia udostępnimy też na Facebooku MOK-u dodatkowe materiały edukacyjne dla dzieci i młodzieży przygotowane przez organizatora: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.


Organizator akcji Żonkile:

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Więcej
akcja żonkile.png

Zapraszamy do MOK-u: 11-15 kwietnia

2 miesiące temu2 miesiące temu

11 KWIETNIA (CZWARTEK)

GODZ. 18:00-20:00 Lokalne Historie

Zapraszamy na cykliczne spotkania, podczas których rozmawiamy o Józefowie, jego historii, dawnych mieszkańcach. Kluczem do poznania miasta stają się opowieści – o ludziach i miejscach związanych z naszymi okolicami. W swobodnej atmosferze wymieniamy się wiedzą oraz spostrzeżeniami na temat lokalnych spraw z przeszłości oraz tego, jaki mają wpływ na teraźniejszość. Wspólnie uzupełniamy historyczną mapę Józefowa. Współpracujemy z Miejską Biblioteką Publiczną w Józefowie. Razem tworzymy Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej.

W czasie spotkania może pojawić się gość specjalny, o czym poinformujemy bliżej terminu wydarzenia na profilu FB MOK Józefów.

Prowadzenie: Lidia Głażewska-Dańko.

Wstęp wolny

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka. 


12 KWIETNIA (PIĄTEK)

GODZ. 18:00 „Oczami Kobiety”/wernisaż wystawy malarstwa Moniki Kubickiej

Wystawa tej artystki to prawdziwy wyraz kobiecej ekspresji. Monika zaprasza do świata piękna, spokoju i harmonii oraz barwnego świata przyrody. Jej obrazy, przez wielu nazywane „obrazami malowanymi sercem”, są wyrazem jej uczuć, przeżyć i emocji.

Monika Kubicka jest mieszkanką Józefowa. Pasja do malowania była w niej od zawsze, ale to kursy Vedic Art, malarstwa intuicyjnego, utwierdziły ją w przekonaniu jak niezbędną częścią życia jest twórczość. Celem Moniki jest inspirowanie innych do malowania, do bawienia się kolorem, a przede wszystkim do odpoczynku przy malowaniu i pobyciu po prostu ze sobą – czego tak brakuje w pędzie dzisiejszego świata.

Wstęp wolny.

Miejsce: Galeria RAMA MOK.


13 KWIETNIA (SOBOTA)

GODZ. 11:00 „Puc, Bursztyn i goście, czyli rzecz o pieskach”/spektakl dla dzieci 4–10 lat

Ponadczasowy, obfitujący w interakcje z widzami, spektakl familijny o przyjaźni, zaufaniu i tolerancji z wykorzystaniem instrumentów muzycznych i technik lalkowych. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie książki „Puc, Bursztyn i goście” Jana Antoniego Grabowskiego. Spektakl w wykonaniu łódzkiej grupy sentymentalno-satyrycznej Po Omacku, którą tworzą aktorki: Agata Butwiłowska, Emilia Dryja, Katarzyna Stanisz i Karolina Zajdel.

Bilety: 20 zł normalny/15 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

GODZ. 11:00 „Koń, jaki jest, każdy widzi, czyli odwiedziny w stajni”/plener fotograficzny/BRAK MIEJSC

Wszyscy pasjonaci fotografii wiedzą, że nie ma nic piękniejszego niż galopujący koń, będący w swoim żywiole, kiedy jego kopyta nie dotykają ziemi. Dlatego tym razem wybierzemy się do stajni, gdzie będziemy mieli okazję spojrzeć w oczy przez obiektywy naszych aparatów nie tylko koniom, ale również kucykom, osiołkom, owcom i innym mieszkającym tam zwierzętom.

Prowadzenie: Zofia Nowaczyk.  

Udział bezpłatny. Zapisy do 11 kwietnia: [email protected]

Organizacja: zbiórka o godzinie 11:00 przed Urzędem Miasta Józefów, transport własnymi samochodami do stajni oddalonej od Józefowa o około 20 min jazdy. Zachęcamy do zabrania ze sobą suchego chleba i marchewek dla koni. W przypadku deszczu, wkoło stajni może być błotniście więc ubierzcie odpowiednie obuwie. Wszystkie osoby uczestniczące w plenerze zobowiązane będą do podpisania regulaminu z oświadczeniem o samodzielnym dotarciu na miejsce.

 

GODZ. 18:00 „Polskie spaghetti”/Wiązowski Teatr Muzyczny/BILETY WYPRZEDANE

„Polskie spaghetti” to współczesna komedia rodzinna w dwóch aktach.

Nieoczekiwane zachowanie mamusi stawia jej córki oraz ich mężów wobec konieczności podjęcia brzemiennych w skutki decyzji. W zaistniałej sytuacji niebagatelną rolę ma do odegrania przygłucha ciotka. Opowiedziane w błyskotliwy i niezwykle zabawny sposób komplikacje rodzinne znajdują swoje rozwiązanie w zaskakującym finale. Scenariusz i reżyseria: Michał Nastula. Występują: Małgorzata Borkowska-Koczyk, Dorota Czermińska, Monika Niemczyk, Olga Sokolik, Michał Czernek, Wojciech Sokolik, Paweł Książek. Czas trwania: 1 godz. 45 min (w tym 1 przerwa).

Bilety: 40 zł normalny/30 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK


14 KWIETNIA (NIEDZIELA)

GODZ. 05:00 „Świt na Bagnie Całowanie”/spacer ornitologiczny

Zapraszamy skoro świt na spacer w wyjątkowo pięknym miejscu. „Ranne ptaszki” czeka moc wrażeń słuchowo-estetycznych. Warto zabrać ze sobą lunetę, aparat fotograficzny i właściwe ubranie do bezszelestnego poruszania się w terenie.

Prowadzenie: Piotr Baranek, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Udział bezpłatny. Zapisy: [email protected]

Miejsce spotkania: Link do miejsca zbiórki otrzymacie Państwo przy zapisie.


GODZ. 09:00 „Nadwiślański zielnik”: nadwiślańskie łąki/spacer

Zapraszamy na pierwszy w tym roku spacer zielarski z cyklu „Nadwiślański zielnik”. Podczas spotkania skupimy się na wiosennym aspekcie nadwiślańskich łąk. Poznamy też tajniki robienia domowego zielnika. Prowadzenie: Anna Majkowska. Czas trwania: około 2 godziny.

Udział bezpłatny. Zapisy do 11 kwietnia: [email protected]

Miejsce spotkania: przy ul. Wierzbowej 52°08'35.2"N 21°10'40.5"E (dziki parking).

 

GODZ. 10:30 „W poszukiwaniu śladów historii miasta – Wisła Dębinka”/spacer historyczny

Zapraszamy na kolejny spacer historyczny. Tym razem udamy się na tereny nadwiślańskie. Prowadzenie: Lidia Głażewska-Dańko.

Udział bezpłatny. Zapisy do 11 kwietnia: [email protected].

Miejsce spotkania: nieoficjalny parking przy drodze do zerwanego mostu, czyli na przedłużeniu ul. Wyszyńskiego za skrzyżowaniem z ul. Nadwiślańską. 


GODZ. 18:00 „Klasyka na nowo"/Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki/koncert

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki, laureaci Paszportu Polityki 2023 w kategorii Muzyka poważna, zapraszają na wyjątkowy wieczór z muzyką klasyczną w nowej odsłonie. Nagrodzeni przez dziennikarzy za „wirtuozerię i nieokiełznaną fantazję w doborze oraz tworzeniu repertuaru na nietypowy skład, jakim są skrzypce i akordeon”, zaprezentują w Józefowie premierowo swój nowy program koncertowy inspirowany tematyką wiosny.

W programie: słynna Sonata „Wiosenna” Beethovena, jeszcze słynniejsze Pory Roku Vivaldiego i Piazzolli, a także urokliwe miniatury z różnych stron świata, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystko to w autorskich opracowaniach na duet skrzypiec z akordeonem klasycznym, który w rękach Karoliny i Iwa zyskuje nową jakość, docenioną na przeszło 250 koncertach duetu, w 30 krajach na czterech kontynentach. Koncert w MOK-u będzie ostatnią okazją, aby usłyszeć Duo w Polsce przed ich wyjazdem na dwumiesięczną trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych.

Bilety: 50 zł normalny/30 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

15 KWIETNIA (PONIEDZIAŁEK)

GODZ. 19:00 „KALIGRAFIA GALIŃSKA Barbara w Józefowie”/wernisaż wystawy

„Mówimy: kaligrafia łacińska, arabska, hebrajska, chińska czy japońska; dlaczego nie powiedzieć kaligrafia galińska. Pomyślałem – fajny tytuł; ma w swojej nazwie wszystko, co być powinno. Basia jest szaloną kaligrafką, swoimi realizacjami kaligraficznymi sypie jak z rękawa, i dlatego nazwa KALIGRAFIA GALIŃSKA w pełni oddaje jej pasję pisania, różnorodność stylów i miłość do liter”. Tak napisał kaligraf Piotr Kowalski, kurator wystawy w galerii ZPAP Dom Liter w Gdańsku, i nadał jej tytuł „KALIGRAFIA GALIŃSKA Barbara na Piwnej”. 

Wystawa w MOK-u nie mogła mieć innego tytułu. Barbara Galińska zaczęła kaligrafować właśnie gdy zamieszkała w Józefowie. Po raz pierwszy będziemy mogli zobaczyć w naszym mieście przegląd prac, które były prezentowane już we Francji, USA, Ukrainie, we Włoszech i Rosji; a pojedyncze w Rumunii, Indiach, Anglii i Meksyku. Będą to prace zarówno sprzed kilku lat, kiedy zaczęła zajmować się kaligrafią, jak i zupełnie nowe, wykonane specjalnie na tę wystawę. Zobaczymy też „szkice kaligraficzne” – pisane jako wprawki, zabawy, próby.

Wstęp wolny.

Miejsce: Galeria WEJŚCIE MOK.

 

Więcej
10.png

Przerwa świąteczna w MOK-u: 28 marca - 1 kwietnia

3 miesiące temu

Uprzejmie informujemy, że w dniach 28 marca - 1 kwietnia Miejski Ośrodek Kultury i jego placówki będą nieczynne.

Więcej
swieta nieczynne internet.png

Zapraszamy do MOK-u: 22-25 marca

3 miesiące temu3 miesiące temu

22 MARCA (PIĄTEK)

GODZ. 18:00 Scenariusze przyszłości/Nowość!

Od tysiącleci człowiek próbował przewidzieć przyszłość. Najczęściej próby miały charakter magiczny i/lub religijny, a wiedza o tym co może się wydarzyć w przyszłości była zarezerwowana dla nielicznych. Dziś, mając dostęp do nowoczesnych technologii i ogromnych ilości danych, jesteśmy w stanie analizować różnorodne zjawiska w skali globalnej, zwane „megatrendami”. Identyfikacja sił, zmieniających kierunek rozwoju świata stanowi jedno z podstawowych narzędzi prognozowania przyszłości.

Spotkanie 1.: „Megatrendy i ich wpływ na nasze życie”

Podczas wykładu zaprezentujemy najważniejsze trendy zachodzące w skali makro oraz postaramy się wytłumaczyć ich wpływ na nasze życie codzienne. Wspólnie zastanowimy się w jaki sposób można się przygotować na to, co nas może czekać w najbliższej przyszłości.

Spotkanie poprowadzą eksperci z Grupy Obserwatorium.

Wstęp wolny.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.


23 MARCA (SOBOTA)

GODZ. 11:00 Rodzinne warsztaty wielkanocne/BRAK MIEJSC

Zapraszamy na dwa równoległe spotkania wprowadzające w wielkanocną atmosferę.

Jak kiedyś Babcia z Dziadkiem do Świąt się szykowali – rodzinne warsztaty muzyczno-ruchowe 3+ Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami do wspólnej zabawy przybliżającej tradycje regionalne, wiosenne przyśpiewki i wielkanocne wyliczanki. Prowadzenie: Anna Krzyżowska. Czas: 60 min.

Wszystko o jajku wielkanocnym – rodzinne warsztaty etnograficzno-plastyczne 6+

Podczas prelekcji z pokazem slajdów uczestnicy poznają świąteczne symbole i zwyczaje, m.in.: Siuda Babę, Pucheroki, kawalkadę wielkanocną, wróżby i zabawy, sposoby zdobienia jajek, symbolikę jajka. Na koniec każdy wykona zdobione jajo. Prowadzenie: Agnieszka Tomaszczuk-Rosołowska. Czas: 90 min. Opiekunowie uczestniczą w warsztatach razem z dziećmi.

Udział bezpłatny. Zapisy do 21 marca: [email protected].

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

GODZ. 18:00 Pianoforte/film dokumentalny/POKAZ Z APLIKACJĄ KINO DOSTĘPNE*

reż. Jakub Piątek/Polska, 2023/ 89 min

Ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. W trakcie eliminacji jest ich 160, do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie. Odbywa się co pięć lat w Warszawie i biorą w nim udział największej sławy pianiści i pianistki.

Na pierwszym planie w filmie znajdują się młodzi uczestnicy konkursu z różnych stron świata i ich marzenia. Swoje życie od dzieciństwa podporządkowali grze na fortepianie i czują się gotowi, żeby stanąć do rywalizacji. Mamy szansę obserwować ich zakulisowe katorżnicze przygotowania, ale towarzyszymy im także prywatnie, kiedy odsłaniają swoje barwne, niepokorne osobowości. Niektórzy marzą o graniu w ulubioną grę na konsoli, inni w oczekiwaniu na werdykt spędzają bezsenne noce w warszawskich barach. Nieubłagane reguły konkursu sprawiają, że nie dla wszystkich znajdzie się miejsce na podium. To wciągająca opowieść o dojrzewaniu, buncie i muzyce w cieniu ogromnych oczekiwań. 

Nowy film Kuby Piątka („Primetime”) był hitem festiwalu Sundance i otrzymał Nagrodę Publiczności w czasie największego polskiego festiwalu filmowego – Millennium Docs Against Gravity.

*Dzięki aplikacji KINO DOSTĘPNE pokaz jest przeznaczony również dla osób ze specjalnymi potrzebami w obszarze wzroku oraz mającymi trudności z czytaniem napisów. Aplikacja pozwala na oglądanie filmów z:

- Audiodeskrypcją - lektor czyta zarówno dialogi i opisuje sytuację na ekranie

- Z dźwiękową wersją napisów - lektor czyta napisy.

W obsłudze aplikacji pomogą wolontariuszki z grupy PAŃ PRO 50+

Bilety: 20 normalny/10 ulgowy.

Miejsce: kino MUZA MOK.

 

24 MARCA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 Krzysztof Ścierański Quartet/koncert

Koncert promujący płytę „Jazz Rock i Święty Spokój” wydaną w 2022 r.

Krzysztof Ścierański to wirtuoz gitary basowej i kompozytor, artysta niezależny, tworzy muzykę instrumentalną improwizowaną. Najlepsza jazzowa gitara basowa Polski według magazynu „Jazz Forum” od roku 1984 do dziś. Na przestrzeni minionych 50 lat twórczej i nie tylko jazz-rockowej działalności dał się poznać jako członek słynnych zespołów: Anawa, Laboratorium, Air Condition, String Connection, a potem lider zakładanych od lat 80-tych supergrup: Ścierański Surzyn Trio, Ścierański Trio, Music Painters, The Colors, New Quartet, Ścierański Quartet. Nie sposób wymienić wszystkich składów i wykonawców, z którymi współpracował, nagrywał płyty, tworzył ścieżki dźwiękowe do filmów, spektakli i innych projektów. O szerokim spektrum jego aktywności świadczy 150 płyt, które ma w swojej dyskografii.

Zespół wystąpi w składzie: Krzysztof Ścierański – gitara basowa, midi bass, gitary;

Waldemar Gołębski – EWI (Ryszard Styła, Włodzimierz Kiniorski, NitelineJazz); Grzegorz Górkiewicz – instrumenty klawiszowe (Ewa Demarczyk, Andrzej Zaucha, Skaldowie); Marcin Ścierański – perkusja (Kwiat Jabłoni, Helroth, Percival Schuttenbach).

Bilety: 40 normalny/30 ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

25 MARCA (PONIEDZIAŁEK)

GODZ. 18:00 „Abstrakcyjne ścieżki”/finisaż wystawy malarstwa Urszuli Poncyljusz

„Moje abstrakcje są sugestią miejsc, przedmiotów, niekiedy postaci, tworzone z wykorzystaniem naszkicowanych pomysłów i odniesień pamięci. Czasami rozwijane są intuicyjnie, inspiracja przybiera mniej bezpośrednią formę i to, co mnie inspiruje, pochodzi z wnętrza – z moich nadziei, lęków, miłości, zmartwień, tęsknot i smutków. Interesują mnie głównie relacje tworzone za pomocą koloru i kontrastów, harmonie lub nawet skłócanie kolorów, poszukiwanie czystych form, aby konstrukcja i układ poszczególnych elementów na płaszczyźnie zyskały status ekspresji artystycznej (…)”.

Urszula Poncyljusz

Absolwentka Politechniki Warszawskiej i Studiów Podyplomowych na Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi na kierunku: Malarstwo i Rysunek (dyplom z wyróżnieniem), ukończyła również Studium Fotografii ZPAF. Pełni funkcję Członka Zarządu ZPAMiG, należy też do Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Artystka posługuje się różnymi technikami, wśród których malarstwo akrylowe i akwarelowe zajmują kluczowe miejsce. Maluje głównie abstrakcje, a także malowane fotomontaże na bazie własnych zdjęć i świata wyobraźni.

Wstęp wolny.

Miejsce: Galeria RAMA MOK.

 

                        

Więcej
14.png

Zapraszamy do MOK-u: 14-17 marca

3 miesiące temu3 miesiące temu

14 MARCA (CZWARTEK)

GODZ. 18:00-20:00 Lokalne Historie

Zapraszamy na cykliczne spotkania, podczas których rozmawiamy o Józefowie, jego historii, dawnych mieszkańcach. Kluczem do poznania miasta stają się opowieści – o ludziach i miejscach związanych z naszymi okolicami. W swobodnej atmosferze wymieniamy się wiedzą oraz spostrzeżeniami na temat lokalnych spraw z przeszłości oraz tego, jaki mają wpływ na teraźniejszość. Wspólnie uzupełniamy historyczną mapę Józefowa. Współpracujemy z Miejską Biblioteką Publiczną w Józefowie. Razem tworzymy Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej.

Prowadzenie: Lidia Głażewska-Dańko.

Wstęp wolny

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka. 

 

15 MARCA (PIĄTEK)

GODZ. 18:00 „Dwurnik. Robotnik Sztuki”/spotkanie autorskie z Małgorzatą Czyńską

Edward Dwurnik, wybitny malarz i grafik, enfant terrible świata sztuki. Ulubieniec mediów, przewrotny prowokator, wnikliwy obserwator Polski i Polaków. Zasłynął cyklami Podróże autostopem, Warszawa, Robotnicy i Sportowcy. Chłopak z prostej rodziny, bez żadnych artystycznych tradycji czy koneksji, czuł, że malarstwo to jego przeznaczenie. Niegdyś mieszkaniec Józefowa.

Z Małgorzatą Czyńską chciał rozmawiać o życiu i o sztuce. Wspominał awanturniczą młodość w podwarszawskim Międzylesiu, lata studiów w Akademii Sztuk Pięknych czy pierwsze wyjazdy zagraniczne. W 2023 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się książka „Dwurnik. Robotnik Sztuki”, która jest zapisem rozmowy artysty z autorką, przeprowadzonej w 2015 roku.

