Pewnie zadajecie sobie Państwo pytanie, czemu jeszcze Urząd Miasta nie przesłał decyzji ustalającej wymiar podatku od nieruchomości na 2025 r.
Nie przesłał – bowiem od kilku miesięcy trwa akcja wprowadzania danych dotyczących gruntów i budynków, które Urząd Miasta Józefowa otrzymał od Starostwa Powiatowego w Otwocku. Zmian jest kilkanaście tysięcy.
Wydział Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego w Otwocku w 2024 roku przeprowadził modernizację ewidencji gruntów i budynków. Została ona przeprowadzona w oparciu o przepisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Modernizacja ewidencji może skutkować zmianą oznaczenia (numeracji działek), powierzchni działek, zmianą powierzchni i oznaczenia użytków gruntowych, ujawnieniem bądź wykreśleniem budynków, lokali a także zmianą ich danych technicznych.
Zakres prac objętych modernizacją w Józefowie nie przewidywał pomiaru działek ewidencyjnych. Obejmował między innymi analizę rozbieżności i doprowadzenie do zgodności powierzchni działek ewidencyjnych wykazanych w bazie graficznej i opisowej prowadzonej ewidencji gruntów i budynków. W wyniku przeprowadzonych prac przebieg granic działek ewidencyjnych nie uległ zmianie.
Część podatników ma utrzymaną powierzchnię gruntów, jednak większość ma ją zmienioną. Czasem jest to różnica 1 metra, czasem więcej. Zdarzają się zmiany klasyfikacji gruntów.
Pracownicy Referatu Wymiaru i Kontroli Podatkowej są zobowiązani do wprowadzenia otrzymanych ze Starostwa Powiatowego zmian w ewidencji gruntów i budynków. Udział właścicieli w tej czynności jest niezbędny.
Stąd apel Referatu Wymiaru i Kontroli Podatkowej o telefoniczny lub osobisty kontakt w celu uzyskania informacji o zaistniałych zmianach lub ich braku. Można to zrobić osobiście w pokoju Nr 3 w budynku Urzędu Miasta lub telefonicznie: 22 779 00 32 oraz 22 779 00 56.
W związku z powyższym decyzje na podatek dla osób fizycznych na rok 2025 będą roznoszone przez pracowników na przełomie sierpnia/września. Termin płatności podatku będzie 14 dni od daty doręczenia decyzji.
2 LIPCA (ŚRODA)
GODZ. 12:30-14:30 „EKOLOGICZNE WYZWANIA – RAZEM DLA ZIEMI!”
Jak zmiany klimatyczne uderzają w Europę i co możemy z tym zrobić? Jak różne kraje współpracują, żeby chronić naszą planetę i co każdy z nas może zrobić, żeby żyć w zgodzie z naturą? Polecamy jutrzejsze spotkanie (środa, 2 lipca), pt. „Ekologiczne wyzwania – razem dla ziemi!”. Zapraszamy gorąco młodzież 12+, której sprawy naszej planety nie są obojętne. Będzie dyskusja, wspólne działania, a na koniec pyszna pizza!
Zapisy: [email protected], tel. 22 789 22 84, 602 110 557
Wstęp wolny.
Miejsce: altana przy Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówce.
3 LIPCA (CZWARTEK) I 5 LIPCA (SOBOTA)
GODZ. 18:30 ROZGRYWKA W HYDROFORNI – GRAMY W PLANSZÓWKI I RPG
Ekipa Rozgrywkowy Świder zaprasza na kolejne cykliczne spotkanie dla wielbicieli gier fabularnych RPG i planszówek. Można spotkać podobnych sobie pasjonatów i spędzić ciekawie czas. Tak jak ostatnio, organizatorzy zachęcają do zgłaszania tytułów gier planszowych na czwartkową rozgrywkę. Można mieć więc swój udział w tworzeniu programu wydarzenia.
Wstęp wolny.
Miejsce: Klub Hydrofornia.
4 LIPCA (PIĄTEK)
GODZ. 11:00 „TROPIĄC ŚWIATŁA PÓŁNOCY” – spotkanie edukacyjne.
Zapraszamy na spotkanie z podróżniczką, która zabierze Was aż pod koło podbiegunowe w poszukiwaniu zorzy polarnej. Podczas spotkania autorka spotkania podzieli się zdjęciami, nagraniami
i historiami prosto zza koła podbiegunowego. To będzie opowieść o fenomenie Aurory Borealis, o tym, jak powstaje, gdzie i kiedy najlepiej jej szukać oraz jak się do takiej wyprawy przygotować.
Obejrzymy świetlne tańce Natury na niebie Norwegii, Finlandii i Islandii. Przekonacie się, która pora roku na Północy jest najbardziej zielona.
Prowadzenie: Dobrochna „DobrymOkiem” Frąc – fotografka emocji i pasji, autorka tekstów, blogerka i fotoreportażystka.
Wstęp wolny.
Miejsce: Sala widowiskowa MOK.
GODZ. 18:00 „Z GŁĘBI”/JANINA MĘDRZYCKA/WERNISAŻ WYSTAWY
Janina Mędrzycka maluje amatorsko i intuicyjnie, jednak z niepowtarzalnym zamysłem i artystycznym zacięciem. Zwykle przelewa na obraz swoje uczucia i przeżycia. Tworzy barwne fantazje i wzory, niekiedy zaskakujące układem i alegorią. Często łączy elementy realizmu z figurami geometrycznymi, czy delikatnymi ornamentami.
Miejsce: Galeria Rama MOK.
