15 LUTEGO (CZWARTEK)
GODZ. 18:00-20:00 Lokalne historie
Zapraszamy na cykliczne spotkania, podczas których rozmawiamy o Józefowie, jego historii, dawnych mieszkańcach. Kluczem do poznania miasta stają się opowieści – historie ludzi i miejsc związanych z Józefowem i naszymi okolicami. W swobodnej atmosferze wymieniamy się wiedzą oraz spostrzeżeniami na temat lokalnych spraw z przeszłości oraz tego, jaki mają wpływ na teraźniejszość. Wspólnie uzupełniamy historyczną mapę Józefowa. Współpracujemy z Miejską Biblioteką Publiczną w Józefowie. Razem tworzymy Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej. W czasie spotkania może pojawić się gość specjalny, o czym poinformujemy bliżej terminu wydarzenia na profilu FB MOK Józefów.
Prowadzenie: Lidia Głażewska-Dańko.
Wstęp wolny. Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.
17 LUTEGO (SOBOTA)
GODZ. 11:00 „Bajka o szczęściu”/spektakl dla dzieci 3+
Oto uniwersalna przypowieść o szczęściu i przyjaźni. O szczęściu nieustannie przez nas poszukiwanym, ale niedostrzeganym w zwykłym, codziennym życiu. O przyjaźni, bez której czujemy się samotni i niepotrzebni... Ubogie, proste, ale szczęśliwe i wesołe życie wiodą Staruszek z trójką utalentowanych zwierząt: tańczącej Myszki, śpiewającego Kogucika i muzykalnej Świnki. W ich spokojnym, uporządkowanym świecie pojawia się znienacka dziwny Handlarz. Kusi krzykliwymi reklamami, oferując różnorodne towary. Staruszek, początkowo niezainteresowany i nieufny, ulega złudnemu urokowi kolorowych przedmiotów. Jest jednak biedny i nie może w zamian niczego Handlarzowi zaoferować. Po kolei wymienia przyjaciół na pozornie magiczne rzeczy: fajkę, nożyk i zegarek. Handlarz obiecuje, że zwierzęta poznają nieznany świat, rozciągający się poza ich domem, ale gdy wraca do Staruszka, by wabić go następnym świecidełkiem, nie wie nic o ich dalszym losie. Osamotniony po utracie ukochanych przyjaciół i nękany wyrzutami sumienia, Staruszek postanawia wyruszyć na ich poszukiwanie. Spektakl w wykonaniu grupy TeatRyle. Bilety: 30 zł normalny/20 zł ulgowy.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
GODZ. 12:00 „Nie może być! Czyli jak to jest, że coś jest”/spotkanie z ilustratorem Marcinem Strzemboszem wokół najnowszej wystawy
Skąd się wzięło myślenie? Niektórzy mówią, że ze starożytnej Grecji. Dawno, dawno temu kilku jej szanowanym mieszkańcom przydarzyło się bowiem coś bardzo dziwnego. Aż trudno w to doprawdy uwierzyć. Nikt wcześniej przecież nie przypuszczał, że świat może – ot tak po prostu – wpaść człowiekowi do głowy. Spostrzegli to dopiero oni: pierwsi greccy miłośnicy mądrości. A wtedy zaczęły się dziać takie rzeczy, że… postanowiono je nazwać zagadkowym słowem FILOZOFIA. Co ono znaczy, można by długo opowiadać. Najlepiej jednak jest się o tym przekonać samemu. To zaś zaczyna się zwykle tak, że nagle trzeba zapytać: jak to właściwie jest? Zapraszamy Państwa na wystawę wokół książki „Nie może być! – czyli jak to jest, że coś jest” Dominiki i Marcina Strzemboszów.
Miejsce: hol MOK.
GODZ. 18:00 „Droga”/premierowy koncert 4. studyjnej płyty Marcina Wargockiego/BRAK WEJŚCIÓWEK
Marcin Wargocki powraca z premierą swojego najnowszego krążka pt. „Droga”. W charakterystyczny dla siebie sposób zabierze nas w krainę łagodności. Pozwoli zatrzymać się, zastanowić, przeżyć głęboko. Bez zbędnego patosu i nadęcia, prosto z serca. Najnowszy album opisuje / opowiada / podpowiada jak można iść w obecności Mistrza przez dzisiejszy świat.
Koncert zagra zespół w składzie: Bogdan Żywek – klawisze; Anna Bojas – skrzypce; Katarzyna Wierzbicka – altówka; Roman Ziobro – kontrabas.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK i na stronie: www.biletyna.pl.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
18 LUTEGO (NIEDZIELA)
GODZ. 18:00 Dowland Electric/koncert/BRAK WEJŚCIÓWEK
Projekt jest hołdem dla twórczości angielskiego kompozytora Johna Dowlanda, który tworzył na przełomie XVI i XVII wieku. To forma reinterpretacji jego pieśni, nie tylko w sferze tekstowej, ale i doborze instrumentu czy techniki wokalnej. Nie są to już więc utwory na głos i lutnię, ale na głos amplifikowany i gitarę elektryczną. W czasach Dowlanda lutnię uważano za instrument, którego dźwięk „dotykał strun duszy”. Podobnie poczujemy się, gdy słyszymy spektrum dźwięku gitary elektrycznej. Przeniesienie pieśni dworskich w warunki współczesne może budzić pewne obawy wynikające z odejścia od tradycyjnego wykonawstwa. Koncepcja ta jednak nie jest negowaniem wartości pierwowzoru, a raczej odnalezieniem nowych odcieni interpretacyjnych, które mogą zachęcić do zapoznania się z oryginalnym dziedzictwem kompozytora.
Wykonawcy: Aleksander Rewiński – tenor; Paweł Zalewski – gitara elektryczna.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK i na stronie: www.biletyna.pl.
Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.