Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaMOK Józefów: program 11-14 stycznia
Miasto Józefów - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

MOK Józefów: program 11-14 stycznia

9 miesięcy temu9 miesięcy temu

11 STYCZNIA (CZWARTEK)

GODZ. 18:00-20:00 Lokalne historie: wokół „Dziennika Marii Kopczyńskiej” cz.3

Spotykamy się, by wspólnie przywoływać obraz dawnego Józefowa. Punktem wyjścia są osoby oraz wydarzenia opisywane w dzienniku „Dzień po dniu” przez Marię Kopczyńską i Józefa Baranowskiego (fragmenty pamiętnika publikowane są na grupie „Józefowa pamięć zbiorowa” na Facebooku), ale wątki rozwijają się w nieoczekiwanym kierunku i obejmują historie kolejnych rodzin i miejsc. Wspólne odkrycia zaznaczamy na planie miasta. Spotkanie poprowadzi Lidia Głażewska-Dańko. Gość spotkania: Paweł Ostromecki.

Wstęp wolny.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

12 STYCZNIA (PIĄTEK)

GODZ. 18:00 „Przeglądając się w kocich oczach”/wernisaż wystawy prac Katarzyny Dziarskiej

Autorka jest mieszkanką Józefowa i absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Gersona w Warszawie. W początkowym okresie, pod wpływem prac surrealistów i Zdzisława Beksińskiego, zajmowała się malarstwem sztalugowym o tematyce fantastycznej. Od 2006 r. uczy rysunku i malarstwa, m.in. z dużymi sukcesami przygotowując młodzież do egzaminów artystycznych na wyższe uczelnie. Dziś Pani Katarzyna, oprócz malarstwa sztalugowego, pracuje w technice akwareli i grafiki, koncentrując się na portretach zwierząt, a szczególnie kotów. W 2019 r. wzięła udział w Festiwalu Otwarte Ogrody otwierając indywidualną wystawę pt. „Tajemniczy koci ogród”. Prace autorki można zobaczyć na Facebooku: @miaquapetart oraz na Instagramie: katarzyna_i_mimi.

Wstęp wolny.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

13 STYCZNIA (SOBOTA)

GODZ. 11:00 „Maskarady, reduty i burkoty, czyli o dawnym karnawale”/warsztaty rodzinne/BRAK MIEJSC

Podczas prelekcji z pokazem slajdów uczestnicy poznają dawne karnawałowe zwyczaje, tj.: wodzenie niedźwiedzia, pochody z kozą, kusaki, galerię zapustnych przebierańców. W części warsztatowej rodzinne zespoły wykonają kukiełki Turonia oraz maski.

Prowadzenie: Agnieszka Tomaszczuk-Rosołowska. Czas: 90 min

Udział bezpłatny. Zapisy do 11 stycznia: [email protected].

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

 

14 STYCZNIA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 Oberkas Travel/Kwartet polski/koncert do tańca/BRAK MIEJSC

Kwartet złożony z wybitnych instrumentalistów, z ogromnym dorobkiem scenicznym, fonograficznym i badawczym. Na polu fascynacji tradycyjnymi, dawnymi melodiami Polski Centralnej muzycy podjęli próbę odnalezienia punktów stycznych miedzy tzw. rytmami mazurkowymi obecnymi w rdzennej muzyce wsi polskiej a światem rytmicznym wybrzeża Afryki Zachodniej oraz współczesnego jazzu amerykańskiego.

Na bazie tzw. oberów rodem spod Radomia, Przysuchy, Opoczna kwartet tworzy unikatową mieszankę improwizacji, tanecznej mistyki rdzennego oberka, współczesnego brzmienia jazzu i tradycyjnej muzyki skrzypcowej Mateusza Niwińskiego przejętej od nieżyjących, największych wiejskich skrzypków Polski Centralnej urodzonych na początku XX wieku – Józefa Zarasia, Józefa Kędzierskiego, Mariana Bujaka, braci Gaców.

Połączenie skrzypiec z fortepianem jazzowym oraz tradycyjnej basetli wiejskiej z zestawem jazzowym jest wyjątkową fuzją pieczołowicie odczytanej tradycji i wpływów ze świata, którym nasiąknęli twórcy kwartetu. Cytowane przez kapelę motywy muzyczne pochodzące z XIX wiecznej wsi polskiej, w ujęciu kwartetu nie tylko nie tracą waloru tradycyjnego ale wchodzą w udany dialog z  językiem jazzu i etnicznymi cytatami rytmów Afryki.  

Zespół wystąpi w składzie: Mateusz Niwiński – skrzypce; Jan Emil Młynarski – perkusja; Piotr Zabrodzki – fortepian, syntezatory; Piotr Domagalski – basetla.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK i na stronie: www.biletyna.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.

Lokalizacja

Galeria

  • 4.png
  • 5.png
  • 7.png
  • 6.png