5 LIPCA (SOBOTA)
11:00-14:00 WAKACYJNA FRANKÓWKA/KONCERT „MocART HARMONICA”
Zapraszamy na sobotnie przedpołudnia do DNIS/Willi Frankówki na rozmaite aktywności, które pozwolą miło i kreatywnie spędzić czas. O godz. 12:00 odbędzie się koncert Grzegorza Matuszka, który jest wirtuozem harmonijki ustnej. Wysłuchamy m.in. kompozycji: W. A. Mozarta, F. Chopina i A. L. Webbera.
Wstęp wolny.
Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.
6 LIPCA (NIEDZIELA)
GODZ. 18:00 CHEAP TOBACCO/KONCERT PLENEROWY
Cheap Tobacco – dla niektórych rock, dla innych pop albo indie. Niezależnie od nazwy jest to muzyka na najwyższym poziomie, z niesamowitą dawką energii. Cheap Tobacco tworzą: wokalistka Natalia Kwiatkowska, gitarzysta Robert „Kapa” Kapkowski, basista Michał Bigulak i perkusista Maciej Kudła. Ich najnowszy singiel „Bez Słów” przez cztery tygodnie zajmował 1 miejsce na liście przebojów Radia dla Ciebie.
Wstęp wolny.
Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II. W przypadku niepogody koncert będzie przeniesiony do sali widowiskowej MOK.
7 LIPCA (PONIEDZIAŁEK)
GODZ. 11:00 „PAMIĘTNIKI TATUSIA MUMINKA”
Reż. Ira Carpelan, Finlandia i Polska, 2021, 74 min, 6+, dubbing. Latający statek, bal u króla, morskie przeprawy… Czy Tatuś Muminka spełnił marzenia i został w młodości prawdziwym łowcą przygód?Samotne wędrówki, tajemnicza Buka i podwodny świat to dopiero początek historii! Młody Tatuś Muminka zabiera nas w swoje pełne przygód dzieciństwo, odkrywa nowe, niezwykłe krainy, a po drodze spotyka wspaniałych, dobrze nam znanych przyjaciół. Czy to na pewno ten sam spokojny i poważny Tatuś Muminka?
Wstęp wolny.
Miejsce: Sala widowiskowa MOK.
28 CZERWCA (SOBOTA)
GODZ. 18:00 „LOWIZM, CZYLI NA SZLAKU PO ULGĘ”/FILIP CEMBALA/SPOTKANIE AUTORSKIE
Filip Cembala – osobna osoba, twórca, poszukiwacz ulgi, dyplomowany aktor i wokalista, niedyplomowany pisarz i – jak sam o sobie mówi – bigos ludzki. Ciągły student szkoły życia. Człowiek z krwi i kości, i wątpliwości. Bogaty ludźmi. Solista-akTYwista, któremu chórki śpiewają lękostrachy i stracholęki, ale i przekonanie, że warto w życiu szukać swojego cenTYmetra ulgi. Kilka lat temu powołał do życia słowo „lowizm”, czyli filozofię samozauważenia się, samozaopiekowania i samouznania.
Bilety: 10 zł.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
29 CZERWCA (NIEDZIELA)
GODZ.9:00 LETNI SPACER WŚRÓD ZIÓŁ/SPACER ZIOŁOWY
Czerwiec to dobry czas na spacer wśród ziół. Na łąkach i polach można znaleźć rośliny, takie jak: pokrzywa, mięta, dziurawiec czy krwawnik. Uczestnicy dowiedzą się o ich właściwościach oraz zabiorą zebrane rośliny do wykorzystania w domu. Które zioła najbardziej Cię interesują?
Prowadzenie: Anna Majkowska, fitoterapeuta.
Zapisy: do 26 czerwca, [email protected]
Zbiórka: parking przy bramie Ojców Szensztackich, ul. Nowowiejska 12.
GODZ. 17:30 JUBILEUSZ 20-LECIA JÓZEFOWSKIEGO UTW/KONCERT ZESPOŁU ŻUKI
W 2005 roku 20 osobowa grupa założycieli, pod wodzą byłego przewodniczącego rady miasta Antoniego Gudaja, postanowiła powołać do życia ważną organizację społeczną w naszym mieście. Dziś józefowski Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) liczy około 300 słuchaczy.
GODZ. 17:30 Powitanie i pokaz mody – prezentować się będą „studentki” UTW Józefów pod opieką pani Agnieszki Jelonkiewicz z Akademii Stylu.
GODZ. 18:00 Koncert zespołu Żuki
Uznana w Polsce marka muzyczna z Bydgoszczy, należąca do czołówki krajowej estrady. Muzycy od początku występują w tym samym składzie: Piotr Andrzejewski (gitara, wokal), Adam Staniszewski (gitara, wokal), Marek Posieczek (gitara basowa, wokal) i Jerzy Bołka (perkusja) oraz – od kilku lat – Joachim Perlik (instrumenty klawiszowe, wokal). Grają przeboje The Beatles oraz gwiazd światowego i polskiego rocka.
Miejsce: scena plenerowa MOK, skwer im. św. Jana Pawła II.
4 LIPCA (PIĄTEK)
GODZ. 18:00 „Z GŁĘBI”/JANINA MĘDRZYCKA/WERNISAŻ WYSTAWY
Janina Mędrzycka maluje amatorsko i intuicyjnie, jednak z niepowtarzalnym zamysłem i artystycznym zacięciem. Zwykle przelewa na obraz swoje uczucia i przeżycia. Tworzy barwne fantazje i wzory, niekiedy zaskakujące układem i alegorią. Często łączy elementy realizmu z figurami geometrycznymi, czy delikatnymi ornamentami.
Miejsce: Galeria Rama MOK.
19 CZERWCA (CZWARTEK)
GODZ. 3:45 „WSCHÓD SŁOŃCA NAD WISŁĄ”/SPACER ORNITOLOGICZNY
Ruszymy nad brzegi Wisły, by obserwować wschodzące słońce i życie ptaków o poranku. Spacer po malowniczych nadwiślańskich brzegach to doskonała okazja do relaksu na łonie natury, a także zdobycia wiedzy na temat ochrony ptaków i ich naturalnych siedlisk.