Spotkanie poprowadzi Lidia Głażewska-Dańko. Zapraszamy wszystkich a w szczególności, mieszkańców Józefowa pamiętających Edwarda Dwurnika.

Ostatnie bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK i na stronie www.biletyna.pl.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

16 MARCA (SOBOTA)

GODZ. 17:00 Imieniny Miasta Józefowa/BRAK MIEJSC

Zapraszamy na coroczną uroczystość przygotowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Józefowa. W części artystycznej wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej to grupa studentów, pasjonatów polskiej kultury, amatorów tańca, muzyki i śpiewu, wspieranych przez profesjonalną kadrę oraz ich Alma Mater Politechnikę Warszawską. ZPiT PW liczy sobie obecnie prawie 73 lata. Przez ostatnie siedem dekad, pokolenia członków Zespołu dzieliły się ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi i widzami, wiedzą, szacunkiem i miłością do rodzimej kultury oraz tradycji. Na koncercie z pewnością poruszą czułe struny w kolejnych polskich sercach. W repertuarze Zespołu znajdują się polskie tańce ludowe oraz narodowe, a także tańce i folklor Łemków.

Bezpłatne wejściówki do odbioru wyłącznie w kasie MOK od 4 marca.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

17 MARCA (NIEDZIELA)

GODZ. 10:30 „W poszukiwaniu śladów historii miasta”/spacer historyczny

Zapraszamy na kolejny spacer historyczny. Tym razem udamy się na tereny Świdrów Małych, bliżej Wisły. Prowadzenie: Lidia Głażewska-Dańko.

Udział bezpłatny. Zapisy do 14 marca: [email protected].

Miejsce spotkania: róg ulic Wyszyńskiego i Wawerskiej w Józefowie.


Więcej
10.png

Weekend w MOK-u: 9-10 marca

4 miesiące temu4 miesiące temu

9 MARCA (SOBOTA)

Józefowskie Spotkania z Teatrem 2024

GODZ. 11:00 „jO!”/Teatr Sztuka Ciała/spektakl dla dzieci 3+

Zawsze wieczorem przychodzi ten czas, kiedy trzeba skończyć zabawę i iść się myć. Nuuuuda!

Chyba, że… Widzieliście kiedyś kapsułę do podróży w czasie? Prysznic w domu Jo jakoś dziwnie ją przypomina…Teatr Sztuka Ciała specjalizuje się w spektaklach, w których głównym narzędziem komunikacji są pantomima i elementy klaunady. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Obsada: Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik.

Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Józefowa. Patronat medialny: e-teatr.pl.

Bilety: 30 normalny/20 ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

GODZ. 15:00 „Szukamy wiosny w towarzystwie Wiedźm”/plener fotograficzny

Wyruszymy razem z naszymi aparatami, aby zobaczyć jak natura szykuje się na powitanie wiosny. Będzie nam towarzyszyć ekipa Wiedźm. Liczymy na to, że wspólna wyprawa pozwoli znaleźć wiele inspiracji, które staną się motywem wiodącym naszych zdjęć. Spotkamy się po południu, aby móc pobawić się promieniami zachodzącego słońca.

Zapraszamy z aparatami i rodzinami. To świetna okazja na wspólny, wiosenny spacer.

Zachęcamy do udziału zarówno początkujących fotografów, którzy potrzebują wskazówek jak ustawić parametry w aparacie, jak i tych, którzy chodzą z nami od dawna.

Prowadzenie: Zofia Nowaczyk.

Udział bezpłatny. Zapisy do 7 marca: [email protected].

Miejsce spotkania: skrzyżowanie ulic Nadwiślańskiej i Wyszyńskiego naprzeciwko lądowiska dla helikopterów. Stamtąd udamy się w kierunku Wisły.


GODZ. 18:00 „Kołysanki dla dorosłych”/Monika Borzym/koncert premierowy

„Kołysanki dla dorosłych” to najnowsza propozycja płytowa od Moniki Borzym. To wyjątkowy projekt. Zmysłowe, oszczędne w formie interpretacje standardów jazzowych tworzące konceptualny album mający rozbudzać zmysły słuchaczy prowokując do bliskości i czułości. To zbiór piosenek idealny na randki. Również te z samym/ samą sobą.

„Chciałam nagrać album z muzyką, która będzie towarzyszyła słuchaczom w sensualnych momentach ich życia, która będzie ich stymulowała, pomagała w stworzeniu nastroju i przestrzeni na bliskość i przyjemność. Wierzę, że muzyka, która powstaje z wielkiej przyjemności, ma siłę wzbudzania przyjemności w odbiorcy. Wierzę, że nasycone namiętnością aranżacje i wykonania mają siłę, aby taką namiętność wzbudzić" – tak o swoim najnowszym projekcie mówi Monika.

 

Monika Borzym – wybitna polska wokalistka jazzowa młodego pokolenia, obdarzona wyjątkowym głosem i nieprzeciętną sceniczną charyzmą. Ma na koncie współpracę z tuzami polskiego i światowego jazzu (tj.: Gil Goldstein, Matt Pierson, Aaron Parks, John Scofield, Randy Brecker, Robert Kubiszyn, Paweł Dobrowolski, Krzysztof Herdzin i inni). „Kołysanki dla dorosłych” są szóstym albumem w dorobku artystki.

Bilety: 70 zł normalny/60 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.


10 MARCA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 Śladami Mistrzów/spotkanie z Danielem Olbrychskim

Józefowskie Spotkania Z Teatrem 2024

Podczas wieczoru z jednym z najbardziej znanych i lubianych polskich aktorów usłyszymy sporo poezji polskich romantyków i innych ulubionych poetów Daniela Olbrychskiego, a także opowieści i anegdoty z życia i z zawodu. W drugiej części wydarzenia będzie możliwość zadawania pytań przez publiczność. Spotkanie poprowadzi Andrzej Kurdziel.

Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Józefowa. Patronat medialny: e-teatr.pl.

Bilety: 30 normalny/20 ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

Więcej
6.png

Weekend w MOK-u: 1-3 marca

4 miesiące temu4 miesiące temu

1 MARCA (PIĄTEK)

GODZ. 18:00 „Fotograf Roku 2023” Okręgu Mazowieckiego ZPFP/wernisaż wystawy

Związek Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) to największa i najstarsza polska organizacja zrzeszająca wybitnych fotografów przyrody. Zdjęcia są rozpoznawalne w przestrzeni publicznej, Internecie, pojawiają się w licznych publikacjach.

Wystawa jest podsumowaniem corocznego konkursu fotografii przyrodniczej organizowanej przez Okręg Mazowiecki ZPFP. W kolejnej edycji wystawy prezentujemy 29 nagrodzonych i wyróżnionych zdjęć.

Wstęp wolny.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.


Józefowskie Spotkania z Teatrem 2024

Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Józefowa. Patronat medialny: e-teatr.pl.


2 MARCA (SOBOTA)

GODZ. 11:00 „Kot w Butach”/Teatr w Ogrodzie/spektakl improwizowany dla dzieci 5+

„Kot w Butach” to improwizowana bajka muzyczna dla dzieci opowiadająca o sprytnym

i pewnym siebie kocie, który posługuje się inteligencją i błyskotliwym umysłem, aby osiągnąć swoje cele. Opowieść tę snuje trzech złodziejaszków, zupełnie niepodobnych do tytułowego Kota.

W naszej historii Kot w Butach zostaje ofiarowany w prezencie biednemu młodemu młynarzowi. Najbardziej jednak interesuje go zdobycie bogactwa i sławy, postanawia więc wykorzystać pomysłowość i intelekt do zrealizowania swojego planu. Podczas podróży przeżywa niezwykłe przygody, musi zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu, spotyka też na swojej drodze złodziejaszków…

Spektakl „Kot w Butach” to opowieść dla dzieci, która uczy, że niezależnie od pojawiających się trudności, każdy może osiągnąć sukces dzięki swojej mądrości, wytrwałości oraz pomysłowości.

Obsada: Bogusław Byrski, Adam Organista, Kacper Kubiec.

Bilety: 30 normalny/20 ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

GODZ. 18:00 „Nieprzewidywalna komedia dla dorosłych w Józefowie”/Teatr w Ogrodzie/spektakl improwizowany/spektakl przeniesiony do Willi Frankówki

Przygotujcie się na wieczór, który wypełni Wasze serca sztuką improwizacji!

Spektakl to wyjątkowe spotkanie aktorów improwizujących z publicznością, która decyduje o tym, co wydarzy się na scenie. Aktorzy improwizują, tworząc unikalne historie, postacie i sytuacje.

Każda kwestia to nieprzewidywalna podróż przez świat teatru improwizowanego, pełna śmiechu, emocji i niespodzianek. To będzie wieczór, który obudzi w Was pasję do improwizacji! Nie przegapcie tej magicznej przygody!

Obsada: Barbara Szarwiło, Bogusław Byrski, Adam Organista, Kacper Kubiec; muzyka: Karolina Hordyjewicz.

Bilety: 30 normalny/20 ulgowy.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka

 

3 MARCA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 „Potyczki Tewji Mleczarza z Bogiem”/Teatr pod Górkę

Spektakl na podstawie książki „Dzieje Tewji Mleczarza” Szolema Alejchema z piosenkami Mordechaja Gebirtiga.

Piosenkę „If I Were a Rich Man” stanowiącą motyw przewodni brawurowego „Skrzypka na dachu” znają chyba wszyscy. Nie każdy jednak pamięta, że inspiracją dla powstania słynnego musicalu była właśnie książka Alejchema z 1894 roku.

W Kasrylewce, fikcyjnym miasteczku opisywanym przez autora, zachodzą zmiany charakterystyczne dla epoki przejściowej. Wdziera się kapitalizm kuszący możliwością zdobycia dużych pieniędzy. Jednocześnie dochodzą też echa społeczno-politycznych niepokojów, które dla mieszkańców mają nieoczekiwane konsekwencje. W tej dynamicznej rzeczywistości, próbuje odnaleźć się ubogi mleczarz Tewje. Los ewidentnie mu nie sprzyja, choć czasem szczęście wydaje się być blisko. Kiedy biedak chwilowo się wzbogaci, spada na niego kolejny cios i każe wrócić do trudnej egzystencji. Godzi się z tym pokornie, nie tracąc pogody ducha i ufności w Boga. Szalone tempo epoki fascynuje go i zadziwia. Czasem nie nadąża za przemianami, lecz w krytycznej sytuacji potrafi zręcznie odnaleźć własne miejsce w nowych warunkach. Ujmuje wdziękiem prostoty, mądrą dobrocią, przyjaznym stosunkiem do wszystkich stworzeń.

Jest on postacią żywą, stuprocentowym Żydem, a zarazem człowiekiem uniwersalnym.

Występuje: Stanisław Górka; adaptacja i reżyseria: Sławomir Gaudyn; aranżacje muzyczne, akompaniament: Andrzej Perkman; scenografia, kostiumy: Anna Jędrzejczyk. 

Bilety: 30 normalny/20 ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

Więcej
2.png

Józefowskie Spotkania z Teatrem Józefów 2024

4 miesiące temu4 miesiące temu

Improwizowany spektakl dla dzieci na motywach bajki o kocie w butach, monodram brawurowego „Skrzypka na dachu” oraz spotkanie z Danielem Olbrychskim – to wybrane atrakcje organizowanych w Józefowie Spotkań z Teatrem.

W programie wydarzenia znajdą się ponadto: impro dla dorosłych w wykonaniu Teatru w Ogrodzie, spektakl dla dzieci Fundacji Sztuka Ciała oraz wystawa „Nie może być! Czyli jak to jest, że coś jest” wokół książki o filozofii dla najmłodszych, autorstwa józefowskich twórców Dominiki i Marcina Strzemboszów.

„Józefowskie Spotkania z Teatrem” to kontynuacja cieszących się dużym zainteresowaniem marcowych przeglądów teatralnych dla dzieci, poszerzona o wydarzenia dla młodzieży i dorosłych. Ideą „Spotkań” jest umożliwienie publiczności kontaktu z najciekawszymi artystami oraz teatrami i grupami teatralnymi działającymi bez stałego miejsca pracy, a także promocja teatru w jego różnorodnych formach. W tym roku na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury zostaną zaprezentowane aż dwa spektakle improwizowane – dla młodszych oraz starszych widzów.

 

PROGRAM:


2 marca (sobota) godz. 11:00

„Kot w Butach”/spektakl improwizowany dla dzieci 5+/ Teatr w Ogrodzie

Improwizowana bajka muzyczna dla dzieci opowiadająca o sprytnym i pewnym siebie kocie, który posługuje się inteligencją i błyskotliwym umysłem, aby osiągnąć swoje cele. Opowieść tę snuje trzech złodziejaszków, zupełnie niepodobnych do tytułowego Kota.

Obsada: Bogusław Byrski, Adam Organista, Kacper Kubiec.

 

2 marca (sobota) godz. 18:00

„Nieprzewidywalna komedia dla dorosłych w Józefowie”/spektakl improwizowany/Teatr w Ogrodzie

Aktorzy improwizują, tworząc unikalne historie, postacie i sytuacje.Każda kwestia to nieprzewidywalna podróż przez świat teatru improwizowanego, pełna śmiechu, emocji i niespodzianek.

Obsada: Barbara Szarwiło, Bogusław Byrski, Adam Organista, Kacper Kubiec; muzyka: Karolina Hordyjewicz.


3 marca (niedziela) godz. 18:00

„Potyczki Tewji Mleczarza z Bogiem”/Teatr Pod Górkę

Spektakl na podstawie książki „Dzieje Tewji Mleczarza” Szolema Alejchema z piosenkami Mordechaja Gebirtiga. Piosenkę „If I Were a Rich Man” stanowiącą motyw przewodni brawurowego „Skrzypka na dachu” znają chyba wszyscy. Nie każdy jednak pamięta, że inspiracją dla powstania słynnego musicalu była właśnie książka Alejchema z 1894 roku.

Występuje: Stanisław Górka; adaptacja i reżyseria: Sławomir Gaudyn; aranżacje muzyczne, akompaniament: Andrzej Perkman; scenografia, kostiumy: Anna Jędrzejczyk. 


9 marca (sobota) godz. 11:00

„jO!”/spektakl dla dzieci 3+/Teatr Sztuka Ciała

Zawsze wieczorem przychodzi ten czas, kiedy trzeba skończyć zabawę i iść się myć. Nuuuuda!

Chyba, że… Widzieliście kiedyś kapsułę do podróży w czasie? Prysznic w domu Jo jakoś dziwnie ją przypomina…

Teatr Sztuka Ciała specjalizuje się w spektaklach, w których głównym narzędziem komunikacji są pantomima i elementy klaunady. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Obsada: Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik.

 

10 marca (niedziela) godz. 18:00

Śladami Mistrzów/spotkanie z Danielem Olbrychskim

Podczas wieczoru z jednym z najbardziej znanych i lubianych polskich aktorów usłyszymy sporo poezji polskich romantyków i innych ulubionych poetów Daniela Olbrychskiego, a także opowieści i anegdoty z życia i z zawodu. Spotkanie poprowadzi Andrzej Kurdziel.

 

Wydarzenie Towarzyszące:

„Nie może być! Czyli jak to jest, że coś jest”/wystawa wokół książki Dominiki i Marcina Strzemboszów.

Miejsce: hol MOK.

 

Bilety: na wszystkie spektakle i spotkania: 30 zł normalny/20 zł ulgowy.

Dostępne w kasie MOK oraz przez stronę www.biletyna.pl

Miejsce: sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury


strona wydarzenia: https://mokjozefow.pl/work/spotkania-z-teatrem/


Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Józefowa

Patronat medialny: e-teatr.pl

Więcej
MOK spotkania teatralne 2024 750x200.png

Program MOK: 23-25 lutego

4 miesiące temu4 miesiące temu

23 LUTEGO (PIĄTEK)

GODZ. 18:00 Noc Sów w Józefowie/wykład z pokazem/BRAK MIEJSC

Jakie lęgowe gatunki sów występują w Polsce? W jakich siedliskach zamieszkują poszczególne gatunki sów krajobrazu rolniczego i jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa na nie tam czekają? Jak wygląda przystosowanie się sów do nocnego trybu życia? Pojawi się też opowieść o pójdźce – sowie z podwórka. Nie zabraknie również informacji o tym jak wygląda czynna ochrona sów. 

Wykładowi towarzyszyć będzie 15-minutowy pokaz ptaków.


Prowadzenie: Jarosław Edwin Siwek, Ewa Leśniewska z puchaczem Luśką na rękawicy.

Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odebrania w sekretariacie MOK. 

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

24 LUTEGO (SOBOTA)

GODZ. 11:00 „Afryka... nie taka dzika!”/koncert gordonowski dla rodzin z małymi dziećmi (do lat 5)

Wyruszcie razem z nami w muzyczną podróż do Afryki! Zapewniamy, że będzie ciekawie, intensywnie, kolorowo i bardzo różnorodnie. Wystąpią wspólnie dwa duety gordonowskie: Muzyka Mówi, czyli Magdalena Nejbauer i Małgorzata Kożuchowska-Panek oraz Mama śpiewa, Tata gra, czyli Anna Nowakowska-Czaj i Stanisław Czaj. Usłyszycie śpiewanki i rytmiczanki w opracowaniu 4-głosowym. Nie zabraknie też różnorodnych  instrumentów. 

Koncerty gordonowskie cechuje swobodna atmosfera. Wspólnie rozkołyszemy się i roztańczymy przy afrykańskich rytmach.


Bilety: 30 zł normalny/20 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

GODZ. 15:30 Noc Sów w Józefowie/spacer/BRAK MIEJSC

Zapraszamy na spacer organizowany w ramach Nocy Sów w Józefowie. Zobaczymy, czy uda nam się je zaobserwować. Prowadzenie: Piotr Baranek, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Udział bezpłatny. Zapisy: e-mail: [email protected].

Miejsce spotkania: Link do miejsca zbiórki otrzymacie Państwo przy zapisie.


GODZ. 18:00 Spotkanie autorskie z prof. Jerzym Bralczykiem/BRAK MIEJSC

Rozmowa wokół książki: „Bralczyk o sobie. W rozmowie z Pawłem Goźlińskim i Karoliną Oponowicz” Wydawnictwo Agora.

Takiego Bralczyka nie znacie. Dobrodusznego wobec świata, nawet tego popełniającego językowe błędy i krytycznego wobec siebie. Urodzonego nie tam, gdzie się urodził i zupełnie nie wtedy. Szukającego swojego miejsca w świecie, gdzie się czuje prowincjuszem osiągającym sukcesy, na które wcale nie zasługuje.  


Profesor Jerzy Bralczyk w szczerej (o ile to w ogóle możliwe - zastrzega), błyskotliwej i pełnej humoru rozmowie z Pawłem Goźlińskim i Karoliną Oponowicz opowiada o tym, jak to się bywało cudownym dzieckiem, pełnym kompleksów nastolatkiem, samotnym ojcem w Szwecji, tropicielem absurdów propagandy, gwiazdą uniwersytetów i mediów, redaktorem konstytucji, ale też niepewnym siebie synem, bratem, ojcem, dziadkiem i mężem.  