Prowadzenie: Piotr Baranek, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Zapisy: [email protected] W razie rezygnacji bardzo prosimy o zgłoszenie do 16 czerwca, to pozwoli innym skorzystać z udziału w spacerze.
Miejsce spotkania: Link do miejsca zbiórki otrzymacie Państwo przy zapisie.
21 CZERWCA (SOBOTA)
GODZ. 9:00 „OTWOCK-ŚWIDER”/WYCIECZKA ROWEROWA
Zapraszamy na wycieczkę rowerową z Januszem Prządką – józefowianistą i pasjonatem miasta. Dzieci do 12 roku życia biorą udział w wycieczce pod opieką osoby dorosłej. Osoby pełnoletnie biorą udział w wycieczce na własną odpowiedzialność. Liczba miejsc ograniczona.
Czas trwania: 3 godz.
Prowadzenie: Janusz Prządka.
Zapisy: do 17 czerwca, [email protected]
Zbiórka: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.
22 CZERWCA (NIEDZIELA)
GODZ. 21:00 „EMILIA PEREZ”/KINO POD GWIAZDAMI
Prawniczka Rita (nagrodzona Oscarem Zoe Saldaña) otrzymuje niespodziewaną propozycję. Ma pomóc szefowi kartelu wycofać się z biznesu i zniknąć na zawsze. Szalony musical z kryminalną intrygą i głęboko społecznym przesłaniem. Reż: Jacques Audiard, (Francja, USA, Meksyk, 2024), 130 min. Wydarzenie w ramach Budżetu Obywatelskiego Józefów 2025.
Wstęp wolny.
Miejsce: skwer im. św. Jana Pawła II.
23 CZERWCA (PONIEDZIAŁEK)
GODZ. 18:00 KONCERT PRYWATNEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ W JÓZEFOWIE
Na zakończenie roku szkolnego 2024/2025 Prywatna Szkoła Muzyczna zaprasza na koncert w wykonaniu uczniów, absolwentów i pedagogów szkoły. W programie: przedstawienie przygotowane przez grupę rytmiki oraz utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej w wykonaniu solistów i zespołów.
Wstęp wolny.
Miejsce: sala widowiskowa MOK
26 CZERWCA (CZWARTEK)
GODZ. 18:30 ROZGRYWKA W HYDROFORNI – GRAMY W PLANSZÓWKI I RPG
Ekipa Rozgrywkowy Świder zaprasza na kolejne cykliczne spotkanie dla wielbicieli gier fabularnych RPG i planszówek. Można spotkać podobnych sobie pasjonatów i spędzić ciekawie czas. Tak jak ostatnio, organizatorzy zachęcają do zgłaszania tytułów gier planszowych na czwartkową rozgrywkę. Można mieć więc swój udział w tworzeniu programu wydarzenia.
Wstęp wolny.
Miejsce: Klub Hydrofornia.
28 CZERWCA (SOBOTA)
GODZ. 18:00 „LOWIZM, CZYLI NA SZLAKU PO ULGĘ”/FILIP CEMBALA/SPOTKANIE AUTORSKIE
Filip Cembala – osobna osoba, twórca, poszukiwacz ulgi, dyplomowany aktor i wokalista, niedyplomowany pisarz i – jak sam o sobie mówi – bigos ludzki. Ciągły student szkoły życia. Człowiek z krwi i kości, i wątpliwości. Bogaty ludźmi. Solista-akTYwista, któremu chórki śpiewają lękostrachy i stracholęki, ale i przekonanie, że warto w życiu szukać swojego cenTYmetra ulgi. Kilka lat temu powołał do życia słowo „lowizm”, czyli filozofię samozauważenia się, samozaopiekowania i samouznania.
Bilety: 10 zł.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
Podczas zaplanowanej 13 czerwca 2025 r. o godz. 15.00 sesji Rady Miasta zaprezentowany zostanie Raport o stanie miasta. W debacie nad raportem udział mogą wziąć również mieszkańcy po uprzednim złożeniu pisemnego zgłoszenia.
12 CZERWCA (CZWARTEK)
GODZ. 17:30 LOKALNE HISTORIE
Zapraszamy na cykliczne spotkania, podczas których rozmawiamy o Józefowie, jego historii, dawnych mieszkańcach. Kluczem do poznania miasta stają się opowieści o ludziach i miejscach związanych z naszymi okolicami. W swobodnej atmosferze wymieniamy się wiedzą oraz spostrzeżeniami na temat lokalnych spraw z przeszłości oraz tego, jaki mają wpływ na teraźniejszość. Wspólnie uzupełniamy historyczną mapę Józefowa. Współpracujemy z Miejską Biblioteką Publiczną w Józefowie. Razem tworzymy Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej.
Prowadzenie: Lidia Głażewska-Dańko.
Wstęp wolny.
Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.
GODZ. 18:00 „BOLESŁAW CHROBRY”/TEATR YORICK/SPEKTAKL
Spektakl „Bolesław Chrobry” to dramat w dwóch aktach, który powstał z potrzeby uczczenia 1000-lecia Korony Polskiej. Inspiracjami były kroniki historyczne Shakespeare’a, w mistrzowski sposób ukazujące dynamiczną historię królów, wpisaną w kontekst kulturowy i duchowy kraju oraz życie jego mieszkańców. Klasyczny w formie, ale współczesny w warstwie językowej tekst ukazuje widzom postaci historyczne, legendarne oraz fikcyjne, jako bohaterów wydarzeń prowadzących do koronacji Bolesława Chrobrego w roku 1025.
Wstęp: BILETÓW BRAK
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
13 CZERWCA (PIĄTEK)
GODZ. 18:00 „W DRODZE”/ANIA KAROLSKA/KONCERT
Wokalistka, autorka tekstów i współautorka muzyki. W latach 90. rozpoczynała drogę muzyczną na Warsztatach Jazzowych w Puławach, potem współprowadziła program „Co jest grane?” na Polsacie, występowała na wielu ogólnopolskich festiwalach oraz w muzycznych produkcjach telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. W 2024 roku postanowiła spełnić swoje najgłębsze marzenie i w pełni poświęcić się muzyce. Zadebiutowała albumem „W drodze”, który jest zapisem jej osobistej podróży do samoświadomości i akceptacji siebie. Podczas koncertu wystąpią goście specjalni.
Bilety: 20 zł.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
15 CZERWCA (NIEDZIELA)
LATO BLISKO - MUZYCZNA PLENERÓWKA W JÓZEFOWIE
Wydarzenie to zapowiedź wakacji i letnich wydarzeń plenerowych, organizowanych przez nasz Ośrodek zgodnie z misją „Naturalnie z kulturą”. Zapraszamy na wydarzenie wypełnione muzyką i animacjami, celebrujące zielony styl życia oraz wpisujące się w unikalny charakter miasta, jego niespieszny rytm i bliskość natury.
PROGRAM:
GODZ. 10:00-14:00 PORANEK POD FRANKÓWKĄ
10:00-12:00 – Urban Sketchers – wspólne rysowanie.
10:00-10:50 – „Stop! Czas na relaks!” – zajęcia ruchowe.
11:00-12:00 – Joga na trawie dla dorosłych.
12:30 – Sąsiedzkie drugie śniadanie.
11:00-14:00 – Piknik „Naturalnie z Kulturą”, a na nim: sadzenie roślin antysmogowych, eksperymenty edukacyjne, eko-quizy z nagrodami, warsztaty OZE i maty edukacyjne.
GODZ. 15:00-22:00 STREFA ANIMACJI
Główną areną zabawy będzie skwer im. św. Jana Pawła II. Znajdą się tam: strefa dzieci 3-6 lat, strefa 7-14 lat, strefa chillout, strefa WSGE i strefa z pracami rękodzielników.
SCENA PLENEROWA
GODZ. 16:00-18:30 SCENA JÓZEFOWSKICH ARTYSTÓW
GODZ. 19:00 PAULINA PRZYBYSZ & YOUNG BLOOD/KONCERT
Projekt muzyczny przygotowany przez Paulinę Przybysz i józefowską młodzież.
GODZ. 20:30 ELEKTRYCZNE GITARY/KONCERT JUBILEUSZOWY
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury; współorganizator: Akademia Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi w Józefowie; partner finansowy: Gomuła Sp.j. Tadeusz Gomuła, Mariusz Gomuła. Partnerzy: OSP Józefów, Europejskie Stowarzyszenie Promocji Aktywności Ruchowej Espar 50+, ProKobieta 50+, PSB Mrówka Falenica – Warszawa, ul. Ochocza 2.
Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Józefowa.
Patroni medialni: Radio 357, Pismo Samorządowe „Józefów nad Świdrem”.
Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
19 CZERWCA (CZWARTEK)
GODZ. 3:45 „WSCHÓD SŁOŃCA NAD WISŁĄ”/SPACER ORNITOLOGICZNY
Ruszymy nad brzegi Wisły, by obserwować wschodzące słońce i życie ptaków o poranku. Spacer po malowniczych nadwiślańskich brzegach to doskonała okazja do relaksu na łonie natury, a także zdobycia wiedzy na temat ochrony ptaków i ich naturalnych siedlisk.
Prowadzenie: Piotr Baranek, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Zapisy: [email protected] W razie rezygnacji bardzo prosimy o zgłoszenie do 16 czerwca, to pozwoli innym skorzystać z udziału w spacerze.
Miejsce spotkania: Link do miejsca zbiórki otrzymacie Państwo przy zapisie.
6 CZERWCA (PIĄTEK)
GODZ.18:00 „ŚCIEGIEM I SERCEM”/EWA WALO I UCZESTNICZKI ZAJĘĆ „SZYDEŁKOWA PASJA”/WERNISAŻ WYSTAWY
Ewa Walo rozpoczęła swoją przygodę z szydełkowaniem w wieku ośmiu lat, ucząc się od mamy – rękodzielniczki Cepelii. Od lat mieszka w Józefowie, gdzie z pasją prowadzi zajęcia szydełkowania w MOK, inspirując dzieci, młodzież i dorosłych. Jej cierpliwość, otwartość i kreatywność przyciągają wielu uczestników, a swoje prace chętnie przekazuje na cele charytatywne i ozdabia nimi przestrzeń miejską.
Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.
6-8 CZERWCA (PIĄTEK/SOBOTA/NIEDZIELA)
XV FESTIWAL OTWARTE OGRODY JÓZEFÓW 2025
Krajobraz kulturowy Józefowa to mozaika tradycji, historii, przyrody i kultury. Zaprezentujemy ją wraz z mieszkańcami miasta – współorganizatorami wydarzenia podczas tego wyjątkowego weekendu. Zapraszamy na spotkania ogrodowe od piątku do niedzieli, obejmą one kameralne wystawy, spotkania, koncerty i warsztaty, organizowane w józefowskich ogrodach i instytucjach.
Punkt Informacyjny czynny w sobotę: Dom Nauk i Sztuki/Willa Frankówka, w godz. 10:00-16:00.
Pełny program: https://mokjozefow.pl/otwarte-ogrody-2/
Na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu wstęp jest wolny.
Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Józefowa.