„Moim największym marzeniem w dzieciństwie było stać się takim jak inni. Tak na dobrą sprawę w bardzo wielu dziedzinach mojego życia do tej pory mnie to motywuje. Robię to, co robię, żeby zostało mi jakoś zaliczone i żebym nie czuł się przy tym dużo gorszy od reszty”.


Prowadzenie: Przemysław Skoczek.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MOK i na stronie: www.biletyna.pl.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

25 LUTEGO (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 „Just Duo”/Ula Dudziak & Grzech Piotrowski/BRAK BILETÓW

„Just Duo” to spotkanie dwóch niezwykle silnych osobowości. Urszula Dudziak, pionierka

loopingu, koncertów solo, ambasadorka polskiej muzyki na świecie zagra w duecie z

Grzechem Piotrowskim, artystą wszechstronnym – saksofonistą zafascynowanym formułą

silent concerts – koncertami na słuchawkach. Ich muzyczne spotkanie gwarantuje wieczór pełen

optymizmu, zderzenie dwóch muzycznych światów.


Urszula Dudziak jest, zdaniem krytyków muzycznych, czołową postacią polskiej wokalistyki

jazzowej. Nagrała ponad 50 albumów. Występowała lub nagrywała wspólnie z takimi muzykami, jak m.in.: Krzysztof Komeda, Adam Makowicz, Michał Urbaniak, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival.


Grzech Piotrowski – podczas solowych koncertów pokazuje pełnię możliwości brzmienia

saksofonu. Dzięki loopingowi Grzech maluje niezwykłe muzyczne obrazy pobudzające wyobraźnię. Technologia efektów w połączeniu z brzmieniami przeszkadzajek tj.:

dzwonki, grzechotki, misy tybetańskie, a nawet wokal artysty wprowadzają słuchacza w świat dźwięku, zapraszając w niezapomnianą podróż.


Bilety: 90 zł normalny /70 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

 

 


Więcej
16.png

Program MOK: 15-18 lutego

4 miesiące temu4 miesiące temu

15 LUTEGO (CZWARTEK)

GODZ. 18:00-20:00 Lokalne historie

Zapraszamy na cykliczne spotkania, podczas których rozmawiamy o Józefowie, jego historii, dawnych mieszkańcach. Kluczem do poznania miasta stają się opowieści – historie ludzi i miejsc związanych z Józefowem i naszymi okolicami. W swobodnej atmosferze wymieniamy się wiedzą oraz spostrzeżeniami na temat lokalnych spraw z przeszłości oraz tego, jaki mają wpływ na teraźniejszość. Wspólnie uzupełniamy historyczną mapę Józefowa. Współpracujemy z Miejską Biblioteką Publiczną w Józefowie. Razem tworzymy Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej. W czasie spotkania może pojawić się gość specjalny, o czym poinformujemy bliżej terminu wydarzenia na profilu FB MOK Józefów.

Prowadzenie: Lidia Głażewska-Dańko.

Wstęp wolnyMiejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka. 

 

17 LUTEGO (SOBOTA)

GODZ. 11:00 „Bajka o szczęściu”/spektakl dla dzieci 3+

Oto uniwersalna przypowieść o szczęściu i przyjaźni. O szczęściu nieustannie przez nas poszukiwanym, ale niedostrzeganym w zwykłym, codziennym życiu. O przyjaźni, bez której czujemy się samotni i niepotrzebni... Ubogie, proste, ale szczęśliwe i wesołe życie wiodą Staruszek z trójką utalentowanych zwierząt: tańczącej Myszki, śpiewającego Kogucika i muzykalnej Świnki. W ich spokojnym, uporządkowanym świecie pojawia się znienacka dziwny Handlarz. Kusi krzykliwymi reklamami, oferując różnorodne towary. Staruszek, początkowo niezainteresowany i nieufny, ulega złudnemu urokowi kolorowych przedmiotów. Jest jednak biedny i nie może w zamian niczego Handlarzowi zaoferować. Po kolei wymienia przyjaciół na pozornie magiczne rzeczy: fajkę, nożyk i zegarek. Handlarz obiecuje, że zwierzęta poznają nieznany świat, rozciągający się poza ich domem, ale gdy wraca do Staruszka, by wabić go następnym świecidełkiem, nie wie nic o ich dalszym losie. Osamotniony po utracie ukochanych przyjaciół i nękany wyrzutami sumienia, Staruszek postanawia wyruszyć na ich poszukiwanie. Spektakl w wykonaniu grupy TeatRyle. Bilety: 30 zł normalny/20 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

GODZ. 12:00 „Nie może być! Czyli jak to jest, że coś jest”/spotkanie z ilustratorem Marcinem Strzemboszem wokół najnowszej wystawy

Skąd się wzięło myślenie? Niektórzy mówią, że ze starożytnej Grecji. Dawno, dawno temu kilku jej szanowanym mieszkańcom przydarzyło się bowiem coś bardzo dziwnego. Aż trudno w to doprawdy uwierzyć. Nikt wcześniej przecież nie przypuszczał, że świat może – ot tak po prostu – wpaść człowiekowi do głowy. Spostrzegli to dopiero oni: pierwsi greccy miłośnicy mądrości. A wtedy zaczęły się dziać takie rzeczy, że… postanowiono je nazwać zagadkowym słowem FILOZOFIA. Co ono znaczy, można by długo opowiadać. Najlepiej jednak jest się o tym przekonać samemu. To zaś zaczyna się zwykle tak, że nagle trzeba zapytać: jak to właściwie jest? Zapraszamy Państwa na wystawę wokół książki „Nie może być! – czyli jak to jest, że coś jest” Dominiki i Marcina Strzemboszów.

Miejsce: hol MOK.

 

GODZ. 18:00 „Droga”/premierowy koncert 4. studyjnej płyty Marcina Wargockiego/BRAK WEJŚCIÓWEK

Marcin Wargocki powraca z premierą swojego najnowszego krążka pt. „Droga”. W charakterystyczny dla siebie sposób zabierze nas w krainę łagodności. Pozwoli zatrzymać się, zastanowić, przeżyć głęboko. Bez zbędnego patosu i nadęcia, prosto z serca. Najnowszy album opisuje / opowiada / podpowiada jak można iść w obecności Mistrza przez dzisiejszy świat.

Koncert zagra zespół w składzie: Bogdan Żywek – klawisze; Anna Bojas – skrzypce; Katarzyna Wierzbicka – altówka; Roman Ziobro – kontrabas.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK i na stronie: www.biletyna.pl.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

18 LUTEGO (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 Dowland Electric/koncert/BRAK WEJŚCIÓWEK

Projekt jest hołdem dla twórczości angielskiego kompozytora Johna Dowlanda, który tworzył na przełomie XVI i XVII wieku. To forma reinterpretacji jego pieśni, nie tylko w sferze tekstowej, ale i doborze instrumentu czy techniki wokalnej. Nie są to już więc utwory na głos i lutnię, ale na głos amplifikowany i gitarę elektryczną. W czasach Dowlanda lutnię uważano za instrument, którego dźwięk „dotykał strun duszy”. Podobnie poczujemy się, gdy słyszymy spektrum dźwięku gitary elektrycznej. Przeniesienie pieśni dworskich w warunki współczesne może budzić pewne obawy wynikające z odejścia od tradycyjnego wykonawstwa. Koncepcja ta jednak nie jest negowaniem wartości pierwowzoru, a raczej odnalezieniem nowych odcieni interpretacyjnych, które mogą zachęcić do zapoznania się z oryginalnym dziedzictwem kompozytora.

Wykonawcy: Aleksander Rewiński – tenor; Paweł Zalewski – gitara elektryczna.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK i na stronie: www.biletyna.pl.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.


Więcej
10.png

Program MOK: 10-15 lutego

5 miesięcy temu4 miesiące temu

10 LUTEGO (SOBOTA)

GODZ. 11:00 „Zima na wyciągnięcie pędzla”/rodzinne warsztaty plastyczne 4+/BRAK MIEJSC

W przytulnych wnętrzach Willi Frankówki spotkamy się ze śniegiem, wiatrem i mrozem przedstawionymi na obrazach rodzimych artystów. Wspólnie podejmiemy się nie lada wyzwania – wyeksponowania baśniowego uroku zimowych krajobrazów i zjawisk przyrodniczych z nimi związanych. Prowadząca: Anna Kazimierska.

Udział bezpłatny. Zapisy do 8 lutego: [email protected].

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

GODZ. 17:00–19:00 Potańcówka na zakończenie karnawału/BRAK WEJŚCIÓWEK

Zapraszamy na potańcówkę w rytm muzyki DJ Wita. Gościnnie wystąpi Miro Iło – zespół taneczny propagujący historię, tradycje i kulturę Romów ze świata, ale głównie Polskich Romów, który w 2023 roku obchodził 10-lecie pracy artystycznej pod kierownictwem Uli Jarosiewicz – tancerki, choreografki, założycielki Miro Iło, instruktorki tańców cygańskich, a także stylistki cygańskich kostiumów scenicznych. Zespół wprowadzi uczestników w klimat cygański, pełen bajecznych kolorów, muzyki i tańca. Przymierzymy stroje, a chętni zatańczą z zespołem po krótkiej nauce tańca cygańskiego.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK.

Miejsce: hol MOK.

 

15 LUTEGO (CZWARTEK)

GODZ. 18:00-20:00 Lokalne historie

Zapraszamy na cykliczne spotkania, podczas których rozmawiamy o Józefowie, jego historii, dawnych mieszkańcach. Kluczem do poznania miasta stają się opowieści – historie ludzi i miejsc związanych z Józefowem i naszymi okolicami. W swobodnej atmosferze wymieniamy się wiedzą oraz spostrzeżeniami na temat lokalnych spraw z przeszłości oraz tego, jaki mają wpływ na teraźniejszość. Wspólnie uzupełniamy historyczną mapę Józefowa. Współpracujemy z Miejską Biblioteką Publiczną w Józefowie. Razem tworzymy Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej. W czasie spotkania może pojawić się gość specjalny, o czym poinformujemy bliżej terminu wydarzenia na profilu FB MOK Józefów.

Prowadzenie: Lidia Głażewska-Dańko.

Wstęp wolnyMiejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka. 


W marcu zapraszamy na Józefowskie Spotkania z Teatrem!

Informacje i program: https://mokjozefow.pl/work/spotkania-z-teatrem/

Więcej
9.png

Weekend w MOK-u: 2-4 lutego

5 miesięcy temu5 miesięcy temu

2 LUTEGO (PIĄTEK)

GODZ. 18:00 Otwocki Kucharz Doskonały/spotkanie autorskie z Piotrem Stefańskim

Kochajmy to, co bliskie i zapomniane. Przywróćmy pamięć o tradycji życia codziennego regionu. Knedle z morelami, kluski ze skwarkami, ryba w winie – to tylko fragment menu naszych przodków, ale jakże zaskakujący. Zapraszamy na spotkanie autorskie z Piotrem Stefańskim, autorem książki „Otwocki Kucharz Doskonały”. Organizatorem spotkania jest Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie.

Wstęp wolny.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

3 LUTEGO (SOBOTA)

GODZ. 11:00 „Ptasie trele”/audycja muzyczna dla dzieci 4+/BRAK MIEJSC

Audycja powstała na bazie piosenek najwybitniejszych polskich twórców, m.in.: duetu Juliana Tuwima i Witolda Lutosławskiego („Ptasie plotki”, „Spóźniony słowik”), a także utworów do słów Wandy Chotomskiej, Doroty Gellner czy Jeremiego Przybory. Poprzez umiejętne wplatanie pomiędzy piosenki zabaw i ćwiczeń wokalnych, dzieci od samego początku są aktywnymi uczestnikami spotkania. Audycja ma na celu uwypuklenie ogromnego zasobu utworów przeznaczonych dla dzieci, stworzonych przez najwybitniejszych autorów, a także ukazanie ich waloru artystyczno-edukacyjnego. Wykonawcy: Marlena Boryń – śpiew; Mariusz Kozicki – akompaniament.

Wstęp wolny. Zapisy do 1 lutego: [email protected].

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

GODZ. 18:00 „Jak to było naprawdę”/spektakl komediowy w wykonaniu Sławomira Hollanda na podstawie opowiadania Antoniego Słonimskiego

Czy można żyć bez mrzonki? To pytanie Antoni Słonimski zadaje czytelnikom opowiadania, które stało się kanwą monodramu w reżyserii Alicji Choińskiej. Zadaje to pytanie w roku 1966, w epoce pełnego rozkwitu gomułkowskiego PRL-u, w świecie Galluxów, Komisów i bonów PKO, kiedy to poważni urzędnicy z dumą nosili na szyi wieńce z trudem zdobytego papieru toaletowego. Słonimski wykpiwa bezlitośnie ten świat, a uwikłanych w jego biurokratyczne meandry bohaterów traktuje z ciepłem i serdecznością. Wszyscy pielęgnowali wtedy złudzenie, że zły los można odwrócić. A my? Czy nie potrzebujemy mrzonki zdolnej odgrodzić nas od rzeczywistości? W tę podróż zabierze nas Sławomir Holland, znakomity aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, twórca wielu cieszących się powodzeniem i nagradzanych monodramów.

Bilety: 40 zł normalny/30 zł ulgowy, dostępne w kasie i na stronie www.biletyna.pl

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

4 LUTEGO (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 Klub filmowy „Nad Świdrem”/„Vika!”/film dokumentalny

reż. Agnieszka Zwiefka/Polska, Niemcy, Finlandia/2023/74 min

Film dedykowany „srebrnemu pokoleniu – naszym rodzicom i dziadkom. I nam samym w przyszłości”. 84-letnia Vika jest gwiazdą warszawskich klubów i miejskim kolorowym ptakiem. Charyzmatyczna DJ-ka otacza się młodymi ludźmi, powtarzając, że wiek jest jedynie stanem umysłu. Lecz gdy zdrowie zaczyna szwankować, Vika musi zmierzyć się z przemijaniem. Czy odnajdzie cel w dawaniu radości innym seniorom – równie samotnym, jak ona? Musical dokumentalny „Vika!” jest słodko-gorzkim portretem kobiety, która celebruje życie do samego końca.

Po seansie zapraszamy na rozmowę, którą poprowadzi Jolanta Knap.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK i na stronie www.biletyna.pl.

Miejsce: kino MUZA MOK

Więcej
5.png

Weekend w MOK-u + program na luty

5 miesięcy temu5 miesięcy temu

27 STYCZNIA (SOBOTA)

GODZ. 11:00Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!/film 3+

Reż. Marta Stróżycka/Polska/2023 r./45 min

Rezolutna Kicia Kocia razem z wiernymi przyjaciółmi: Packiem, Adelką i Juliankiem odkrywa odważnie świat i stawia czoła wielu nowym sytuacjom. Filmowe opowieści na podstawie uwielbianych książek Anity Głowińskiej to idealna okazja na jeden z pierwszych, niezapomnianych seansów w kinie.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK.

Miejsce: Kino MUZA MOK

 

GODZ. 18:00 „Sprzedawca życzeń”/monodram/BRAK BILETÓW

 

28 STYCZNIA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 Śladami Mistrzów/„Świat nie jest taki zły”/spotkanie z Haliną Kunicką/WYDARZENIE ODWOŁANE


PROGRAM NA LUTY dostępny jest na stronie www.mokjozefow.pl

Przedsprzedaż biletów: https://biletyna.pl/Jozefow/Miejski-Osrodek-KulturyWięcej
afisz luty`24 internet.png

Weekend w MOK-u: 20 stycznia

5 miesięcy temu

20 STYCZNIA (SOBOTA)

GODZ. 11:00 Seans z babcią i dziadkiem: „Mukliki”/film 6+

Reż. Marcus Dietrich/Niemcy/2023 r./dubbing/81 min

Dawno, dawno temu gdy jeszcze nie istniał internet, Mukliki można było spotkać prawie wszędzie. Ale w nowym, nie całkiem wspaniałym świecie, te małe, sympatyczne stworzonka mają coraz trudniejsze życie. A to dlatego, że uwielbiają by wszystko wokół nich było trochę zabałaganione i poprzestawiane. Przecież trochę nieporządku jeszcze nikomu nie zaszkodziło, prawda? To jest opowieść o rodzinie Muklików, która od bardzo dawna zamieszkuje zakamarki pewnego sklepu spożywczego. Nie jest to uporządkowany supermarket ale mały sklep gdzie bałaganu jest tak w sam raz dla rozsądnych ludzi oraz… dla Muklików. Ale niestety nadchodzą zmiany i to wcale nie na lepsze. Nasi sympatyczni bohaterowie będą musieli przebyć długą drogę by znaleźć nowy dom.

Wstęp wolny.

Miejsce: kino MUZA MOK.


GODZ. 15:00 Relacje – klucz do szczęścia/warsztaty rozwoju osobistego

Spotkanie 5. Relacje w świecie dorosłych.

Jesteśmy istotami społecznymi. Co do zasady potrzebujemy relacji, by czuć się spełnionymi i potrzebnymi ludźmi, odczuwać pożądane emocje i stany psychofizyczne. Mamy to we krwi, w genach, dziedziczymy taką tendencję i potrzebę po przodkach. Niektórzy mawiają, że największym czynnikiem wpływającym na stres człowieka, jest drugi człowiek – czyli relacja. Dotrzemy do źródła i przyczyn takiego stanu rzeczy.

Ten cykl warsztatów jest w pewnym sensie paradoksalny: zaczynamy od tyłu, by na końcu dotrzeć do tego co powinno być na samym początku, czyli do relacji z sobą. Dlaczego tak? Bo z reguły dotarcie do relacji z sobą, wymaga przyjrzenia się innym relacjom. Uzdrawiając je, uzdrawiamy relację z sobą. Dlaczego od nich zaczynamy? Bo częstokroć przysłaniają, ukrywają potrzebę prawdziwej i szczerej relacji z sobą - relacje z innymi są sprzężone i połączone z relacją z sobą. Właśnie dlatego to co powinno być pierwsze, w tym programie będzie ostatnie. Nie oznacza to jednak, że jest najmniej ważne. Wręcz przeciwnie.

Szczegóły:

Liczba spotkań: 8

Czas trwania spotkania: 120 min

Ze względu na materię warsztatów, zajęcia przeznaczone są dla osób pełnoletnich.

 Cena za spotkanie: 65 zł płatne przelewem na rachunek podany w potwierdzeniu zapisu.

Zapisy:

- warunkiem udziału jest zapis pod adresem: alchemiazmiany.pl/mok albo mailowo na [email protected]

- spotkanie odbędzie się, gdy będzie zapisanych co najmniej 5 osób, dlatego proszę o zapis najpóźniej dzień przed planowanym spotkaniem

 Miejsce: Klub Hydrofornia.

 

GODZ. 18:00 Grzech Piotrowski zaprasza: „100 lat jazzu w polskim kinie”/Alchemik Big Band & Friends/koncert

Czy pamiętacie ponadczasowe piosenki z filmów, seriali tj.: „Stawka większa niż życie”, „07 zgłoś się”, „Wojna domowa”, „O mnie się nie martw”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Janosik”, „Czterej pancerni i pies”, „Czterdziestolatek”, „Vabank”, „Jak rozpętałem Drugą Wojnę Światową”?

Zabierzemy Was w sentymentalną i radosną zarazem podróż przez sto lat polskiej kinematografii w wykonaniu Alchemik Big Band i wokalistów: Ady Kiepury, Martina Fitcha, Tamary Behler. W repertuarze kompozycje tytanów polskiego jazzu w oryginalnych, filmowych aranżacjach z dodatkiem jazzowych improwizacji.