8 CZERWCA (NIEDZIELA)
GODZ. 18:00 „DUSZA I KRUCHOŚĆ”/MAMIKO UEYAMA I RIO UEYAMA/„KONCERTY CHOPINOWSKIE PRZY TĘŻNI POD FRANKÓWKĄ”
Mamiko Ueyama pochodzi z Osaki w Japonii. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła już w trzecim roku życia. Jej niezwykły talent, połączony z ciężką pracą sprawił, że bardzo szybko została doceniona jako pianistka. Rio Ueyama ma 17 lat, urodził się w 2007 roku w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął jako czterolatek. Obecnie jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych.
Cykl „Koncerty Chopinowskie przy tężni pod Frankówką” realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Józefów 2025. Patronem honorowym jest Burmistrz Miasta Józefowa.
Wstęp wolny.
Miejsce: skwer przy Domu Nauk i Sztuki/Willi Frankówce. W przypadku złej pogody koncert przeniesiony będzie do sali widowiskowej.
12 CZERWCA (CZWARTEK)
GODZ. 17:30 LOKALNE HISTORIE
Zapraszamy na cykliczne spotkania, podczas których rozmawiamy o Józefowie, jego historii, dawnych mieszkańcach. Kluczem do poznania miasta stają się opowieści o ludziach i miejscach związanych z naszymi okolicami. W swobodnej atmosferze wymieniamy się wiedzą oraz spostrzeżeniami na temat lokalnych spraw z przeszłości oraz tego, jaki mają wpływ na teraźniejszość. Wspólnie uzupełniamy historyczną mapę Józefowa. Współpracujemy z Miejską Biblioteką Publiczną w Józefowie. Razem tworzymy Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej.
Prowadzenie: Lidia Głażewska-Dańko.
Wstęp wolny.
Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.
GODZ. 18:00 „BOLESŁAW CHROBRY”/TEATR YORICK/SPEKTAKL
Spektakl „Bolesław Chrobry” to dramat w dwóch aktach, który powstał z potrzeby uczczenia 1000-lecia Korony Polskiej. Inspiracjami były kroniki historyczne Shakespeare’a, w mistrzowski sposób ukazujące dynamiczną historię królów, wpisaną w kontekst kulturowy i duchowy kraju oraz życie jego mieszkańców. Klasyczny w formie, ale współczesny w warstwie językowej tekst ukazuje widzom postaci historyczne, legendarne oraz fikcyjne, jako bohaterów wydarzeń prowadzących do koronacji Bolesława Chrobrego w roku 1025.
Wstęp: BRAK WEJŚCIÓWEK.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
Burmistrz Miasta Józefowa informuje o opóźnieniach w doręczaniu decyzji z wymiarem podatku od nieruchomości, leśnego i rolnego na 2025 r.
W związku z modernizacją gruntów i budynków przeprowadzoną w 2024 r. przez Wydział Geodezji i Kartografii Starostwa Powiatowego w Otwocku, trwa akcja wprowadzania zmian w dotychczasowych danych dot. gruntów i budynków znajdujących się w granicach administracyjnych Miasta Józefów. Zmiany przekazane przez Starostę Otwockiego dotyczą m.in. oznaczenia (numeracji działek), powierzchni działek, ujawnienia bądź wykreślenia budynków lub lokali i inne. W celu przyspieszenia procedury aktualizacji danych Referat Wymiaru i Kontroli Podatkowej Urzędu Miasta Józefowa zwraca się z prośbą do właścicieli nieruchomości znajdujących się w Józefowie o kontakt telefoniczny (nr tel.: 22 779 00 32 oraz 22 779 00 56) lub osobisty (pok. nr 3 w bud. A).
Informujemy, że od dziś (06.03.2025 r.) trwa wyłożenie do wglądu publicznego projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pn. "Autoserwis". Projekt dotyczy części działek nr 32/1, 32/6, 32/14 i działki nr 32/13 obręb 44, czyli terenu położonego u zbiegu ul. Sosnowej i Leśnej z ul. 3 Maja w Józefowie. Opracowanie powstało na podstawie uchwały Rady Miasta Józefowa 459/VIII/2022 z 29 sierpnia 2022 r.
Wyłożenie dokumentów potrwa do 4 kwietnia 2025 r. w budynku B Urzędu Miasta Józefowa, ul. kard. Stefana Wyszyńskiego 1, dostęp w godzinach pracy Urzędu (poniedziałki 9-17 oraz od wtorku do piątku 8-16). Dokumenty są również dostępne w formie elektronicznej na: https://jozefow.bip.eur.pl/public/?id=233291
Wszelkich informacji w przedmiotowej sprawie udziela Referat Zagospodarowania Przestrzennego pod nr telefonu: 22 788 11 71.
Hydrosfera Józefów Sp. z o.o. zawiadamia, że w związku z prowadzonymi pracami inwestycyjnymi na ul. Rozkosznej
w dniu 18.06.2025 r. (środa) w godzinach od 08:00 do 14:00 nastąpi przerwa w dostawie wody na ul. Rozkosznej
na odcinku od ul. Piłsudskiego do ul. 3 Maja.
Za powstałą niedogodność Hydrosfera Józefów Sp. z o.o. przeprasza swoich odbiorców.
W dniu 17.06.2025 między godziną 14:00 a 17:00 nastąpi przerwa w dostawie energii na ulicach:
- ul. Reymonta od nr 30 do 50B oraz od Rysiej do Słowiczej,
- Pstrągowa od Reymonta do nr 2, Rysia od Mickiewicza do Skłodowskiej,
- Skłodowskiej 28, 30; Mickiewicza od Rysiej do Moniuszki Jasna od Reymonta do Mickiewicza
Przyczyną przerw w dostawie energii elektrycznej są prace modernizacyjno-remontowe na urządzeniach
elektroenergetycznych. Ze względu na czynniki zewnętrzne, czas wyłączenia może ulec zmianie.