Alchemik Big Band założony został w 2020 roku przez saksofonistę, kompozytora Grzecha Piotrowskiego i od razu zajął miejsce w czołówce polskiego jazzu. W ciągu zaledwie trzech lat zagrał kilkadziesiąt koncertów, nawiązał współpracę z Ewą Bem, Wiesławem Pieregorólką, Festiwalem „Old Jazz Meeting” w Iławie.

Gwarantujemy wspaniałą muzyczną ucztę!

Bilety: 80 zł normalny/60 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

Więcej
9.png

MOK Józefów: program 11-14 stycznia

5 miesięcy temu5 miesięcy temu

11 STYCZNIA (CZWARTEK)

GODZ. 18:00-20:00 Lokalne historie: wokół „Dziennika Marii Kopczyńskiej” cz.3

Spotykamy się, by wspólnie przywoływać obraz dawnego Józefowa. Punktem wyjścia są osoby oraz wydarzenia opisywane w dzienniku „Dzień po dniu” przez Marię Kopczyńską i Józefa Baranowskiego (fragmenty pamiętnika publikowane są na grupie „Józefowa pamięć zbiorowa” na Facebooku), ale wątki rozwijają się w nieoczekiwanym kierunku i obejmują historie kolejnych rodzin i miejsc. Wspólne odkrycia zaznaczamy na planie miasta. Spotkanie poprowadzi Lidia Głażewska-Dańko. Gość spotkania: Paweł Ostromecki.

Wstęp wolny.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

12 STYCZNIA (PIĄTEK)

GODZ. 18:00 „Przeglądając się w kocich oczach”/wernisaż wystawy prac Katarzyny Dziarskiej

Autorka jest mieszkanką Józefowa i absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Gersona w Warszawie. W początkowym okresie, pod wpływem prac surrealistów i Zdzisława Beksińskiego, zajmowała się malarstwem sztalugowym o tematyce fantastycznej. Od 2006 r. uczy rysunku i malarstwa, m.in. z dużymi sukcesami przygotowując młodzież do egzaminów artystycznych na wyższe uczelnie. Dziś Pani Katarzyna, oprócz malarstwa sztalugowego, pracuje w technice akwareli i grafiki, koncentrując się na portretach zwierząt, a szczególnie kotów. W 2019 r. wzięła udział w Festiwalu Otwarte Ogrody otwierając indywidualną wystawę pt. „Tajemniczy koci ogród”. Prace autorki można zobaczyć na Facebooku: @miaquapetart oraz na Instagramie: katarzyna_i_mimi.

Wstęp wolny.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

13 STYCZNIA (SOBOTA)

GODZ. 11:00 „Maskarady, reduty i burkoty, czyli o dawnym karnawale”/warsztaty rodzinne/BRAK MIEJSC

Podczas prelekcji z pokazem slajdów uczestnicy poznają dawne karnawałowe zwyczaje, tj.: wodzenie niedźwiedzia, pochody z kozą, kusaki, galerię zapustnych przebierańców. W części warsztatowej rodzinne zespoły wykonają kukiełki Turonia oraz maski.

Prowadzenie: Agnieszka Tomaszczuk-Rosołowska. Czas: 90 min

Udział bezpłatny. Zapisy do 11 stycznia: [email protected].

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

14 STYCZNIA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 Oberkas Travel/Kwartet polski/koncert do tańca/BRAK MIEJSC

Kwartet złożony z wybitnych instrumentalistów, z ogromnym dorobkiem scenicznym, fonograficznym i badawczym. Na polu fascynacji tradycyjnymi, dawnymi melodiami Polski Centralnej muzycy podjęli próbę odnalezienia punktów stycznych miedzy tzw. rytmami mazurkowymi obecnymi w rdzennej muzyce wsi polskiej a światem rytmicznym wybrzeża Afryki Zachodniej oraz współczesnego jazzu amerykańskiego.

Na bazie tzw. oberów rodem spod Radomia, Przysuchy, Opoczna kwartet tworzy unikatową mieszankę improwizacji, tanecznej mistyki rdzennego oberka, współczesnego brzmienia jazzu i tradycyjnej muzyki skrzypcowej Mateusza Niwińskiego przejętej od nieżyjących, największych wiejskich skrzypków Polski Centralnej urodzonych na początku XX wieku – Józefa Zarasia, Józefa Kędzierskiego, Mariana Bujaka, braci Gaców.

Połączenie skrzypiec z fortepianem jazzowym oraz tradycyjnej basetli wiejskiej z zestawem jazzowym jest wyjątkową fuzją pieczołowicie odczytanej tradycji i wpływów ze świata, którym nasiąknęli twórcy kwartetu. Cytowane przez kapelę motywy muzyczne pochodzące z XIX wiecznej wsi polskiej, w ujęciu kwartetu nie tylko nie tracą waloru tradycyjnego ale wchodzą w udany dialog z  językiem jazzu i etnicznymi cytatami rytmów Afryki.  

Zespół wystąpi w składzie: Mateusz Niwiński – skrzypce; Jan Emil Młynarski – perkusja; Piotr Zabrodzki – fortepian, syntezatory; Piotr Domagalski – basetla.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK i na stronie: www.biletyna.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

Więcej
4.png

"Wczoraj, dziś, jutro": ferie w MOK-u/program dla dzieci i młodzieży 6+/10+/13+

6 miesięcy temu

Apolonia i Franciszek, pierwsi właściciele Willi Frankówki, staną się inspiracją dla rozmaitych warsztatów, spotkań i wydarzeń zaplanowanych podczas ferii zimowych dla dzieci i młodzieży z Józefowa. Przeniesiemy się do początku XX wieku, aby z perspektywy historycznych postaci przyjrzeć się sposobom spędzania wolnego czasu.

Co kiedyś umilało gościom pobyt we Frankówce? W co się bawili? Jak przygotowywano się do rozmaitych aktywności? Co robiliby dziś, gdyby wsiedli w wehikuł czasu?

Spróbujemy wspólnie odpowiedzieć na te pytania.


W programie: warsztaty plastyczne, teatralne, taneczne, muzyczne, filmowe, szydełkowanie, trening twórczości, kino oraz spektakl.


Zapisy od 2 stycznia!


Program i informacje o zapisach: https://mokjozefow.pl/zajecia/


Zapraszamy!
Więcej
15-26.01 Ferie grafika.png

Przerwa świąteczna w Miejskim Ośrodku Kultury

6 miesięcy temu

Uprzejmie informujemy, że w dniach 22 grudnia - 1 stycznia MOK i jego placówki będą zamknięte.

Więcej
kartka przerwa świąteczna.png

Weekend w MOK-u: 16 grudnia

6 miesięcy temu6 miesięcy temu

16 GRUDNIA (SOBOTA)

GODZ. 15:00 Relacje – klucz do szczęścia/warsztaty rozwoju osobistego

Spotkanie 4. Relacja z dzieckiem radosnym

Opis cyklu:

Jesteśmy istotami społecznymi. Co do zasady potrzebujemy relacji, by czuć się spełnionymi i potrzebnymi ludźmi, odczuwać pożądane emocje i stany psychofizyczne. Mamy to we krwi, w genach, dziedziczymy taką tendencję i potrzebę po przodkach. Niektórzy mawiają, że największym czynnikiem wpływającym na stres człowieka, jest drugi człowiek – czyli relacja. Dotrzemy do źródła i przyczyn takiego stanu rzeczy.

Ten cykl warsztatów jest w pewnym sensie paradoksalny: zaczynamy od tyłu, by na końcu dotrzeć do tego co powinno być na samym początku, czyli do relacji z sobą. Dlaczego tak? Bo z reguły dotarcie do relacji z sobą, wymaga przyjrzenia się innym relacjom. Uzdrawiając je, uzdrawiamy relację z sobą. Dlaczego od nich zaczynamy? Bo częstokroć przysłaniają, ukrywają potrzebę prawdziwej i szczerej relacji z sobą - relacje z innymi są sprzężone i połączone z relacją z sobą. Właśnie dlatego to co powinno być pierwsze, w tym programie będzie ostatnie. Nie oznacza to jednak, że jest najmniej ważne.

Ze względu na materię warsztatów, zajęcia przeznaczone są dla osób pełnoletnich.

Prowadzenie: Adam Sornek.  

Cena za spotkanie: 65 zł

Miejsce: Klub Hydrofornia.

 

GODZ. 15:00 „Bajecznie zimowy Józefów”/plener fotograficzny

Co roku nasz Józefów w okolicach Bożego Narodzenia i Nowego Roku za sprawą świątecznych iluminacji zamienia się w bajkową krainę. Pokażmy to na zdjęciach! Plener fotograficzny to doskonała okazja, by wybrać się na rodzinny zimowy spacer i porozmawiać, nie tylko o fotografii. Oprócz aparatu koniecznie zabierzcie ze sobą termos z ciepłą herbatą i pamiętajcie, by ubrać się bardzo ciepło. Nie zapomnijcie też o rękawiczkach z pięcioma palcami.

Prowadzenie: Zofia Nowaczyk.

Udział bezpłatny. Zapisy do 14 grudnia: [email protected].

Miejsce spotkania: przed Domem Nauki i Sztuki/Willą Frankówką.

 

GODZ. 18:00 „Wesołych Świąt!”/koncert zespołu MOKKA/BRAK WEJŚCIÓWEK

Charyzmatyczne wokalistki znowu na scenie! Radośnie wprowadzimy Państwa w czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia i ich celebrowania. Wystąpią trzy grupy wiekowe: MOKKA – zgrana grupa dorosłych wokalistek, MAŁA MOKKA – najmłodsi artyści oraz MOKKA-teen – nowo utworzona grupa młodzieżowa. Artystom będzie towarzyszył zespół instrumentalny. W programie koncertu przede wszystkim piosenki świąteczne, m.in.: „Carol of the bells”, „Jingle bells”, „Hej ludzie, idą święta” oraz „Pierwsza gwiazda”.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MOK.

Miejsce: sala widowiskowa MOK

Więcej
13.png

Weekend: 8-10 grudnia

7 miesięcy temu7 miesięcy temu

8 GRUDNIA (PIĄTEK)

GODZ. 18:00 „Biesiada po polsku”/spektakl w wykonaniu Klubu Artystycznego Vena/BRAK WEJŚCIÓWEK

Biesiada to ulubiony sport Polaków. Lubimy się spotykać i razem bawić. Lubimy się śmiać z siebie i uśmiechać do innych. Lubimy śpiewać z rytmem i obok niego. Lubimy się przebierać gustownie i „od czapy”. To daje nam wenę. Tą radością chcemy podzielić się z Wami. Zapraszamy na spektakl „Biesiada po polsku”, czyli wariacje na temat ballady A. Mickiewicza „Pani Twardowska” i innych tekstów literackich. Będzie śpiewnie, tanecznie, weselnie, romantycznie, tradycyjnie, kolorowo, wesoło. Scenariusz: Ewa Fałkowska-Rękawek, reżyseria: Anna Samulak, scenografia: Ela Moczerko i Jola Drawnel, kostiumy: Vena

Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK i na stronie: www.biletyna.pl.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

9 GRUDNIA (SOBOTA)

GODZ. 11:00 – 13:00 Frankówka świątecznie/warsztaty/BRAK MIEJSC

Zapraszamy na dwa równoległe rodzinne warsztaty wprowadzające w świąteczną atmosferę. Wykonamy proste ozdoby choinkowe i bożonarodzeniowe dekoracje.

„Kolorowa Choinka”/Dzieci 3+

Prowadzenie: Urszula Pawlak-Biernat, instruktorka zajęć Faramuszki.

„Czar Świątecznych Przygotowań”/Dzieci 6+

Prowadzenie: Małgorzata Kruk, instruktorka zajęć Manualny Mix.

Udział bezpłatny. Zapisy do 6 grudnia: [email protected] (przy zgłoszeniu prosimy podać nazwę warsztatów i liczbę uczestników).

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

GODZ. 18:00 The Best of Sławek Uniatowski/koncert/BILETY WYPRZEDANE

Wydarzenie w ramach obchodów 50-lecia Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie.

The Best of, czyli wyjątkowy koncert z autorskimi utworami Sławka Uniatowskiego oraz jego idoli: Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy i Franka Sinatry. Podczas koncertu nie zabraknie największych przebojów gwiazd, jak: „Zacznij od Bacha” czy „5 rano”. Wyjątkowe aranżacje, ciepły barytonowy głos, klimat i atmosfera koncertu sprawią, że ten wieczór na długo pozostanie w Państwa pamięci.

Sławek Uniatowski – wokalista, kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista. Jako jedyny wokalista z Polski miał przyjemność wystąpić na jednej scenie u boku największego amerykańskiego producenta muzycznego – Davida Fostera, współpracującego z Whitney Houston, Céline Dion czy Michaelem Bublé. Ma na swoim koncie również współpracę z takimi gwiazdami jak: Zbigniew Wodecki, Kayah, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Kuba Badach, Ania Rusowicz, Organek, Jacek Cygan oraz producentami muzycznymi z całego świata. Koncertował w kraju i za granicą z big bandami wykonując repertuar Franka Sinatry, Tony’ego Bennetta, Nat „King” Cole’a, Cheta Bakera czy Elli Fitzgerald.

Bilety: 80 zł normalny/60 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

10 GRUDNIA (NIEDZIELA) 

GODZ. 12:00 – 18:00 „Gwiazdobranie i dawanie” czyli 17. Świąteczny Jarmark Charytatywny

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na największą imprezę dobroczynną w Józefowie, podczas której będziemy zbierać pieniądze dla dzieci z niepełnosprawnościami, mieszkające w naszym mieście i będące pod opieką Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Szczegóły na stronie: www.gwiazdobranie.pl.

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej, ul. Leśna 39.

Więcej
11.png

Weekend w MOK-u: 1-3 grudnia

7 miesięcy temu7 miesięcy temu

1 GRUDNIA (PIĄTEK)

GODZ. 12:00 Stowarzyszenie „Po-Godne Życie”/wernisaż wystawy

Na tegorocznej wystawie prac Podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami „Po-Godne Życie” zostaną zaprezentowane obrazy wykonane w różnych technikach oraz drobiazgi rękodzielnicze o tematyce świątecznej. Do ich powstania wykorzystano materiały pochodzące z recyklingu.

Po wernisażu, o godz. 12.30 zapraszamy do kina Muza MOK na film fabularny w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej „Amatorzy”.

Wstęp wolny.

Miejsce: Galeria WEJŚCIE MOK i Galeria RAMA MOK.

 

2 GRUDNIA (SOBOTA) Józefowskie Mikołajki

GODZ. 11:00 „Puch, Puch”/spektakl dla dzieci 2-9 lat

Hop, hop, siup! W śnieżny puch! Zapraszamy na zimowy spektakl dzieci i rodziców.

Ekscentryczna Kaczka i introwertyczny Mamut, dwójka nietypowych przyjaciół, mierzą się z urokami i przeciwnościami zimy. Tym razem Mamut jest zachwycony – to jego ulubiona pora roku, Kaczka natomiast najchętniej odleciałaby do ciepłych krajów. Przekonują ją zimowe zabawy – rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana, a zwłaszcza perspektywa prezentów pod choinką. Ale czy Mikołaj ich tam znajdzie? O rzeczach najważniejszych w nieszablonowy sposób i z dużą dawką humoru opowiedzą aktorzy Teatru Chrząszcz w Trzcinie: Marta i Cezary Skroccy. Spektakl jest zrealizowany w konwencji teatru lalkowego, z muzyką na żywo.

Bilety: 20 zł normalny/15 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

GODZ. 15:00 Ulica Śnieżynkowa/koncert plenerowy

Wstęp wolny.

Miejsce: Skwer im. św. Jana Pawła II.

3 GRUDNIA (NIEDZIELA)

GODZ. 07:30 Mikołajkowy spacer ornitologiczny

Zapraszamy na kolejny spacer ornitologiczny, tym razem w zimowej odsłonie.

Prowadzenie: Piotr Baranek, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Udział bezpłatny. Zapisy: [email protected].

Miejsce spotkania: link do miejsca zbiórki otrzymacie Państwo przy zapisie.

 

GODZ. 10:30 „Odkrywamy historię – mieszkańcy, architektura”/spacer historyczny

Spacer 13.: Na styku trzech letnisk: Michalin/Emilianów/Falenica Skarb.

Określimy dawne granice pomiędzy osadami, odnajdziemy ostatnie domy letniskowe i miejsce przystanku kolejki wąskotorowej Michalin. Prowadzenie: Lidia Głażewska-Dańko.

Udział bezpłatny. Zapisy do 1 grudnia: [email protected].

Miejsce spotkania: przy stacji kolejowej, parking pomiędzy Palarnią kawy a Lodami z Michalina ul. Piłsudskiego 34.

GODZ. 18:00 „Piosenka dobra na wszystko”/Olga Bończyk/koncert/BRAK BILETÓW

W koncercie usłyszymy piosenki z repertuaru Ireny Jarockiej, Ireny Santor, Wojciecha Młynarskiego, Reny Rolskiej, Marii Koterbskiej, czy Skaldów.

„Na program składają się piosenki polskie z lat mojego dzieciństwa. Ktoś może powiedzieć – a kto dzisiaj słucha takich staroci? Odpowiedź jest prosta. Próżno dziś szukać w najnowszej literaturze estradowej tak pięknych kompozycji jak te, które powstawały w latach 50-60-70-tych.

Postanowiłam więc przywołać je do życia i pokazać je w nowym spojrzeniu i nowych aranżacjach”.

Muzycznie nad całością czuwa Piotr Wrombel – jeden z najbardziej uznanych pianistów jazzowych, aranżer i kompozytor.

Partnerem wydarzenia jest SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO.

Bilety: 30 zł normalny/20 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

Więcej
3.png

Weekend w MOK-u: 25-26 listopada

7 miesięcy temu7 miesięcy temu

25 LISTOPADA (SOBOTA)

GODZ. 15:00 Relacje – klucz do szczęścia/warsztaty rozwoju osobistego

Spotkanie 3. Relacja z dzieckiem skrzywdzonym.

Opis cyklu:

Jesteśmy istotami społecznymi. Co do zasady potrzebujemy relacji, by czuć się spełnionymi i potrzebnymi ludźmi, odczuwać pożądane emocje i stany psychofizyczne. Mamy to we krwi, w genach, dziedziczymy taką tendencję i potrzebę po przodkach. Niektórzy mawiają, że największym czynnikiem wpływającym na stres człowieka, jest drugi człowiek – czyli relacja. Dotrzemy do źródła i przyczyn takiego stanu rzeczy.

Ten cykl warsztatów jest w pewnym sensie paradoksalny: zaczynamy od tyłu, by na końcu dotrzeć do tego co powinno być na samym początku, czyli do relacji z sobą. Dlaczego tak? Bo z reguły dotarcie do relacji z sobą, wymaga przyjrzenia się innym relacjom. Uzdrawiając je, uzdrawiamy relację z sobą. Dlaczego od nich zaczynamy? Bo częstokroć przysłaniają, ukrywają potrzebę prawdziwej i szczerej relacji z sobą - relacje z innymi są sprzężone i połączone z relacją z sobą. Właśnie dlatego to co powinno być pierwsze, w tym programie będzie ostatnie. Nie oznacza to jednak, że jest najmniej ważne. Wręcz przeciwnie.

Ze względu na materię warsztatów, zajęcia przeznaczone są dla osób pełnoletnich.


Szczegóły:

Liczba spotkań: 8

Czas trwania spotkania: 120 min

Cena za spotkanie: 65 zł płatne przelewem na rachunek podany w potwierdzeniu zapisu

Zapisy:

- warunkiem udziału jest zapis pod adresem: alchemiazmiany.pl/mok albo mailowo na [email protected]

- spotkanie odbędzie się, gdy będzie zapisanych co najmniej 5 osób, dlatego proszę o zapis najpóźniej dzień przed planowanym spotkaniem

Miejsce: Klub Hydrofornia.


GODZ. 17:00–20:00 PRO Potańcówka/BRAK WEJŚCIÓWEK

PRO Kobiety z Józefowa zapraszają na wspólną potańcówkę w rytm muzyki DJ Wita. Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK.

Miejsce: hol MOK.


26 LISTOPADA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 Piotr Czerny: koncert elektroakustyczny/spotkanie z artystą – kompozytorem

Kompozycje elektroniczne Piotra Czernego są nagrane i prezentowane w najwyższej jakości,

w systemie czterokanałowym, co oznacza, że słuchacze słyszą dźwięk z każdego rogu sali, mając wrażenie przestrzennego ruchu dźwięku. Publiczność, dzięki rozmowie z artystą, będzie mieć szansę dowiedzieć się o szczegółach realizacyjnych i ideowych kolejnych utworów. W koncercie wystąpi oraz poprowadzi spotkanie Bolesław Błaszczyk – wiolonczelista, kompozytor, popularyzator muzyki współczesnej, członek Grupy MoCarta.

Bilety: 30 zł normalny/20 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

 

 

Więcej
Czerny.png

Weekend w MOK-u: 18-19 listopada

7 miesięcy temu7 miesięcy temu

18 LISTOPADA (SOBOTA) 

GODZ. 11:00 „Mało lat mam i czytam sam”/warsztaty logopedyczne dla rodziców z dziećmi 3+/BRAK MIEJSC

Dlaczego warto wcześnie uczyć czytać dzieci? Jak pracować z dzieckiem w domu? Jakie trudności mogą się pojawić i co z nimi zrobić? Na spotkaniu rodzice otrzymają gotowe odpowiedzi na powyższe pytania, zaś dzieci dostaną pierwsze litery i zastosują je w zadaniach. Wszystkich czeka dobra zabawa. Prowadząca: Renata Frąckiewicz, logopeda.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy do 16 listopada: [email protected].

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

GODZ. 11:00 Lawendowe warsztaty kosmetyczne/ODWOŁANE

Razem z Lawendową Siwianką w salonie Willi Frankówki przywołamy klimat ciepłego lata. Każdy z uczestników wykona lawendową sól do kąpieli oraz serum do włosów na bazie hydrolatu lawendowego i olejków. Prowadząca opowie o uprawie i niesamowitych właściwościach lawendy. Na miejscu będzie możliwość zakupu naturalnych olejków pozyskanych z plantacji.

Prowadzenie: Mariola Orlińska/Lawendowa Siwianka.

Koszt: 50 zł/płatne na miejscu gotówką u prowadzącej. Zapisy do 16 listopada: [email protected].

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

GODZ. 18:00 Śladami Mistrzów/spotkanie z Marią Pakulnis/BRAK WEJŚCIÓWEK

Maria Pakulnis należy do grona najwybitniejszych aktorek średniego pokolenia. Z artystką porozmawiamy m.in. o kreacji w filmie „Johnny”, za którą otrzymała polską nagrodę filmową – Orła, a także o kultowej Ekstradycji, dzięki której budziła respekt w prawdziwym życiu. Zapytamy, skąd wziął się w jej życiu dubbing oraz dlaczego ostatecznie nie zagrała u mistrza Wajdy. Z okazji obchodów Roku Wisławy Szymborskiej aktorka przeczyta kilka wierszy noblistki. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Andrzej Kurdziel.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

19 LISTOPADA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 Wieczór fado/BRAK MIEJSC

Tego wieczoru przeniesiemy Państwa do portowych miast Półwyspu Iberyjskiego. Zabrzmią melodie fado, gatunku muzycznego powstałego w XIX wieku w biednych dzielnicach portowych miast Portugalii. Jako styl popularnych pieśni został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. W fado można znaleźć emocje, które są uniwersalne i nawet w nas, mieszkańcach środka Europy, rezonują w tajemniczy sposób. W koncercie wystąpią: Ana Rita Prada – wokal; Francisco Moreira – wokal; gitara klasyczna: Carlos Viçoso; portugalska gitara: Francisco Pereira; gitara basowa: Vasco Sousa.

Bilety: 40 zł normalny/20 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

Więcej
Maria Pakulnis.png

MOK: 9-12 listopada

8 miesięcy temu8 miesięcy temu

9 LISTOPADA (CZWARTEK)

GODZ. 18:00–20:00 Lokalne historie/wokół Dziennika Marii Kopczyńskiej cz. 2

Od kilku miesięcy na grupie „Józefowa pamięć zbiorowa” na Facebooku publikowane są fragmenty pamiętnika Marii Kopczyńskiej. Zapraszamy wszystkich fanów tej opowieści, potomków osób pojawiających się w dzienniku, mieszkańców Józefowa. Spróbujemy wspólnie z wnukiem autorki określić miejsca, wydarzenia i osoby, o których wspomina Maria, rozwikłać zagadki i niedopowiedzenia. Spotkanie poprowadzi Lidia Głażewska-Dańko.

Wstęp wolny.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.


10 listopada główny budynek MOK i Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka będą nieczynne.


Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka będzie udostępniona zwiedzającym 11 listopada w godz.: 11:00-13:00.


12 LISTOPADA (NIEDZIELA)

GODZ. 07:30 „Jesień z ptakami odchodzi…”/spacer ornitologiczny

Zapraszamy na kolejny spacer ornitologiczny, tym razem w jesiennej odsłonie.

Prowadzenie: Piotr Baranek, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Zapisy do 9 listopada: e-mail: [email protected].

Miejsce spotkania: Link do miejsca zbiórki otrzymacie Państwo przy zapisie.

 

GODZ. 18:00 Lech Janerka/koncert BRAK BILETÓW

Wydarzenie w ramach obchodów 50-lecia Miejskiego Ośrodka Kultury.

Polski muzyk rockowy, basista, wokalista, kompozytor i autor tekstów, które od końca lat 70-tych na stałe zapisały się w mózgach jego słuchaczy. Utwory Janerki nie straciły na aktualności przekazu, który tylko sam artysta konsekwentnie projektuje prosto w świadomość oraz regularnie porzuca słuchaczy w tej zabawie. Lech Janerka za-„Wieje” - „Śmielej” „Ta zabawa nie jest dla dziewczynek”, „Strzeż się tych miejsc” i rozweseli „Konstytucje”. Skład zespołu: Bożena Janerka – cello; Lech Janerka – bas, głos; Bartosz Straburzyński – gitara, głos; Michał Mioduszewski – perkusja; Łukasz Nowacki – reżyseria dźwięku.

Partnerem wydarzenia jest Hotel Revita w Józefowie.

Bilety: 80 zł normalny/70 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

Więcej
lokalne.png

Weekend w MOK-u: 3-5 listopada

8 miesięcy temu8 miesięcy temu

3 LISTOPADA (PIĄTEK)

GODZ. 18:00 Gwiazdobranie – sztuki dawanie/wernisaż wystawy

Autorami prac są artyści, których dzieła można oglądać w muzeach i galeriach, amatorzy, a także dzieci, dla których Gwiazdobranie organizujemy. W zeszłym roku ich twórczość wzbudziła niezwykłe zainteresowanie licytujących. Większość prac będzie można nabyć podczas licytacji online prowadzonej na grupie facebookowej Świąteczny Jarmark Charytatywny Gwiazdobranie i Dawanie od 15 listopada do 13 grudnia. Kilka z nich wystawimy na aukcję w trakcie Jarmarku GiD w SP 3 w Józefowie 10 grudnia. Wystawa będzie prezentowana do 27 listopada.

Wstęp wolny. Miejsce: Galeria WEJŚCIE oraz Galeria RAMA MOK.


4 LISTOPADA (SOBOTA)

GODZ. 10:00 Rowerkiem po Józefowie: „Szlak nadwiślański – od Wysp Świderskich do Wysp Zawadowskich”

Zapraszamy na wycieczkę rowerową z Januszem Prządką – józefovianistą i pasjonatem miasta. Udział bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy do 2 listopada: [email protected]. Start: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

GODZ. 10:00 Tkaninowe puzzle/warsztaty podstaw szycia patchworku/młodzież, dorośli

Jeśli masz maszynę do szycia i radzisz sobie z jej obsługą, ale nigdy nie miałaś/miałeś okazji spróbować sztuki patchworkowej, to te warsztaty są dla Ciebie! Pod okiem specjalistki wykonasz prostą poszewkę na poduszkę.

Po zapoznaniu się z podstawami, będzie nas już ograniczała tylko wyobraźnia. Efektem są patchworki wykonane przez pasjonatki w przeróżnych stylach (tradycyjnych, nowatorskich, artystycznych i precyzyjnych) prezentowane na wystawach krajowych i zagranicznych. Warto spróbować, a może to jest właśnie to, co nas zainspiruje do działań lub dalszych poszukiwań swojej bajki.

Konieczne jest posiadanie własnej maszyny do szycia, można dodatkowo przynieść skrawki materiału. Prowadząca: Anna Kempa, członkini Stowarzyszenia Polskiego Patchworku.

Udział bezpłatny. Zapisy do 2 listopada: [email protected].

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

GODZ. 11:00 „Milcząca rybka”/mikroopera dla dzieci 4+

Mały Stefcio nie ma ochoty na kolejne wspólne wyjście do opery, w której jego rodzice są śpiewakami. Sytuacja życiowa zaowocowała dziełem nader oryginalnym i dalekim od reguł opery werystycznej. „Milcząca rybka” za sprawą zwyczajnej i pełnej humoru historii porusza jednocześnie sprawy ważne i fundamentalne – problem ciągłego braku czasu oraz rozmijania się wzajemnych oczekiwań rodziców i dzieci. Mikroopera miała swoją premierę w 2016 roku podczas festiwalu Mała Warszawska Jesień.

Muzyka: Jarosław Siwiński; libretto: Małgorzata Kołcz; reżyseria: Grzegorz Ociepka; scenografia: Izabela Kobylańska; wykonawcy: Aleksandra Żakiewicz – sopran (Mama), Piotr Pieron – bas (Tato),

Bartosz Smorągiewicz – klarnet, saksofon (Stefcio), Michał Styczyński – altówka (Gadający Kot)

Dagny Baczyńska-Kissas – syntezator, taniec (Milcząca Rybka), Małgorzata Kołcz – kontrabas.

Wydarzenie w ramach projektu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej „Dzieci w operze”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury KULTURA - INTERWENCJE. EDYCJA 2023.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK i na stronie: www.biletyna.pl.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

GODZ. 18:00 „Efekt obserwatora”/wernisaż wystawy Kamili Białkowskiej-Ismaił

„Jak odbieramy rzeczywistość? Każdy ma inne doświadczenia życiowe, inaczej też reaguje na okrążający nas świat, przyrodę, ludzi. Na inne rzeczy zwracamy uwagę uczestnicząc w tych samych zdarzeniach i oczywistym jest, że w efekcie co innego widzimy. Różny jest diapazon tego co nas interesuje, zachwyca, wzrusza, dlatego warto czasami zobaczyć wszystko z innej perspektywy.

W mechanice kwantowej wynik pomiaru to zmienna losowa w określonym układzie prawdopodobieństwa, a możemy poznać ten wynik dopiero po dokonaniu obserwacji. Zapraszam na mój rozpoczęty i niekończący się eksperyment obserwacji świata i jego modyfikacji. Kadry zatrzymane w obrazach mogą pokazać równoległą rzeczywistość, skrojoną i dopasowaną do mnie indywidualnie. Mój idealny wszechświat, który od lat odkrywam i kreuję, przechodzi transformację widziany przez osobistą soczewkę odbiorcy.

W doświadczeniu Younga efekt eksperymentu ulega zmianie w momencie, kiedy zaczynamy obserwować fotony. Sam fakt naszej obserwacji wpływa na rzeczywistość, nawet gdy jesteśmy całkowicie biernym widzem. Myślę, że to co każdy zechce zobaczyć w prezentowanych pracach, pozwoli rozszerzyć zaistniałe uniwersum i da satysfakcję każdemu nowemu obserwatorowi”.

– K. Białkowska-Ismaił.

Wstęp wolny.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

5 LISTOPADA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 Nowosielski Audiovisual/Artur Dutkiewicz Trio

Rok 2023 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku a także filozofa i teoretyka sztuki.

W nowym projekcie Artura Dutkiewicza "NOWOSIELSKI Audiovisual Misterium” malarstwo Jerzego Nowosielskiego jest inspiracją do przedstawienia utworów o charakterze kontemplacyjnym skomponowanych przez pianistę na trio jazzowe: fortepian, kontrabas i perkusję, łączących elementy muzyki improwizowanej, współczesnej, klasycznej i jazzu. Podczas koncertów wyświetlane będą zsynchronizowane z dźwiękiem, tworzone „na żywo”przez artystę wizualnego – Andrzeja Wąsika kolaże i wizualizacje z fragmentami obrazów Jerzego Nowosielskiego w formie videoprojekcji wielkoformatowych.

W koncercie wystąpią: Artur Dutkiewicz – fortepian; Andrzej Święs – kontrabas; Sebastian Kuchczyński – perkusja.

Bilety: 30 zł normalny/20 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

Więcej
Nowosielski_Dutkiewicz.png

Weekend w MOK-u: 28-29 października

8 miesięcy temu8 miesięcy temu

28 PAŹDZIERNIKA (SOBOTA)

GODZ. 11:00 „Zaginione skrzaty Frankówki”/gra rodzinna po Willi Frankówce/BRAK MIEJSC

Od dawna wiadomo, że w starych domach mieszkały skrzaty. Wierzymy, że nadal tak się dzieje. Niektóre z nich wynoszą się wraz z wyprowadzką mieszkańców, inne zostają, ukryte w zakamarkach i kącikach za piecem. Poszukajmy razem skrzatów z Frankówki. Czekają na nas rozmaite zagadki i zadania do wykonania. Prosimy o zgłaszanie się zespołów rodzinnych. Prowadzenie: Marcin Strzembosz.

Udział bezpłatny. Zapisy do 26 października: [email protected].

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

GODZ. 18:00 „Rozmowy na skraju puszczy/spektakl Fundacji Przepływy

Spektakl dla osób dorosłych.

Puszcza Białowieska od zawsze była schronem dla wielu różnych gatunków zwierząt. Teraz jest także schronieniem dla oszukanych ludzi, którzy wierzą, że jeżeli przejdą przez bagna, pokonają hordy kąsających owadów lub trzaskające mrozy, osiągną swój cel.

Pojawił się pogląd, że spór o wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej jest nierozstrzygalnym konfliktem wartości. Z jednej strony rozum i bezpieczeństwo. Z drugiej strony serce i dobroczynność. Kto postawi na pierwsze, zostanie oskarżony o bezduszność. Kto postawi na drugie, okaże się głupcem. (Jacek Wojtysiak)

Przed tym właśnie dylematem zostali postawienie ludzie na stałe mieszkający we wsiach położonych niedaleko granicy z Białorusią. Pomogli? Bali się? Dzwonili, aby wydać? Byli obojętni?

W spektaklu nie ma dobrych i złych. Nie ma bohaterów i przestępców. Nie ma też odpowiedzi na pytania. Są za to autentyczne wypowiedzi ludzi mieszkających w pobliżu granicy. Jest to teatralny dokument ukazujący zamieniającą się puszczę i ludzi tam mieszkających.

Spektakl zrealizowany przez Fundację Przepływy powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK i na stronie: www.biletyna.pl.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

29 PAŹDZIERNIKA (NIEDZIELA)

GODZ. 10:30 Odkrywamy historię – mieszkańcy, architektura/spacer

Spacer 12. Centrum Letniska Michalin po zachodniej stronie kolei.

Przyjrzymy się temu, co pozostało z zabudowań dawnego letniska, odwiedzimy miejsca będące świadkami szczególnych wydarzeń wojennych i powojennych. Prowadzenie: Lidia Głażewska-Dańko.

Udział bezpłatny. Zapisy do 26 października: [email protected]l.

Zbiórka: na parkingu pomiędzy palarnią kawy a Lodami z Michalina – ul. Piłsudskiego 34.

 

GODZ. 18:00 MATYLDA/ŁUKASIEWICZ/KONCERT

Nowy mocny duet na polskim rynku muzycznym. Matylda Damięcka śpiewa, Radek Łukasiewicz produkuje. ,,Gdy znajdziesz osobę, z którą możesz robić nic na milion sposobów, nie zamykaj jej w pudełku, albo przynajmniej dziurki zrób, żeby się nie udusiła. A jak jeszcze pośmiać się i pomilczeć razem umiecie, to na nazwisko masz szczęście” – Matylda/Łukasiewicz. Radka znamy doskonale z zespołów Pustki czy Bisz/Radex, ale także pisania dla innych, m.in. Brodki, Artura Rojka, Piotra Zioły. Matylda to dobrze znana kreska instagrama, która otwiera oczy i konfrontuje Polaków z tematem niewygodnym.

Bilety: 50 zł normalny/40 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

Więcej
Matylda_Łukasiewicz koncert.png

Weekend w MOK-u: 21-22 października

8 miesięcy temu8 miesięcy temu

21 PAŹDZIERNIKA (SOBOTA)

GODZ. 11:00 „Jesień puka, stroi się w kolory”/jesienny warsztat florystyczny

Jesienne warsztaty florystyczne, podczas których wykonana zostanie dekoracja z wykorzystaniem drewna, żywych roślin, jesiennych owoców i kłosów żyta.

Koszt udziału: 55 zł płatne gotówką u prowadzącej (warsztat odbędzie się dla grupy liczącej min. 6, maks. 12 osób). Prowadzenie: Małgorzata Kruk.

Zapisy do 18 października: [email protected].

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

GODZ. 15:00 Relacje – klucz do szczęścia/warsztaty rozwoju osobistego

Spotkanie 2. Relacja z ojcem i mężczyznami.

Opis cyklu:

Jesteśmy istotami społecznymi. Co do zasady potrzebujemy relacji, by czuć się spełnionymi i potrzebnymi ludźmi, odczuwać pożądane emocje i stany psychofizyczne. Mamy to we krwi, w genach, dziedziczymy taką tendencję i potrzebę po przodkach. Niektórzy mawiają, że największym czynnikiem wpływającym na stres człowieka, jest drugi człowiek – czyli relacja. Dotrzemy do źródła i przyczyn takiego stanu rzeczy.

Ten cykl warsztatów jest w pewnym sensie paradoksalny: zaczynamy od tyłu, by na końcu dotrzeć do tego co powinno być na samym początku, czyli do relacji z sobą. Dlaczego tak? Bo z reguły dotarcie do relacji z sobą, wymaga przyjrzenia się innym relacjom. Uzdrawiając je, uzdrawiamy relację z sobą. Dlaczego od nich zaczynamy? Bo częstokroć przysłaniają, ukrywają potrzebę prawdziwej i szczerej relacji z sobą - relacje z innymi są sprzężone i połączone z relacją z sobą. Właśnie dlatego to co powinno być pierwsze, w tym programie będzie ostatnie. Nie oznacza to jednak, że jest najmniej ważne. Wręcz przeciwnie.