Przerwy w dostawie energii elektrycznej
PGE Dystrybucja S.A. informuje o przerwach w dostawie energii elektrycznej na terenie Józefowa w dniu 03.06.2025 r. w godz. 9:00 do 14:00 w ulicach:
ul. Dzika do ul. Ks. Malinowskiego do nr 9;
ul. Ks. Malinowskiego od 3 do ul. Lisiej;
ul. Walczewskiego od ul. Ks. Malinowskiego do nr 5;
ul. Jachowicza od ul. Granicznej do 2/3;
ul. Borsucza do ul. Ks. Malinowskiego do 9 + nr 26, 31
Przyczyną przerw w dostawie energii elektrycznej są prace modernizacyjno – remontowe. Ze względu na czynniki zewnętrzne czas wyłączenia może ulec zmianie.
Informacje o wyłączeniach: 991
29 MAJA (CZWARTEK)
GODZ. 18:00 "PIERŚCIEŃ ŻYCIA"/SPEKTAKL DLA DZIECI (7-11 LAT)
Przedstawienie z gatunku fantasy. Rzeźbiarz Maciej wyrusza w podróż, by odnaleźć Pierścień Życia skradziony z krainy Waldheim, na którą spadają nieszczęścia i choroby. Maciej odwiedzi dziwne krainy i spotka przedziwne stwory. Czy wszystko zakończy się szczęśliwie i skradziony pierścień wróci do Waldheim? Występują: uczestnicy zajęć aktorskich Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie.
Tekst, muzyka i reżyseria: Przemysław Kaczyński.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
1.06 (NIEDZIELA)
PUNKT WYBORCZY W MOK JÓZEFÓW.
2 CZERWCA (PONIEDZIAŁEK)
GODZ. 17:00 "MALARKI Z PAZUREM"/UCZESTNICZKI KURSU RYSUNKU I MALARSTWA PAULINY KOPESTYŃSKIEJ/WERNISAŻ WYSTAWY.
Zaprezentowane zostaną prace uczestniczek naszego kursu malarskiego. Są wykonane w różnych technikach malarskich, poznanych przez autorki podczas naszych zajęć: akryl, olej, nakładanie płatków złota – szlagmetal, marker, nakładanie warstw – laserunek i velatura, tworzenie reliefu i wspaniałej kolorystki. To będzie współczesna interpretacja sztuki na bazie akademickiego malarstwa.
Miejsce: Galeria Wejście MOK.
6 CZERWCA (PIĄTEK)
GODZ.18:00 "ŚCIEGIEM I SERCEM"/EWA WALO I UCZESTNICZKI ZAJĘĆ "SZYDEŁKOWA PASJA"/WERNISAŻ WYSTAWY
Ewa Walo rozpoczęła swoją przygodę z szydełkowaniem w wieku ośmiu lat, ucząc się od mamy – rękodzielniczki Cepelii. Od lat mieszka w Józefowie, gdzie z pasją prowadzi zajęcia szydełkowania w MOK, inspirując dzieci, młodzież i dorosłych. Jej cierpliwość, otwartość i kreatywność przyciągają wielu uczestników, a swoje prace chętnie przekazuje na cele charytatywne i ozdabia nimi przestrzeń miejską.
Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.
6-8 CZERWCA (PIĄTEK/SOBOTA/NIEDZIELA)
XV FESTIWAL OTWARTE OGRODY JÓZEFÓW 2025
Krajobraz kulturowy Józefowa to mozaika tradycji, historii, przyrody i kultury. Zaprezentujemy ją wraz z mieszkańcami miasta – współorganizatorami wydarzenia podczas tego wyjątkowego weekendu. Zapraszamy na spotkania ogrodowe od piątku do niedzieli, obejmą one kameralne wystawy, spotkania, koncerty i warsztaty, organizowane w józefowskich ogrodach i instytucjach.
Punkt Informacyjny czynny w sobotę: Dom Nauk i Sztuki/Willa Frankówka, w godz. 10:00-16:00.
Na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu wstęp jest wolny.
Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Józefowa.
8 CZERWCA (NIEDZIELA)
GODZ. 18:00 "DUSZA I KRUCHOŚĆ"/MAMIKO UEYAMA I RIO UEYAMA/"KONCERTY CHOPINOWSKIE PRZY TĘŻNI POD FRANKÓWKĄ"
Mamiko Ueyama pochodzi z Osaki w Japonii. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła już w trzecim roku życia. Jej niezwykły talent, połączony z ciężką pracą sprawił, że bardzo szybko została doceniona jako pianistka. Rio Ueyama ma 17 lat, urodził się w 2007 roku w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął jako czterolatek. Obecnie jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Jana Pawła II Zenona Brzewskiego w Warszawie. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych.
Cykl "Koncerty Chopinowskie przy tężni pod Frankówką" realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Józefów 2025. Patronem honorowym jest Burmistrz Miasta Józefowa.
Wstęp wolny.
Miejsce: skwer przy Domu Nauk i Sztuki/Willi Frankówce. W przypadku złej pogody koncert przeniesiony będzie do sali widowiskowej.
21 MAJA (ŚRODA)
GODZ. 17:00-18:30 "ART JOURNALING NA LUZIE: WEWNĘTRZNY PORTRET, WEWNĘTRZNY KOLAŻ"/SZTUKA RESETU/WARSZTATY DLA DOROSŁYCH
Zanurz się w kreatywnej przestrzeni, odnajdź inspiracje do twórczych działań. Tym razem znajdziemy symbole, słowa i obrazy, które przypomną o tym, co daje nam wewnętrzną siłę i radość, co naprawdę kochamy, czym się kierujemy i o co dbamy w życiu. Prowadząca: Wanda Felis ze Sztuki Resetu.
Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.
BRAK MIEJSC!
22 MAJA (CZWARTEK)
GODZ. 18:30 "PIERŚCIEŃ ŻYCIA"/SPEKTAKL DLA DZIECI (11-14 LAT)
Przedstawienie z gatunku fantasy. Rzeźbiarz Maciej wyrusza w podróż, by odnaleźć Pierścień Życia skradziony z krainy Waldheim, na którą spadają nieszczęścia i choroby. Maciej odwiedzi dziwne krainy i spotka przedziwne stwory. Czy wszystko zakończy się szczęśliwie i skradziony pierścień wróci do Waldheim? Występują: uczestnicy zajęć aktorskich Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie.
Tekst, muzyka i reżyseria: Przemysław Kaczyński.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
GODZ. 18:30 ROZGRYWKA W HYDROFORNI – GRAMY W PLANSZÓWKI I RPG
Ekipa Rozgrywkowy Świder zaprasza na kolejne cykliczne spotkanie dla wielbicieli gier fabularnych RPG i planszówek. Można spotkać podobnych sobie pasjonatów i spędzić ciekawie czas. Tak jak ostatnio, organizatorzy zachęcają do zgłaszania tytułów gier planszowych na czwartkową rozgrywkę. Można mieć więc swój udział w tworzeniu programu wydarzenia.
Wstęp wolny.
Miejsce: Klub Hydrofornia.
23 MAJA (PIĄTEK)
GODZ. 18:00 "ŚLADAMI MISTRZÓW"/WOJCIECH MANN
O ile śmiało można ukuć twierdzenie, że Wojciech Mann w radiu jest od zawsze, o tyle w telewizji bywał, tworząc z Krzysztofem Materną kultowe już programy: "Za chwilę dalszy ciąg programu" i "MdM, czyli Mann do Materny, Materna do Manna". Ogromną popularnością cieszył się również program "Szansa na Sukces", który prowadził od 1993 roku. Dziennikarz opowie m.in. jak organizował koncert na stadionie X-lecia i jak wyglądał pierwszy koncert grupy The Rolling Stones (Wojciech Mann był jednym z pomysłodawców). Nie zabraknie tematów związanych z radiową Trójką i Radiem Nowy Świat, gdzie prowadzi obecnie swoją audycję. Spotkanie poświęcone będzie również najnowszej książce "Echo", napisanej wspólnie z Katarzyną Kubisiowską. Prowadzenie: Andrzej Kurdziel.
Patronat medialny: Radio Nowy Świat.
Wstęp wolny.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
24 MAJA (SOBOTA)
GODZ. 11:00-16:30 FESTIWAL CIÓCI JADZI/DZIEŃ ŚLIMAKA, BO TU WSZYSTKO WOOOLNO...
W Willi Frankówce będziemy świętować Festiwal Cioci Jadzi, dedykowany serii książek Elizy Piotrowski. Będzie można spotkać osobiście nie tylko autorkę i ilustratorkę, ale i samą Ciocię Jadzię. Festiwal to impreza rodzinna, na uczestników czekają, m.in. warsztaty haiku, zajęcia z aranżacji wnętrz, warsztaty plastyczne, wystawa ilustracji, konkursy i stoisko z książkami. Wszystko to w godz. 11:00-15:00 w Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówce.
O godz. 15:00 zapraszamy do sali widowiskowej na spektakl Teatru Fuzja pt. "Ciocia Jadzia". Oprócz tytułowej bohaterki zobaczymy inne barwne postaci, jak: Pelagia Rzepa, Stefan Salceson, czy Genek Powsinoga. Autorzy: Anna Rozmianiec, Tomasz Rozmianiec, Jakub Woźniak, Artur "Sosen" Klimaszewski. Po spektaklu Ciocia Jadzia rozdaje autografy i uśmiechy. Czas trwania: 50 min.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna.
GODZ. 18:30 ROZGRYWKA W HYDROFORNI – GRAMY W PLANSZÓWKI I RPG
Ekipa Rozgrywkowy Świder zaprasza na kolejne cykliczne spotkanie dla wielbicieli gier fabularnych RPG i planszówek. Można spotkać podobnych sobie pasjonatów i spędzić ciekawie czas. Tak jak ostatnio, organizatorzy zachęcają do zgłaszania tytułów gier planszowych na czwartkową rozgrywkę. Można mieć więc swój udział w tworzeniu programu wydarzenia.
Wstęp wolny.
Miejsce: Klub Hydrofornia.
25 MAJA (NIEDZIELA)
GODZ. 9:00 MAJOWY SPACER ZIOŁOWY
Spacer ziołowy w maju to nie tylko okazja do poznania skarbów natury, ale także sposób na relaks i kontakt z przyrodą. Warto zabrać ze sobą dzieci lub przyjaciół, by wspólnie odkrywać bogactwo polskich łąk i lasów.
Prowadzenie: Anna Majkowska.
Czas trwania: 2 godziny.
Zapisy do 22 maja: [email protected]
Miejsce zbiórki: parking przy plaży miejskiej w Józefowie.
GODZ. 18:00 "MOKKA ŚPIEWA ROCKA VOL. 2"/KONCERT ZESPOŁU WOKALNEGO MOKKA
Charyzmatyczne wokalistki ponownie wystąpią w długo oczekiwanym repertuarze rockowym. Zabrzmią zarówno piosenki już wykonywane przez Mokkę, jak również zupełnie nowe propozycje. Koncert uświetnią swoim akompaniamentem muzycy z formacji Adam Lewandowski Band.
BRAK BILETÓW!