Szczegóły:

Liczba spotkań: 8

Czas trwania spotkania: 120 min

Ze względu na materię warsztatów, zajęcia przeznaczone są dla osób pełnoletnich.

Prowadzenie: Adam Sornek.

Koszt: 65 zł płatne przelewem na rachunek podany w potwierdzeniu zapisu

Zapisy:

- warunkiem udziału jest zapis pod adresem: alchemiazmiany.pl/mok albo mailowo na [email protected]

- spotkanie odbędzie się, gdy będzie zapisanych co najmniej 5 osób, dlatego proszę o zapis najpóźniej dzień przed planowanym spotkaniem

Miejsce: Klub Hydrofornia.

 

GODZ. 19:00 "Alibi od zaraz"/(zamiast spektaklu "Małżeństwo to morderstwo")

„Szanowni Państwo, z powodu nagłej choroby aktora spektakl „Małżeństwo to morderstwo” się nie odbędzie. Z przyjemnością zaprezentujemy dla Państwa jedną z kultowych komedii Teatru Capitol zatytułowaną „ALIBI OD ZARAZ”. To komiczna intryga, pełna dowcipnych dialogów i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Ten wyjątkowy wieczór uświetni plejada gwiazd, gwarantując wieczór pełen humoru i świetnej zabawy!

Na spektakl zapraszają: Halina Bednarz, Andrzej Deskur, Magdalena Margulewicz, Hanna Bieniuszewicz, Stanisław Banasiuk, Barbara Jonak i Marcel Borowiec.

Zakupione bilety zachowują ważność. Za niedogodności przepraszamy”.

 

Opis spektaklu:

ALIBI OD ZARAZ

(Joyeuses Pâques)

Przyłapany na zdradzie mąż potrafi wznieść się na wyżyny kreatywności! Sztuka Jeana Poireta “Alibi od zaraz” jest tego niezbitym dowodem.

Michel zaprasza do domu piękną młodą dziewczynę. Gdy powoli wciela w życie swoje marzenia o romansie, w drzwiach staje jego żona Sophie! Zdezorientowany i przerażony wizją rozwodu z dobrze sytuowaną małżonką, potrzebuje porządnego alibi. Na poczekaniu wymyśla niedorzeczną historię i wciąga niedoszłą kochankę do wspólnego odgrywania absolutnie nieprzemyślanej farsy…

Jakie alibi będzie najbardziej wiarygodne? W co uwierzy żona? Scenariusza komicznej intrygi nie zna nikt! Nawet sam autor!

Przekład Irma Helt

Reżyseria Marcin Sławiński

Kostiumy Agnieszka Kaczyńska-Jankiewicz

Scenografia Dorota Banasik

Asystentka reżysera Halina Bednarz

Opracowanie muzyczne Agnieszka Putkiewicz

 

22 PAŹDZIERNIKA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 Koncert relaksacyjny z muzyką Wschodu BRAK DOSTĘPNYCH WEJŚCIÓWEK

Zapraszamy na wyjątkowy koncert, na którym zabrzmią starożytne instrumenty wywodzące się z Nepalu, Indii i Chin. Brzmienie mis dźwiękowych, zwanych inaczej "tybetańskimi" i gongów generuje dudnienia różnicowe. To wielotony nieharmoniczne, których dźwięki sprzyjają stanom głębokiego relaksu i medytacji. Oprócz mis i gongów zabrzmi starożytne, aborygeńskie didgeridoo, bębny szamańskie, monochord i inne instrumenty etniczne i relaksacyjne.

UWAGA! Podczas koncertu przyjmujemy pozycję siadu skrzyżnego lub "kwiatu lotosu", polecamy wygodny ubiór. Koncert poprowadzą: Magdalena Nejbauer – muzyk, muzykolog, instruktorka zajęć umuzykalniających dla najmłodszych i przedszkolaków wg koncepcji E. E. Gordona; Aneta Jakubowska – psycholog, holistyczna terapeutka, arteterapeutka; Nebojsa Bobic – wolna dusza, robi porządek na Babilonie, gra na najstarszym dętym instrumencie wywodzącym się z tradycji Aborygenów: didgeridoo.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK i na stronie: www.biletyna.pl.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

Więcej
9.png

Weekend w MOK-u: 5-9 października

9 miesięcy temu9 miesięcy temu

5 PAŹDZIERNIKA (CZWARTEK)

GODZ. 18:00-20:00 Lokalne historie/wokół „Dziennika Marii Kopczyńskiej”

Od kilku miesięcy na grupie „Józefowa pamięć zbiorowa” na Facebooku publikowane są przez administratora Pawła Ostromeckiego, za zgodą wnuków autorki, fragmenty pamiętnika Marii Kopczyńskiej. To niezwykły dokument, zapis codzienności mieszkańców Józefowa w czasie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu.

Zapraszamy wszystkich fanów tej opowieści, potomków osób pojawiających się w dzienniku, mieszkańców Józefowa, dawnych i obecnych. Spróbujemy wspólnie z wnukiem autorki określić miejsca, wydarzenia i osoby, o których wspomina Maria, rozwikłać zagadki i niedopowiedzenia.

Spotkanie poprowadzi Lidia Głażewska-Dańko.

Wstęp wolny.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

6 PAŹDZIERNIKA (PIĄTEK)

GODZ. 18:00 „Naturalne sposoby na wzmocnienie odporności”/wykład Anny Majkowskiej

Zaczyna się czas słot i infekcji. Na wykładzie porozmawiamy o ziołowych (i nie tylko) metodach na przygotowanie organizmu do walki z wirusami i bakteriami. Prowadzenie: Anna Majkowska, magister leśnictwa (SGGW) oraz zielarz (Instytut Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych).

Wstęp wolny.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

7 PAŹDZIERNIKA (SOBOTA)

GODZ. 11:00 „Zaproś jesień do teatru – zrób jesienne lalki!”/rodzinne warsztaty teatralne

Na warsztatach odkryjemy skarby babcinej szuflady i stworzymy niepowtarzalne lalki z patyków, liści, szyszek i tego co skrywa szuflada. Wspólne, familijne warsztaty zakończymy prezentacją autorskich lalek! Prowadzenie: Alina Więckiewicz.

Udział bezpłatny. Zapisy do 5 października: [email protected].

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

GODZ. 17:00–20:00 PRO Potańcówka

PRO Kobiety z Józefowa zapraszają na wspólną potańcówkę w rytm muzyki DJ Wita. Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK.

Miejsce: hol MOK.


8 PAŹDZIERNIKA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 Dębski/Ścierański/koncert jazzowy

Wydarzenie w ramach obchodów 50-lecia Miejskiego Ośrodka Kultury.

Krzesimir Dębski: wybitny polski kompozytor, uznany dyrygent orkiestrowy, a także wirtuoz jazzowych skrzypiec i pianista. Poruszający się równie swobodnie w świecie jazzu, jak i muzyki klasycznej. Pracował niemal we wszystkich dziedzinach świata muzyki. Znany jest przede wszystkim z licznych i cieszących się dużą popularnością kompozycji muzyki filmowej. Sam artysta przekonuje, że muzyka klasyczna jest jego właściwą domeną. Prof. dr hab. Krzesimir Dębski jest wykładowcą kompozycji i aranżacji na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

W tym roku Pan Krzesimir obchodzi jubileusz swoich 70-tych urodzin.


Krzysztof Ścierański: polski gitarzysta basowy, muzyk sesyjny. Jest muzycznym samoukiem. Po kilku latach gry w zespołach muzycznych, m.in. w hard-rockowym zespole muzycznym System, został w wieku 22 lat basistą jazz-rockowego zespołu Laboratorium, z którym nagrał 5 płyt i zagrał kilkaset koncertów, także za granicą, m.in. na festiwalach w Hiszpanii i w Indiach. W 1980 na zaproszenie Zbigniewa Namysłowskiego przystąpił do zespołu Air Condition. Na kilka dni przed ogłoszeniem stanu wojennego zagrał pierwszy koncert ze swoim nowym zespołem, String Connection Krzesimira Dębskiego. Po zawieszeniu działalności przez grupę, Ścierański zaczął realizację projektów autorskich. Obecnie grywa z Bernardem Maselim, a także Zbigniewem Jakubkiem, Markiem Napiórkowskim i Markiem Radulim. Ma na koncie współpracę z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, jak Ewa Bem, Tomasz Stańko, Ryszard Sygitowicz, Marek Grechuta, John Porter, Jan Pluta, Grzegorz Ciechowski, Marek Wilczyński, zespół Wilki, zespół Krzak i inni.

Bilety: 50 zł normalny/40 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

9 PAŹDZIERNIKA (PONIEDZIAŁEK)

GODZ. 19:00 Klub filmowy „Nad Świdrem”/Kuba Mikurda i film „Ucieczka na srebrny glob”

Dokument przybliża historię powstawania filmu „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego.

Kino Kuby Mikurdy jest ciekawe, oryginalne, niepowtarzalne być może dlatego, że ten twórca filmów dokumentalnych i esejów filmowych jest nie tylko reżyserem, ale także filmoznawcą z doktoratem, psychologiem i filozofem, tłumaczem literatury. Trzy razy był nominowany do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, raz do Polskiej Nagrody Filmowej Orła. Za „Ucieczkę na Srebrny Glob” otrzymał Nagrodę Filmowców Polskich, nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych oraz nagrodę Nos Chopina dla najlepszego filmu o sztuce i muzyce na Festiwalu Millenium Docs Against Gravity.

Wstęp wolny.

Miejsce: kino MUZA MOK.

Więcej
7.png

Weekend w MOK-u: 30 września - 1 października

9 miesięcy temu9 miesięcy temu

30 WRZEŚNIA (SOBOTA)

GODZ. 11:00 O czym „mówią” zdjęcia/warsztaty rodzinne

Centrum Fotografii Muzeum Warszawy zaprasza dzieci od 6 roku życia wraz z rodzinami na warsztaty z czytania zdjęć i tworzenia albumów fotograficznych.

Fotografie sprzed lat kryją wiele sekretów. Uważne oko, nieco cierpliwości oraz dociekliwość godna detektywa pozwolą uchylić rąbka tajemnicy. Zanim jednak rozszyfrujemy sekrety fotografii, wybierzemy się na zwiedzanie wspomnień, następnie zaaranżujemy spotkanie z dziećmi z przeszłości. Jaką historię nam opowiedzą? Na koniec stworzymy albumy rodzinne. Jesteście gotowi na przygodę? Czas trwania: 1,5 godz. Na spotkanie należy przynieść 1–2 fotografie rodzinne. Prowadząca: Anna Lorek-Maciejuk.

Udział bezpłatny. Zapisy do 28 września: [email protected].

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

1 PAŹDZIERNIKA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 Meggie W. Wrightt „Komedia z dreszczykiem” BILETY WYPRZEDANE

Zdrada, zbrodnia, duch i tajemnicze zaginięcie Izabelli – co łączy te elementy? Co Inspektor znajdzie pod przewróconą łodzią i jaką rolę odegra w tym wszystkim potężne medium? Tego dowiecie się zaglądając do domu nad jeziorem, gdzie wraz z nami spróbujecie rozwikłać zagadkę ukrytą w „Komedii z dreszczykiem”. Obsada: Izabella – Magdalena Wołłejko; Bianka – Lucyna Malec/Katarzyna Maciąg; Konrad – Marek Siudym; Inspektor i Józefina – Piotr Cyrwus/Modest Ruciński. Reżyseria: Magdalena Wołłejko. Scenariusz: Witek Stefaniak; Kostiumy: Ewa Gdowiok. Muzyka: Marcin Piękos. Produkcja: Joanna Cywińska Produkcje.

Bilety: 60 zł normalny/40 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

Więcej
16.png

Weekend w MOK-u: 23-24 września

9 miesięcy temu9 miesięcy temu

23 WRZEŚNIA (SOBOTA)

GODZ. 11:00 „Nie powstrzymuj swoich emocji”/Teatr w Ogrodzie/spektakl improwizowany dla dzieci 4–10 lat

Ten spektakl nie ma kwestii ani fabuły, jest za to pełen emocji. Czy młodej publiczności uda się odgadnąć, jakie emocje próbują przekazać aktorzy za pomocą gestów, wyrazu twarzy i ciała? W trakcie przedstawienia dzieci będą mogły również zdecydować, jakie emocje pojawią się na scenie. Jesteśmy bardzo ciekawi których emocji pojawi się najwięcej i do jakich wniosków nas to zaprowadzi. Taki właśnie ten spektakl – nieoczywisty i pełen niespodzianek. Aktorom będzie towarzyszyła muzyka na żywo.

Występują: Barbara Szarwiło, Bogusław Byrski i Kacper Kubiec. Muzyka: Karolina Hordyjewicz.


Spektakl zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Józefów 2023, projekt: „Ratujmy zdrowie psychiczne dzieci, młodzieży i nas dorosłych - warsztaty, spotkania i działania wspierające rozwój emocjonalny”.


Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK i na stronie: www.biletyna.pl

Miejsce: sala widowiskowa MOK


24 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 Katarzyna Dąbrowska „13 RANDEK DaNuty”. Rinn piosenki o miłości

Danuta Rinn była wszechstronnie wykształcona muzycznie, a łatwość z jaką śpiewała arcytrudne kompozycje, lekkość i wdzięk jej swingowania to pułapka dla tych, co próbują się z jej piosenkami mierzyć. Niewiele współczesnych wokalistek posiada możliwości wokalne odpowiadające poziomowi trudności tego materiału; jedną z nielicznych jest z pewnością Katarzyna Dąbrowska, której oryginalna barwa głosu, nadaje znanym i lubianym piosenkom Rinn zupełnie nowe brzmienie. Wspomagają ją w tym błyskotliwe aranżacje Urszuli Borkowskiej i zabawny scenariusz Magdaleny Smalary. 13 wybranych do programu utworów stało się pretekstem do snucia rozważań o miłości. A myli się ten, kto twierdzi, że wszystko już na ten temat zostało powiedziane. Większość z nas ma swoją miłosną historię, większość z nas chodziła, chadza lub w końcu pójdzie na jakąś randkę. Randka. Randka jako obietnica, randka jako wrota do przyszłości, randka jako preludium związku, przedpokój relacji, randka jako koszmar. 

Występują: Katarzyna Dąbrowska; Urszula Borkowska – piano; Wojciech Gumiński – kontrabas; Marcin Słomiński – perkusja; Scenariusz: Magdalena Smalara

Kierownictwo muzyczne i aranżacje: Urszula Borkowska.


Bilety: 30 zł normalny/20 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

Więcej
15.png

Weekend w MOK-u: 16-17 września

9 miesięcy temu9 miesięcy temu

16 WRZEŚNIA (SOBOTA)

GODZ. 10:00 Miejsca historyczne, miejsca ciekawe: szlakiem bunkrów – Wiązowna/wycieczka rowerowa

Trasa wycieczki to ok. 15 km, czas: 4 godz. Wycieczka historyczno-rekreacyjna. Prosimy o zabranie kamizelek rowerowych. Dzieci obowiązkowo zakładają kaski rowerowe. Prowadzenie: Janusz Prządka. Udział bezpłatny. Zapisy do 14 września: [email protected]. Wyjazd: spod Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówki.

 

GODZ. 15:00 Relacje – klucz do szczęścia/warsztaty rozwoju osobistego

Spotkanie 1. Relacja z matką i kobietami.

Opis cyklu:

Jesteśmy istotami społecznymi. Co do zasady potrzebujemy relacji, by czuć się spełnionymi i potrzebnymi ludźmi, odczuwać pożądane emocje i stany psychofizyczne. Mamy to we krwi, w genach, dziedziczymy taką tendencję i potrzebę po przodkach. Niektórzy mawiają, że największym czynnikiem wpływającym na stres człowieka, jest drugi człowiek – czyli relacja. Dotrzemy do źródła i przyczyn takiego stanu rzeczy.

Ten cykl warsztatów jest w pewnym sensie paradoksalny: zaczynamy od tyłu, by na końcu dotrzeć do tego co powinno być na samym początku, czyli do relacji z sobą. Dlaczego tak? Bo z reguły dotarcie do relacji z sobą, wymaga przyjrzenia się innym relacjom. Uzdrawiając je, uzdrawiamy relację z sobą. Dlaczego od nich zaczynamy? Bo częstokroć przysłaniają, ukrywają potrzebę prawdziwej i szczerej relacji z sobą - relacje z innymi są sprzężone i połączone z relacją z sobą. Właśnie dlatego to co powinno być pierwsze, w tym programie będzie ostatnie. Nie oznacza to jednak, że jest najmniej ważne. Wręcz przeciwnie.


Liczba spotkań: 8

Czas trwania spotkania: 120 min


Ze względu na materię warsztatów, zajęcia przeznaczone są dla osób pełnoletnich.

Prowadzenie: Adam Sornek. Koszt: 65 zł. Zapisy: [email protected].

Miejsce: Klub Hydrofornia.


GODZ. 18:00 „Gdybyś znał więcej słów, inne myśli przychodziłyby ci na myśl”/wernisaż wystawy Jolanty Knap i wykład inauguracyjny

Wystawa to autorski projekt składający się z 12 części, a w każdej z nich znajduje się: portret językoznawcy, wybrany cytat z jego dzieł i opowiadanie, które ilustruje cytat. Istotną częścią opowiadań jest dialog pomiędzy dorosłą córką i starym ojcem. W swoim projekcie przywołałam postacie językoznawców z moich podręczników akademickich: Bachtina, Levi-Straussa, Puzyninę, Sapira, Weil, a także językoznawczyń współczesnych: dr Katarzynę Burską, prof. Annę Cegiełę oraz przewodniczącą Rady Języka Polskiego prof. Katarzynę Kłosińską. I to właśnie Pani prof. wygłosi wykład inaugurujący wystawę.

Jolanta Knap – maluje i pisze; pedagog; absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej; stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – realizacja projektu „Gdybyś znał więcej słów, inne myśli przychodziłyby ci na myśl”.

Wstęp wolny.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.


17 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)

GODZ. 06:00 „Wschód słońca nad Bagnem Całowanie”/spacer ornitologiczny (brak miejsc)

Zapraszamy nad przepiękne i ciekawe ornitologicznie Bagno Całowanie. Należy ubrać się odpowiednio do pogody, wziąć lornetkę, ew. lunetę ornitologiczną (jeśli ktoś posiada, brak nie jest przeszkodą). Spacer potrwa 3-3,5 godziny. Prowadzenie: Piotr Baranek, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Udział bezpłatny. Zapisy do 14 września: e-mail: [email protected].

Miejsce spotkania: Link do miejsca zbiórki otrzymacie Państwo przy zapisie. Dojazd we własnym zakresie.

 

GODZ. 18:00 „Wariacje enigmatyczne”/Wiązowski Teatr Muzyczny/spektakl dla widzów 16+

Spektakl pokazuje spotkanie dwóch mężczyzn: pisarza-noblisty, zaszytego w swojej samotni na wyspie pod kołem podbiegunowym – Abla Znorko, który właśnie wydał swoją nową książkę i Erica Larsena, dziennikarza jednej z prowincjonalnych gazet. „Wariacje enigmatyczne” to także kompozycja Edwarda Elgara, ulubiona muzyka obu bohaterów. I tak jak w „Wariacjach” muzycznych, tak również w tych teatralnych kłębi się od narastających emocji, tajemnic i zaskakujących zwrotów akcji. Tytuł oryginału: „Variations Enigmatiques”. Tekst: Eric Emmanuel Schmitt. Przekład: Jan Nowak

Reżyseria: Artur Niedziółka. Scenografia i kostiumy: Edyta Godlewska. Występują: Tomasz Kostyra i Michał Nastula. Czas trwania: 120 min (bez przerwy!).

Bilety: 40 zł/30 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

Więcej
12i.png

Weekend w MOK-u: 9-10 września

10 miesięcy temu10 miesięcy temu

9 WRZEŚNIA (SOBOTA)

Jubileusz SPZOZ Przychodni Miejskiej w Józefowie


GODZ. 11:00 „Witaminowa przygoda”/Teatr Promyk/spektakl dla dzieci 3+

Głównymi postaciami są dwa zające, wilk oraz ptaszki. Wieczorami dziadek Skakazjusz czytuje wnuczkowi Kickowi bajki. Jednak z każdą chwilą sprawia mu to coraz większy kłopot, ponieważ zaczyna coraz słabiej widzieć. Przyczyną kłopotów ze zdrowiem jest brak witamin w słodyczach, będących jedynym pożywieniem naszych nietypowych bohaterów. Ratunkiem w tej sytuacji staje się zdobycie przez małego zajączka dla swojego dziadka marchewki, będącej skarbnicą witamin. Okazuje się, że nie jest to takie proste zadanie, zwłaszcza, że nie wszyscy leśni sąsiedzi są mu naprawdę życzliwi. Oczywiście z pomocą widzów, wszystko kończy się szczęśliwie.  

Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK i na stronie: www.biletyna.pl.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.


GODZ. 16:00 Uroczyste przywitanie gości, wręczanie podziękowań dla pracowników SPZOZ Przychodni Miejskiej w Józefowie, konsultacje dietetyczne, pomiar cukru i ciśnienia tętniczego, itp.

 

GODZ. 18:00 Dla zdrowia – artyści „The Voice Senior”/koncert

Program okolicznościowy utrzymany w charakterze barwnego kalejdoskopu muzyki rozrywkowej z dużą dawką humoru. Wystąpią w nim znakomici artyści uczestniczący w programie „The Voice Senior”:

Miejsce: scena plenerowa MOK.

 

10 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)

GODZ. 09:00 Józefowskie zioła/spacer 4. „W malinowym chruśniaku”

Wrzesień to czas zbioru dojrzałych nasion i pełnych słońca owoców, ale nie tylko. Na kolejnym spacerze poszukamy ciekawych ziół i roślin wśród łąk doliny Wisły. Prowadzenie: Anna Majkowska. Czas trwania spaceru: 2 godziny.

Udział bezpłatny. Zapisy do 7 września: [email protected]

Miejsce spotkania: dokładna lokalizacja zostanie wysłana przy zapisie.

 

Więcej
Witaminowa_przygoda_Teatr Promyk (3).jpeg

Weekend w MOK-u: 15. Festiwal Bluesowy im. Tadeusza Nalepy „Lep na Bluesa”

10 miesięcy temu10 miesięcy temu

15. Festiwal Bluesowy im. Tadeusza Nalepy „Lep na Bluesa”


1 WRZEŚNIA (PIĄTEK)


GODZ. 18:00 Otwarcie Festiwalu i wernisaż wystawy „Postscriptum: Nalepa i Wilk”

Gość specjalny wernisażu – autor zdjęć Mariusz Wilczyński

Wystawa składa się z nieznanych szerszej publiczności zdjęć bluesmana – twórcy zespołów Blackout i Breakout. Autorem większości fotografii jest Mariusz Wilczyński, zafascynowany w młodości gitarzystą, wokalistą i kompozytorem, z którym połączyła go trwająca blisko 30 lat przyjaźń.

Ekspozycja stanowi aneks do wystawy „Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta” poświęconej filmowi z muzyką Tadeusza Nalepy.

Wystawa zrealizowana dzięki uprzejmości Muzeum Kinematografii w Łodzi.


GODZ. 19:00 Bundy Blues Band/koncert

Zespół z Otwocka, którego liderką jest wokalistka Isobelle Bundy. Urodziła się w Wielkiej Brytanii, potem przeprowadziła się do Polski. Tu ukończyła szkołę w klasie fortepianu. Uwielbia blues, soul, jazz. Uczestniczyła w programie „The Voice of Poland” – trafiła do grupy Marka Piekarczyka, a potem została „skradziona” przez Tomsona i Barona. Wykonuje standardy bluesowe i jazzowe, pieśni Miry Kubasińskiej i własne utwory.

Skład zespołu: Isobelle Bundy – śpiew, pianino; Roman Sadowski – gitary; Jacek Prokopowicz – instrumenty klawiszowe; Darek Świtalski – gitara basowa, kontrabas; Kacper Górski – perkusja, Tomasz Grzechnik – gitara.


2 WRZEŚNIA (SOBOTA)


GODZ. 18:00 Arek Zawiliński Trio/koncert

Zespół funkcjonuje pod różnymi nazwami i w odmiennych kombinacjach od 2008 roku. Choć koncertują okazjonalnie, Arek Zawiliński Trio to zgrana kapela, która świetnie odnajduje się zarówno na dużych scenach, jak i w klubach. W 2022 r. ukazał się album „Moje buty już tam są”. Skład zespołu: Arek Zawiliński – autor muzyki, tekściarz, wokalista, gitarzysta; Roman Ziobro – kontrabas; Max Ziobro – perkusja.

Arek Zawiliński – autor muzyki, tekściarz, wokalista, gitarzysta posługujący się technikami fingerpicking slide i bottelneck. Gra na różnego typu gitarach (akustyczna, dobro, lap steel), dogrywa im harmonijką ustną, nadając rytm analogowym urządzeniem stomp box. Aktualnie promuje nowy, szósty album „Mój Breakout – Solo Akt”.


GODZ. 19:00 Szulerzy/koncert

To grupa z ponad 20-letnim dorobkiem, finaliści 3. edycji programu „Must Be The Music”. Występowali wielokrotnie na większości polskich festiwali bluesowych, na koncie mają setki koncertów. Bluesowa pulsacja utrzymana w stylistyce zbliżonej do „west coast bluesa” i rockandrollowa energia, urokliwa i charakterystyczna wokalistka, melodyjne kompozycje oraz polskie teksty to znaki rozpoznawcze Szulerów.

Skład zespołu: Emilia Wikarska-Karbowiak – śpiew; Marek Szulkowski – gitara; Marek Wikarski – gitara basowa, kontrabas; Miłosz Szulkowski – perkusja.


3 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)


GODZ. 18:00 Old Breakout/finał Festiwalu

OLD BREAKOUT to reaktywacja legendy polskiej sceny blues-rockowej lat siedemdziesiątych – muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu zespołu BREAKOUT założonego przez Tadeusza Nalepę.

Różne bywają spotkania po latach. Wspomnień nieraz za dużo, słów za mało. Ale bywa i tak, że słowa, których aż nadto, zostają ubrane w muzykę, tamtą sprzed lat czy tę zupełnie nową. By łączyć tradycyjne brzmienie, okraszone wirtuozerskimi partiami solowymi gitar, rewelacyjne partie harmonijki ustnej z iście breakoutowym wokalem.

A na widowni wspaniała atmosfera i niekończące się standing ovation. Ludzie chcą słuchać dawnych przebojów w doskonałych wykonaniach, które od 10 lat daje im Old Breakout. Projekt legendarny, a jednocześnie absolutnie świeży. Skromny i pokorny, ale serwujący wyjątkowe, niezapomniane uczty muzyczne. I chce się więcej i więcej…

„OLD BREAKOUT – Tribute to Nalepa” – muzycy legendarnego Breakoutu, grają obecnie w ramach trasy koncertowej „OLD BREAKOUT – 80a”, uświetniającej 80-tą rocznicę urodzin Tadeusza Nalepy, oraz 80-te urodziny Tadeusza Trzcińskiego.

Skład zespołu: Tadeusz Trzciński (Breakout) – harmonijka ustna; Maciej Bogusław Kubicki (Breakout) – gitara basowa; Marcin Kołdra – wokal, gitara; Sławek Burakowski – gitara; Łukasz Biliński – perkusja.


15. Festiwal Bluesowy im. Tadeusza Nalepy „Lep na bluesa” odbywa się w ramach obchodów 50-lecia Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie.

Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Józefowa Marek Banaszek.

Patronat medialny: Radio dla Ciebie, Twój Blues, Pismo Samorządowe „Józefów nad Świdrem”.

Partnerzy: Muzeum Kinematografii w Łodzi, PSB Mrówka Falenica, Wydawnictwo Świdermajer.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Miejsce: scena plenerowa MOK – skwer im. św. Jana Pawła II w Józefowie. W razie deszczu koncerty zostaną przeniesione do sali widowiskowej MOK.

Więcej
JBF 2022_BANER 4 x 1,5 m.jpg

15. Festiwal Bluesowy im. Tadeusza Nalepy „Lep na bluesa” 1-3 września 2023

10 miesięcy temu10 miesięcy temu

Festiwal „Lep na Bluesa” to jedno z ważniejszych wydarzeń bluesowych w tej części kraju, a jednocześnie kulturalna wizytówka miasta. To w Józefowie przez ponad 20 lat mieszkał i tworzył Tadeusz Nalepa – założyciel legendarnego zespołu Breakout, nazywany również „Ojcem polskiego bluesa”.


Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się w dniach 1–3 września. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mariusz Wilczyński, polski reżyser animacji, performer, malarz, profesor w Szkole Filmowej w Łodzi, a prywatnie przyjaciel Tadeusza Nalepy i autor zdjęć prezentowanych na wystawie „Postscriptum: Nalepa i Wilk”.

Muzycznie „Lep na Bluesa” otworzy grupa Bundy Blues Band, która powstała z inspiracji… samym Festiwalem. Drugiego dnia na scenie usłyszymy Arek Zawiliński Trio oraz Szulerów, a w finale wystąpi Old Breakout, który tworzą członkowie oryginalnego składu grupy Breakout.

Nad wysokim poziomem artystycznym Festiwalu co roku czuwa społeczny komitet organizacyjny, w którego skład wchodzą znajomi i przyjaciele Tadeusza Nalepy, mieszkający w okolicy muzycy związani z bluesem: Zbigniew Jędrzejczyk, Grzegorz Muczke, Urszula Kałuszko oraz Tomasz Miturski. Gośćmi Honorowymi są: – Grażyna Dramowicz-Nalepa oraz Bogdan Loebl – autor tekstów do piosenek artysty.


Jesteśmy przekonani, że festiwalowe wydarzenia spotkają się z dużym zainteresowaniem józefowskiej publiczności. Serdecznie zapraszamy!


Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Miejsce: scena plenerowa MOK – skwer im. św. Jana Pawła II w Józefowie. W razie deszczu koncerty zostaną przeniesione do sali widowiskowej MOK.

 

15. Festiwal Bluesowy im. Tadeusza Nalepy „Lep na bluesa” odbywa się w ramach obchodów 50-lecia Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie.


Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Józefowa Marek Banaszek.

Patronat medialny: Radio dla Ciebie, Twój Blues, Pismo Samorządowe „Józefów nad Świdrem”.

Partnerzy: Muzeum Kinematografii w Łodzi, PSB Mrówka Falenica, Wydawnictwo Świdermajer.

 

Program i szczegółowe informacje: https://mokjozefow.pl/lep-na-bluesa/

 


Więcej
JBF 2022_WYDARZENIE SLAJDER 1200 x 720 px.jpg

Weekend w MOK-u: 25-27 sierpnia

10 miesięcy temu10 miesięcy temu

25 SIERPNIA (PIĄTEK)

GODZ. 11:00

Spotkanie przyrodnicze „Mało słone – opowieść o najmniej słonym morzu świata”

Wydarzenie w ramach akcji letnie "Naturalnie z kulturą". Bałtyk jest najmłodszym i najmniej słonym morzem świata. To istotnie wpływa na jego różnorodność przyrodniczą, znacznie niższą niż w sąsiednim Morzu Północnym. Czy to znaczy, że w naszym morzu nie ma nic interesującego? Wręcz przeciwnie, żyjące tu organizmy rosną mniejsze niż w pełnosłonych akwenach, ale dają sobie radę. W ciągu zaledwie czterech tysięcy lat wykształciły się nowe formy życia – podgatunki, a nawet nowe gatunki, przystosowane do życia w niezbyt słonym morzu. Znajdziemy tu rozgwiazdy i krewetki, gąbki i osłonice – niewielkie osiadłe strunowce, a więc naszych krewnych, a nawet ryby, u których to samce pływają w ciąży!

Prowadzenie: Konrad Malec

Miejsce: sala widowiskowa MOK

Program dofinansowany w ramach zadań Miejskiego Programu Profilaktyki I Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Miasta Józefowa na rok 2023.


GODZ. 20:30 „A oni dalej grzeszą, dobry Boże!”/Kino pod Gwiazdami

Seans przeniesiony z dnia 5 sierpnia br. Reż. Philippe de Chauveron/komedia/98 min/Francja/2021 r.

„A oni dalej grzeszą, dobry Boże!” i za nic mają postanowienie poprawy. Najzabawniejsza francuska rodzina powraca, by znów rozbroić nas humorem w trzeciej części wielkiego hitu „Za jakie grzechy, dobry Boże?”. Tym razem do przebojowej ekipy z Christianem Clavierem na czele dołączają nowi teściowie, a to oznacza kolejne kłopoty dla bohaterów i jeszcze więcej świetnej zabawy dla widzów!

Wydarzenie w ramach Budżetu Obywatelskiego Józefów 2023.

Wstęp wolny. Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II.


27 SIERPNIA (NIEDZIELA)

GODZ. 07:00 Józefowskie zioła/spacer 3. „Zakończenie lata”

Dni stają się coraz krótsze, czasem zawiewa chłodem. To ostatni moment na pozyskanie ziół. Zapraszamy na kolejny spacer z cyklu „Józefowskie zioła” tym razem nad brzegiem Wisły. Należy ubrać się odpowiednio do pogody, założyć wygodne obuwie i zabezpieczyć się przeciw komarom oraz kleszczom. Proszę zabrać ze sobą wodę. Spacer potrwa około 2 godzin. Prowadzenie: Anna Majkowska. Udział bezpłatny. Zapisy do 24 sierpnia: [email protected]

Miejsce spotkania: przed wejściem do Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówki.


GODZ. 18:00 Orkiestra dęta OSP Józefów/Letnie Koncerty Ogrodowe

Nasza orkiestra to grupa utalentowanych artystów, których połączyła wspólna pasja, dlatego zdecydowaliśmy się na założenie zespołu jakim jest orkiestra dęta. W jej skład w dużej części wchodzą uczniowie szkół II stopnia z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 Warszawie, którzy na przestrzeni ostatnich lat rozwijają swój talent u utytułowanych pedagogów. Nasi muzycy mają ogrom doświadczeń poprzez liczne koncerty, warsztaty muzyczne i udział w konkursach w całym kraju. W dużej mierze inspiracją do zapoczątkowania współpracy młodych muzyków były wielokrotne występy w szeregach orkiestry dętej pod batutą znakomitego dyrygenta i kompozytora Jarosława Praszczałka, w takich instytucjach muzycznych jak Filharmonia Narodowa i Filharmonia Bałtycka.

Wstęp wolny. Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II.

 Więcej
malo slone.jpg

Weekend w MOK-u: 19-20 sierpnia

10 miesięcy temu10 miesięcy temu

19 SIERPNIA (SOBOTA)

GODZ. 10:00 „Miejska historyczne, miejsca ciekawe. Otwock – Góra Meran/wycieczka rowerowa

Trasa wycieczki to ok. 15 km, czas: 3,5 godz. Wycieczka historyczno-rekreacyjna. Prosimy o zabranie kamizelek rowerowych. Dzieci obowiązkowo zakładają kaski rowerowe. Prowadzenie: Janusz Prządka. Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy: [email protected].

Wyjazd spod Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówki, ul. Kard. Wyszyńskiego 2.

 

GODZ. 15:00 „Jak być obecnym i żyć tu i teraz”/warsztaty rozwoju osobistego

Większość ludzi żyje przeszłością lub przyszłością, zapominając o byciu tu i teraz i korzyściach z tego płynących. Poznaj zalety obecności i doświadczania chwili. Wypracuj dobre nawyki w drodze do bycia w "tu i teraz". Prowadzenie: Adam Sornek. Koszt: 50 zł. Zapisy: https://alchemiazmiany.pl/mok/.

Miejsce: Klub Hydrofornia.


GODZ. 20:30 „Wiki i jej sekret”/Kino pod Gwiazdami

Reż. Denis Imbert/komedia, familijny/87 min/Francja /2021 r.

Victoria, ośmioletnia dziewczynka, której matka właśnie zmarła, przeprowadza się wraz z ojcem do małej górskiej wioski. Ukojenie znajduje w adopcji szczeniaka niewiadomego pochodzenia, znalezionego w odosobnionym gospodarstwie.

Wydarzenie w ramach Budżetu Obywatelskiego Józefów 2023.

Wstęp wolny. Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II.

 

20 SIERPNIA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 „Muzyczne Tour de France”/Ventoso Quintet/Letnie Koncerty Ogrodowe

Jest letni wieczór, temperatura już tak nie doskwiera, na podwórku panują idealne warunki, żeby odpocząć po całym dniu. W taki właśnie wieczór zabierzemy Was w podróż po stylu francuskim. Znajdzie się tam miejsce zarówno dla podniosłej atmosfery arystokracji francuskiej, jak i na rewie barw impresjonistycznej kompozycji C. Debussy’ego. Dla odmiany nie zabraknie także nutki orientu. W trakcie koncertu pojawią się też zwiewne i beztroskie części, które idealnie wpasowują się w klimat letniego wieczoru. Zespół składa się z pięciu różnych dętych instrumentów. Brzmią one całkowicie inaczej, przez co znalezienie wspólnego brzmienia jest wyzwaniem, jednak ta różnorodność daje ogromne możliwości barwowe i interpretacyjne. Nasze muzyczne Tour de France przeprowadzi słuchaczy przez różne epoki, dając im doświadczenie różnorodności brzmienia oraz dobrze spędzony wieczór z piękną muzyką!

W skład zespołu Ventoso Quintet wchodzą: Michalina Barcikowska – flet; Paulina Sochaj – obój; Jan Tomaszuk – klarnet; Aleksander Kowalak – fagot; Szymon Woźniak – waltornia.

Wstęp wolny. Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II.

Więcej
ventoso.jpg

Weekend w MOK-u: 13 sierpnia

11 miesięcy temu

13 SIERPNIA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 „Skrzypce i harfa: muzyczna podróż dookoła świata”/Chordis Duo/Frankówka akustycznie

Podczas koncertu usłyszą Państwo utwory skrzypcowo-harfowe z różnych części świata, o różnej stylistyce i charakterze – od klasycznych sonat, przez romantyczne utwory francuskie i ludową muzykę irlandzką aż do tanga argentyńskiego. Koncert to swego rodzaju przegląd literatury skrzypcowo-harfowej oraz niesamowitych możliwości wykonawczych duetu: Ewa Bemowska – harfa oraz Adrianna Ciecierska – skrzypce.