26 MAJA (PONIEDZIAŁEK)
GODZ. 18:00 "NIE TYLKO PTAKI"/SPOTKANIE Z PREZENTACJĄ ZDJĘĆ DO WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ ELŻBIETY ROGACZEWSKIEJ-CZĘPIŃSKIEJ
Zapraszamy na spotkanie połączone z dodatkowymi prezentacjami i opowieściami autorki. Wystawa to cykl przedstawiający przyrodę ożywioną, głównie ptaki, ale nie tylko. W przeważającej większości zdjęcia zostały wykonane na terenie Polski, niektóre tylko w Bułgarii. Elżbieta Rogaczewska-Czępińska jest członkiem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP, Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody – od 2019 roku pełni funkcję wiceprezeski Okręgu Mazowieckiego ZPFP.
Czas trwania: 60 min.
Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.
W najbliższy czwartek, 22 maja, między godziną 8:00 a 16:00 na terenie powiatu otwockiego przeprowadzone zostaną ćwiczenia syren alarmowych.
Możecie Państwo spodziewać się komunikatów głosowych i syren alarmowych.
Prosimy o zachowanie spokoju. Ćwiczenia mają to na celu weryfikację poprawności integracji Systemu Wojewódzkiego oraz Powiatowego Systemu Alarmowania i Ostrzegania Ludności.
PGE Dystrybucja S.A. zawiadamia o przerwach w dostawie energii elektrycznej na terenie Józefowa w dniach:
20.05.2025 r. w godz. 9:00-14:00
ul. Samorządowa 3
21.05.2025 r. w godz. 9:00-14:00
ul. Sosnowa od ul. Świderskiej do ul. 3-go Maja;
ul. 3-go Maja od ul. Wyszyńskiego do ul. Leśnej;
ul. Świderska od ul. Wyszyńskiego do ul. Leśnej;
ul. Leśna od ul. 3-go Maja do ul. Piłsudskiego
22.05.2025 r. w godz. 14:00-17:00
ul. Nadwiślańska od ul. Kampingowej do ul. Polnej:
ul. Kampingowa;
ul. Radosna;
ul. Księżycowa;
ul. Konwaliowa
Przyczyną przerw w dostawie energii elektrycznej są prace modernizacyjno – remontowe. Ze względu na czynniki zewnętrzne czas wyłączenia
15 MAJA (CZWARTEK)
GODZ.17:30 LOKALNE HISTORIE
Zapraszamy na cykliczne spotkania, podczas których rozmawiamy o Józefowie, jego historii, dawnych mieszkańcach. Kluczem do poznania miasta stają się opowieści o ludziach i miejscach związanych z naszymi okolicami. W swobodnej atmosferze wymieniamy się wiedzą oraz spostrzeżeniami na temat lokalnych spraw z przeszłości oraz tego, jaki mają wpływ na teraźniejszość. Wspólnie uzupełniamy historyczną mapę Józefowa. Współpracujemy z Miejską Biblioteką Publiczną w Józefowie. Razem tworzymy Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej. Prowadzenie: Lidia Głażewska-Dańko.
Wstęp wolny.
Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.
GODZ. 18:30 ROZGRYWKA W HYDROFORNI/GRAMY W PLANSZÓWKI I RPG
Ekipa Rozgrywkowy Świder zaprasza na kolejne cykliczne spotkanie dla wielbicieli gier fabularnych RPG i planszówek. Można spotkać podobnych sobie pasjonatów i spędzić ciekawie czas. Organizatorzy zachęcają do zgłaszania tytułów gier planszowych na czwartkową rozgrywkę. Można mieć więc swój udział w tworzeniu programu wydarzenia.
Wstęp wolny.
Miejsce: Klub Hydrofornia.
18 MAJA (NIEDZIELA) - PUNKT WYBORCZY W MOK JÓZEFÓW.
21 MAJA (ŚRODA)
GODZ. 17:00-18:30 „ART JOURNALING NA LUZIE: WEWNĘTRZNY PORTRET, WEWNĘTRZNY KOLAŻ”/SZTUKA RESETU/WARSZTATY DLA DOROSŁYCH
Zanurz się w kreatywnej przestrzeni, odnajdź inspiracje do twórczych działań. Tym razem znajdziemy symbole, słowa i obrazy, które przypomną o tym, co daje nam wewnętrzną siłę i radość, co naprawdę kochamy, czym się kierujemy i o co dbamy w życiu. Prowadząca: Wanda Felis ze Sztuki Resetu.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.
Zapisy: [email protected]
Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.
22 MAJA (CZWARTEK)
GODZ. 18:30 „PIERŚCIEŃ ŻYCIA”/SPEKTAKL DLA DZIECI (11-14 LAT)
Przedstawienie z gatunku fantasy. Rzeźbiarz Maciej wyrusza w podróż, by odnaleźć Pierścień Życia skradziony z krainy Waldheim, na którą spadają nieszczęścia i choroby. Maciej odwiedzi dziwne krainy i spotka przedziwne stwory. Czy wszystko zakończy się szczęśliwie i skradziony pierścień wróci do Waldheim? Występują: uczestnicy zajęć aktorskich Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie.
Tekst, muzyka i reżyseria: Przemysław Kaczyński.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
GODZ. 18:30 ROZGRYWKA W HYDROFORNI/GRAMY W PLANSZÓWKI I RPG
Ekipa Rozgrywkowy Świder zaprasza na kolejne cykliczne spotkanie dla wielbicieli gier fabularnych RPG i planszówek. Można spotkać podobnych sobie pasjonatów i spędzić ciekawie czas. Organizatorzy zachęcają do zgłaszania tytułów gier planszowych na czwartkową rozgrywkę. Można mieć więc swój udział w tworzeniu programu wydarzenia.
Wstęp wolny.
Miejsce: Klub Hydrofornia.