Wstęp wolny. Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

Więcej
Chordis duo.png

Weekend w MOK-u: 4-5 sierpnia

11 miesięcy temu11 miesięcy temu

4 SIERPNIA (PIĄTEK)

Projekcja filmów z 29 lipca jest w piątek 4 sierpnia o godz. 20.30.

GODZ. 20:30 „Wniebowzięci” oraz „Jak to się robi”/Kino pod Gwiazdami

„Wniebowzięci”, reż. Andrzej Kondratiuk/komedia obyczajowa/44 min/Polska/1973 r.

Dwaj mężczyźni wygrywają pieniądze w totolotka. Całą fortunę przeznaczają na różne przyjemności, które nie dają im oczekiwanego szczęścia.

„Jak to się robi”, reż. Andrzej Kondratiuk/komedia obyczajowa/78 min/Polska/1973 r.

W drodze do Zakopanego reżyser i literat snują wizję wspólnego filmu. Na miejscu rozpoczynają poszukiwania kandydatek do głównych ról.

Wydarzenie w ramach Budżetu Obywatelskiego Józefów 2023.

Wstęp wolny. Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II.5 SIERPNIA (SOBOTA) - SEANS ODWOŁANY!!!

Ze względu na warunki pogodowe sobotni (5.08.2023) seans filmu „A oni dalej grzeszą, dobry Boże” z cyklu Kino pod gwiazdami zostaje ODWOŁANY. Film pokażemy w dniu 25 lub 26 sierpnia – konkretną datę podamy niebawem.

„A oni dalej grzeszą, dobry Boże!”/Kino pod Gwiazdami

Reż. Philippe de Chauveron/komedia/98 min/Francja/2021 r.

„A oni dalej grzeszą, dobry Boże!” i za nic mają postanowienie poprawy. Najzabawniejsza francuska rodzina powraca, by znów rozbroić nas humorem w trzeciej części wielkiego hitu „Za jakie grzechy, dobry Boże?”. Tym razem do przebojowej ekipy z Christianem Clavierem na czele dołączają nowi teściowie, a to oznacza kolejne kłopoty dla bohaterów i jeszcze więcej świetnej zabawy dla widzów!

Wydarzenie w ramach Budżetu Obywatelskiego Józefów 2023.

Wstęp wolny. Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II.

 

Więcej
kino plenerowe.png

Weekend w MOK-u: 29-30 lipca

11 miesięcy temu11 miesięcy temu

29 LIPCA (SOBOTA)

SEANS PRZENIESIONY!

Z powodu prognozowanych opadów deszczu musimy zmienić termin projekcji kina na piątek 4 sierpnia lub niedzielę 6 sierpnia o godz. 20.30. Termin potwierdzimy Państwu najpóźniej do wtorku.

GODZ. 21:00 „Wniebowzięci” oraz „Jak to się robi”/Kino pod Gwiazdami

Pokaz w 50. rocznicę premiery filmów!

„Wniebowzięci”, reż. Andrzej Kondratiuk/komedia obyczajowa/44 min/Polska/1973 r.

Dwaj mężczyźni wygrywają pieniądze w totolotka. Całą fortunę przeznaczają na różne przyjemności, które nie dają im oczekiwanego szczęścia.

„Jak to się robi”, reż. Andrzej Kondratiuk/komedia obyczajowa/78 min/Polska/1973 r.

W drodze do Zakopanego reżyser i literat snują wizję wspólnego filmu. Na miejscu rozpoczynają poszukiwania kandydatek do głównych ról.

Wydarzenie w ramach Budżetu Obywatelskiego Józefów 2023.

Wstęp wolny. Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II.

 

30 LIPCA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 Potańcówka z Paniami PRO 50+

PRO Kobiety z Józefowa zapraszają na wspólną potańcówkę pod chmurką w rytm muzyki DJ Wita.

Wstęp wolny. Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II.

 

Więcej
kino plenerowe.png

Weekend w MOK-u: 21-23 lipca

11 miesięcy temu11 miesięcy temu

21 LIPCA (PIĄTEK)

GODZ. 11:00 „O chciwym królu”/Teatr Promyk/spektakl dla dzieci 6+

Spektakl odbywa się w ramach akcji letniej "Naturalnie z kulturą"

Spektakl jest własną adaptacją znanego mitu o królu Midasie. Główne postacie to pazerny Król, jego sługa Maciej oraz pracowita, acz uboga wieśniaczka. Postaci lalkowe to magiczny Złotaszek i kot Leonidas. Fabuła rozgrywa się w trzech odsłonach. Jest bliska pierwowzorowi. Opowiada o potężnym i bogatym królu, któremu jednak zawsze było mało wszystkiego. Zapragnął, aby to, czego dotknie zamieniało się w złoto. Moc tę dostaje od bardzo tajemniczej, magicznej postaci Złotaszka. Staje się najszczęśliwszym z ludzi, ale do czasu. Wkrótce okazuje się, że także jedzenie, którego dotyka staje się złotem. W obliczu groźby śmierci głodowej rozpoczyna się przemiana w jego podejściu do rzeczywistości. Czy jednak do końca? Na to pytanie odpowiada scena finałowa.

Spektakl obfituje w ciekawe efekty wizualne, kilkakrotne zamiany w złoto, chwilami na granicy magii i iluzji.

Reżyseria: Piotr Warszawski. Scenografia i kostiumy: Grażyna Ehrlich. Muzyka: Waldemar Stan

Wstęp wolny.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.


22 LIPCA (SOBOTA)

GODZ. 15:00 „Cisza i spokój w drodze po zdrowie”/warsztaty rozwoju osobistego

Jesteśmy wciąż zabiegani, zagonieni, w ciągłym ruchu. Tak trudno nam się zatrzymać. Niektórzy wręcz panicznie boją się zwolnić. Odkryj co jest w ciszy i spokoju, zakosztuj medytacji. Prowadzenie: Adam Sornek. Koszt: 50 zł. Zapisy: https://alchemiazmiany.pl/mok/.

Miejsce: Klub Hydrofornia.

 

GODZ. 21:00 „Nieznośny ciężar wielkiego talentu”/Kino pod gwiazdami

Reż. Tom Gormican/komedia/USA/105 min/2022 r.

Potrzebujący zastrzyku gotówki hollywoodzki gwiazdor Nicolas Cage przyjmuje zaproszenie do posiadłości tajemniczego milionera, nie podejrzewając, że staje się uczestnikiem bardzo niebezpiecznej gry.

Wydarzenie w ramach Budżetu Obywatelskiego Józefów 2023.

Wstęp wolny. Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II.


23 LIPCA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 Koncert najpiękniejszych pieśni żydowskich/Frankówka akustycznie

Podczas koncertu usłyszymy m.in.: utwory ze „Skrzypka na dachu”, „Miasteczko Bełz” Agnieszki Osieckiej, „Rebekę”, „Bubliczki”, czy piosenki Sławy Przybylskiej „Jaase Szalom”, „A sidenju”. Wystąpią: Anna Kukawska – wokal; Marzena Michalczyk-Tylek – wokal, Bogusław Zięba – akordeon; Grzegorz Bąk – kontrabas; Dominik Bieńczycki – skrzypce.

Wstęp wolny. Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

Więcej
23.07.2023 pieśni żydowski Frankówka.JPG

Weekend w MOK-u: 15-16 lipca

12 miesięcy temu11 miesięcy temu

15 LIPCA (SOBOTA)

GODZ. 10:30 XIII Ogólnopolskie Szaradziarskie Mistrzostwa Józefowa

Klub Szaradzistów „Kon-Tiki” zaprasza wszystkich miłośników rozwiązywania krzyżówek. Kontakt: Aleksandra Stępień-Dąbrowska, tel. 696 141 235, e-mail: [email protected]. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Miejsce: Klub Hydrofornia.

 

GODZ. 17:00 Drużynowy Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury z okazji rocznicy bitwy pod Grunwaldem 1410 r.

Celem turnieju jest upamiętnienie wydarzenia historycznego, promocja gry w szachy oraz wyłonienie najlepszej drużyny „Bitwy pod Grunwaldem”. Turniej przeznaczony jest dla wszystkich chętnych, niezależnie od poziomu gry. Drużynę mogą tworzyć grupa znajomych, rodzina, szkoła, firma, klub szachowy, itp. Dodatkowych informacji udziela Tadeusz Popis: tel. 505 381 209, zgłoszenia poprzez formularz w serwisie ChessArbiter.

Miejsce: Klub Hydrofornia.

 

GODZ. 21:00 „Bękarty wojny”/Kino pod Gwiazdami

Reż. Quentin Tarantino, Eli Roth/wojenny/153 min/USA, Niemcy/2009 r.

W okupowanym Paryżu Niemcy planują premierę filmu hitlerowskiej propagandy. Nie wiedzą, że właścicielką kina jest Żydówka, a grupa amerykańskich żołnierzy planuje zamach.

Wydarzenie w ramach Budżetu Obywatelskiego Józefów 2023.

Wstęp wolny. Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II.

 

16 LIPCA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 Burnin’ Hearts/Letnie Koncerty Ogrodowe

Świętujemy Międzynarodowy Dzień Rock and Rolla

Burnin' Hearts to czterech muzyków pochodzących z Mazowsza i „zakręconych” na punkcie rockabilly jak mało kto. Jako jedni z nielicznych grają oryginalne utwory inspirowane takimi wykonawcami, jak: Elvis Presley, Gene Vincent, Eddie Cochran, Buddy Holly, Carl Perkins, Stray Cats czy Motorhead. Efekt można usłyszeć na ich autorskiej płycie „Rockabilly Life”, zawierającej dwanaście kawałków utrzymanych w brzmieniu minionej epoki. Stylistycznie zahaczają one o bluesa, country i boogie, a gościnnie wystąpili w nich m.in.: Bartek Szopiński z zespołu Boogie Boys oraz sekcja dęta

Słuchając Burnin' Hearts ma się wrażenie podróży w czasie i obcowania z autentyczną kapelą z tamtej epoki. Jeśli do tego dodamy kontrabas i odpowiedni image, otrzymamy, jak przystało na rockabilly, żywiołowy show.

Wstęp wolny. Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II.

Więcej
Burnin' Hearts.jpg

Weekend w MOK-u: 7-9 lipca

12 miesięcy temu12 miesięcy temu

7 LIPCA (PIĄTEK)

GODZ. 11:00 „Roślinożercy” – spotkanie z przyrodnikiem/akcja letnia "Naturalnie z kulturą" (dzieci 6+, młodzież)

Większość z nas utożsamia roślinożerców z krowami i choć to zdecydowanie najliczniejszy ssak na Ziemi, to w przyrodzie znajdziemy szereg innych, roślinożernych zwierząt. Wystarczy rozejrzeć się wokół: sarny, jelenie, bobry, motyle, korniki drukarze czy makolągwy, niewielkie ptaki towarzyszące wiejskiej i podmiejskiej zabudowie. Co w ogóle znaczy być roślinożercą? Czy rośliny się bronią przed zjedzeniem? A jeśli tak, to w jaki sposób przełamać obronę? Jak sobie poradzić ze strawieniem ścian komórkowych? A może zamiast jeść liście, lepiej zjeść pyłek z kwiatów, albo owoce? Wreszcie, jak uniknąć ataku drapieżnika lub jak go odeprzeć? Na te i wiele innych pytań, odpowie przyrodnik z Kultura i Natura – Konrad Malec.

Wstęp wolny. Miejsce: sala widowiskowa MOK


GODZ. 18:00 „Józefowskie cztery pory roku”/wernisaż klubu artystycznego „VENA”

„VENA” to klub ludzi naznaczonych kroplą artyzmu. Pragną zatrzymać chwile, które ich urzekły, emocje, które w nich drzemią przelewają na papier, płótno, drewno. Są wśród klubowiczów artyści od podniebienia, tacy co tworzą przepyszne miody. Wernisaż przedstawia prace tworzone z potrzeby ducha przez cztery pory roku.

Wstęp wolny. Miejsce: Galeria RAMA MOK.

 

8 LIPCA (SOBOTA)

GODZ. 07:00 Józefowskie zioła/spacer 2. „Na lipę”

„Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie!”, Jan Kochanowski „Na lipę”

Emocje po przesileniu letnim już opadły, czas się wziąć za poważne zbiory ziół na długie zimowe miesiące. Zapraszamy na spacer nad brzegiem Wisły. Należy ubrać się odpowiednio do pogody, założyć wygodne obuwie i zabezpieczyć się przeciw komarom oraz kleszczom. Proszę zabrać ze sobą wodę. Czas trwania: około 2 godziny. Prowadzenie: Anna Majkowska.

Udział bezpłatny. Zapisy do 6 lipca: [email protected].

Miejsce spotkania: przy bramie klasztoru Ojców Szensztackich od ul. Nowowiejskiej.


GODZ. 21:00 „Złap mnie, jeśli potrafisz”/Kino pod gwiazdami

Reż. Steven Spielberg/komedia kryminalna/141 min/USA, Kanada/2002 r.

Oparta na faktach historia młodego fałszerza, który w latach 60-tych, podając się za pilotów, lekarzy i profesorów, wyłudził z banków ponad 2,5 mln dolarów.

Wydarzenie w ramach Budżetu Obywatelskiego Józefów 2023.

Wstęp wolny. Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II.

 

9 LIPCA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 Kirszenbaum/Letnie Koncerty Ogrodowe

Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie. Ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Zola krzyczy na klezmerów, Henry Miller tańczy z Muminkami, a efektem jest melancholijna intertekstualna karuzela. Kierkegaard pisał o nich: „To chyba jazz”. Nic bardziej mylnego. W warstwie muzycznej, mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, podlaną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym. Od 2017 roku pojawiał się na antenach Radia Kraków, Antyradia, Radia 357, Radia Nowy Świat, Jedynki, Dwójki, Czwórki i Trójki Polskiego Radia oraz prowadził intensywną działalność koncertową, występując przed takimi artystami jak Fisz Emade Tworzywo, Fifidroki, Wadada, Żywiołak, kanadyjski Yamantaka//Sonic Titan, Pablopavo i Ludziki czy Kapela Ze Wsi Warszawa.

Wstęp wolny. Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II.

 

Więcej
09.07.2023 Kirchenbaum (13).jpg

Weekend w MOK-u: 1-2 lipca

12 miesięcy temu12 miesięcy temu

1 LIPCA (SOBOTA)

GODZ 10:00 „Miejsca historyczne, miejsca ciekawe. Falenica, Aleksandrów”/wycieczka rowerowa

Trasa wycieczki to ok. 15 km, czas: 3,5 godz. Wycieczka historyczno-rekreacyjna. Prosimy o zabranie kamizelek rowerowych. Dzieci obowiązkowo zakładają kaski rowerowe. Prowadzenie: Janusz Prządka. Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy: [email protected].

Wyjazd spod Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówki, ul. Kard. Wyszyńskiego 2.

 

2 LIPCA (NIEDZIELA)

GODZ 18:00 Patrycja Markowska z zespołem/Letnie Koncerty Ogrodowe

Wydarzenie w ramach obchodów 50-lecia Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie.

Patrycja Markowska – hippiska, artystka, jeden z najbardziej charakterystycznych głosów polskiej sceny muzycznej. Barwa głosu, magnetyzująca osobowość i umiłowanie wolności od lat spotykają się z ogromną sympatią fanów, sprawiając, że kolejne utwory Patrycji królują na listach przebojów. Muzyka i życie zgodne z hasłem Peace&Love towarzyszą jej od zawsze. Uwielbia koncertować. Od lat skupia się na tym, by swojej widowni co raz prezentować nową muzykę. Wydała 9 studyjnych albumów, 2 koncertowe oraz 50 singli, z których wiele na długi czas podbiło szczyty list przebojów. Kochając twórczą pracę – bardzo chętnie gra z innymi artystami. Występowała z takimi twórcami, jak Tanita Tikaram, Leszek Możdżer, Artur Gadowski, Ray Wilson czy najważniejszy artysta w jej życiu – Grzegorz Markowski. Występuje z zespołem w składzie: Krzysztof Zagajewski (gitara), Krzysztof Siewruk (gitara, śpiew), Marcin Koczot (śpiew, instrumenty klawiszowe i perkusyjne), Adrian Szczotka (gitara basowa) oraz Radosław Owczarz (perkusja). 

Wstęp wolny. Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II.


Joga w parku w Józefowie

Przez cały lipiec i sierpień w każdą niedzielę w godz. 10:00–11:30 zapraszamy na jogę w plenerze.

Weźcie swoje maty i kocyki. Różne style jogi prowadzą nauczycielki jogi z Józefowa: Ewa Janas-Makowska, Kasia Komorowska-Niedzielewska, Iza Lajfert, Ania Mostowicz, Ania Nosowicz, Grażyna Smith.

Zajęcia bezpłatne. Miejsce: trawnik przed Urzędem Miasta (róg ul. Wyszyńskiego i Parkowej). W razie deszczu przenosimy się na zadaszoną scenę MOK przy fontannach.

LIPIEC-SIERPIEŃ

„Znane i nieznane ilustracje Józefa Wilkonia”/wystawa reprodukcji do książek wydanych za granicą.

Józef Wilkoń – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą oraz sam napisał teksty do kilkunastu książek dla dzieci.

Józef Wilkoń pierwsze zamówienie na ilustracje do książki obcojęzycznej otrzymał będąc na stypendium we Francji w roku 1963. Przez kilka lat współpracował z wydawnictwami francuskimi przede wszystkim z Flamarionem. Pod koniec lat 60-tych zaczął współpracować z wydawcami z Niemiec i ze Szwajcarii. Na wystawie prezentujemy głównie ilustracje z końca lat 70-tych do początku 90-tych wykonane różnymi technikami: pastelami, tuszem, gwaszem na papierze oraz akrylem na folii. 

Organizator: Fundacja ARKA im. Józefa Wilkonia

Miejsce: Galeria WEJŚCIE MOK (hol MOK). Wystawa czynna w godzinach pracy ośrodka.

 

Więcej
wycieczka rowerowa.png

Patrycja Markowska z zespołem/Letnie Koncerty Ogrodowe

12 miesięcy temu12 miesięcy temu

Wydarzenie w ramach obchodów 50-lecia Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie.


Patrycja Markowska – hippiska, artystka, jeden z najbardziej charakterystycznych głosów polskiej sceny muzycznej. Barwa głosu, magnetyzująca osobowość i umiłowanie wolności od lat spotykają się z ogromną sympatią fanów, sprawiając, że kolejne utwory Patrycji królują na listach przebojów. Muzyka i życie zgodne z hasłem Peace&Love towarzyszą jej od zawsze. Uwielbia koncertować. Od lat skupia się na tym, by swojej widowni co raz prezentować nową muzykę. Wydała 9 studyjnych albumów, 2 koncertowe oraz 50 singli, z których wiele na długi czas podbiło szczyty list przebojów. Kochając twórczą pracę – bardzo chętnie gra z innymi artystami. Występowała z takimi twórcami, jak Tanita Tikaram, Leszek Możdżer, Artur Gadowski, Ray Wilson czy najważniejszy artysta w jej życiu – Grzegorz Markowski. Występuje z zespołem w składzie: Krzysztof Zagajewski (gitara), Krzysztof Siewruk (gitara, śpiew), Marcin Koczot (śpiew, instrumenty klawiszowe i perkusyjne), Adrian Szczotka (gitara basowa) oraz Radosław Owczarz (perkusja). 


Wstęp wolny. Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II.

Więcej
02.07.2023 PATRYCJA MARKOWSKA KONCERT.jpeg