Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaOgłoszenia - aktualności
Miasto Józefów - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Przeglądasz wpisy z kategorii aktualności

Przesunięcie w harmonogramie odbioru odpadów

21 dni temu

Przypominamy, że w związku z majówką w tym miesiącu odpady segregowane będą odbierane 11 maja po stronie zachodniej i 18 maja po stronie wschodniej.


Jednocześnie informujemy, że 4 maja (sobota) PSZOK będzie otwarty bez zmian, w godzinach 8.00 - 18.00.


Harmonogram odbioru odpadów.

 

(Miasto Józefów)

Więcej
kalendarz odpady.png

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

27 dni temu17 dni temu

W tym roku obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zapraszamy do wspólnego świętowania.

 

Polską Konstytucję 3 Maja uważa się za drugą na świecie i pierwszą w Europie nowoczesną ustawę regulującą ustrój prawny, obowiązki obywateli i organizację władz państwowych. Ustawa zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną oraz ograniczyła demokrację szlachecką. 

 

Zniosła podział na Koronę i Litwę; naczelnym organem władzy pozostał sejm, któremu zapewniono pełnię władzy ustawodawczej, prawo stanowienia budżetu i podatków, daleko idącą kontrolę rządu. Zmniejszono rolę senatu; zniesiono liberum veto i zakazano konfederacji. Wprowadzono zasadę dziedziczenia tronu i osobistej odpowiedzialności monarchy. Wzmocnieniu uległ rząd oraz administracja; akty królewskie wymagały podpisu jednego z ministrów; ministrowie mieli odpowiadać za naruszenie prawa przed sądem sejmowym, a za kierunek polityki rządu — przed królem i sejmem.

 

W zamierzeniu części jej twórców stanowiła punkt wyjścia dalszych przemian ekonomiczno-społecznych i politycznych. Konstytucja 3 Maja została obalona w połowie 1792 wskutek działalności konfederacji targowickiej i przegranej wojny z Rosją.

 

W okresie zaborów Polski celebrowanie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, następnie zostało oficjalne zniesione w 1951. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990.

 

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Józefowie:

  • Godz. 13:00 - Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej.
  • Bezpośrednio przed Mszą - złożenie kwiatów pod pomnikiem przy kościele.
  • Godz. 14:00 - III Bieg 3 Maja, organizator - ICSiR. Więcej informacji o biegu. 
  • W związku z biegiem w godzinach 14.00-16:30. ulice 3 Maja (na odcinku od Jarosławskiej do Szerokiej), Zagajnikowa, Powstańców Warszawy (od Zagajnikowej do 3 Maja), Długa (od 3 Maja do Ślusarskiego), Leśna (od Ślusarskiego do 3 Maja), Ślusarskiego, Wiślana (od 3 Maja do Wawerskiej), Wawerska (od Wiślanej do Szerokiej), Szeroka (od Wawerskiej do 3 Maja) będą częściowo wyłączone z ruchu drogowego. Organizatorzy proszą o niepozostawianie samochodów na tych ulicach.


 (Miasto Józefów)

Więcej
Święto Konstytucji 3 Maja Plakat (1).png

Zmiana placówki Poczty Polskiej w Józefowie

miesiąc temu

Poczta Polska poinformowała, że od 22 kwietnia 2024 roku planowane jest przeniesienie siedziby Urzędu Pocztowego z ul. Świderskiej 1 w Józefowie do nowej placówki przy ul. Sikorskiego 91.


Poczta Polska informuje jednocześnie, iż zakres świadczonych powszechnych usług pocztowych przez placówkę pocztową pozostanie niezmieniony.


Godziny pracy urzędu pocztowego w dni robocze, również planuje się pozostawić bez zmian, aby klienci nadal mieli możliwość skorzystania w dni robocze z usług pocztowych zarówno w godzinach porannych, jak też wieczornych.

W poniedziałki placówka pocztowa będzie obsługiwała klientów od godz. 13:00 do 20:00, we wtorki, środy oraz czwartki w godz.11:00 – 18:00, natomiast w piątki od godz. 8:00 do 15:00.


(Poczta Polska)

Więcej
poczta.png

Odwiedza Cię urzędnik? Sprawdź jego upoważnienie!

miesiąc temu

Jeśli do Twoich drzwi zapuka osoba podająca się za przedstawiciela Urzędu Miasta sprawdź jej upoważnienie. Dokument powinien być podpisany przez Burmistrza Miasta Józefowa. Nie podawaj swoich danych jeśli nie jesteś pewien z kim rozmawiasz.


W ostatnim czasie do Urzędu Miasta Józefowa wpłynęło kilka zawiadomień od zaniepokojonych mieszkańców o osobach, które dzwonią do domów i podając się za reprezentantów Urzędu Miasta Józefowa proszą o różne dane. Jeśli spotka Cię taka sytuacja poproś o okazanie upoważnienia. Jest do dokument z podpisem i pieczęcią burmistrza. 

Oczywiście może się zdarzyć, że mieszkańców odwiedzają osoby działające na zlecenie urzędu - tak było np. w przypadku ankiet o źródłach ogrzewania i tak jest np. w sytuacjach gdy obok posesji budowana jest droga czy sieć wod-kan. Firmy działające na podstawie umowy z urzędem muszą jednak mieć upoważnienie wydane przez Burmistrza Miasta Józefowa. Osobom, które go nie posiadają nie podawaj swoich danych. Jeśli podejrzewasz oszustwo zgłoś ten fakt na policję.

 

(Miasto Józefów)

Więcej
akwizytor.png

Bezpłatna sterylizacja zwierząt

miesiąc temu

Od 15 kwietnia w Urzędzie Miasta Józefowa przyjmowane będą wnioski na bezpłatne zabiegi sterylizacji/kastracji kotów i psów, których właściciele są mieszkańcami Józefowa oraz kotów wolnożyjących. Projekt dofinansowany jest ze środków Województwa Mazowieckiego.

 

Do wniosku właściciel psa/kota zobowiązany będzie dołączyć kopię potwierdzenia ważnego szczepieniu przeciwko wściekliźnie zwierzęcia (wnioski bez potwierdzenia szczepienia nie będą rozpatrywane). W przypadku kotów wolnożyjących opiekun wskazać powinien miejsce bytowania.


Warunkiem udziału w Programie jest ujęcie wszystkich zwierząt podlegających zabiegowi sterylizacji bądź kastracji w systemie identyfikacji zwierząt. Psy i koty, które do tej pory nie zostały oznaczone elektronicznym „czipem”, w dniu przeprowadzanego zabiegu sterylizacji/kastracji będą dodatkowo oznakowane. W przypadku, gdy zwierzę jest już zaczipowane, na wniosku właściciel zwierzęcia zobowiązany będzie wskazać numer czipa.


Miasto Józefów pokrywa jedynie koszt zabiegu sterylizacji/kastracji oraz czipowania zwierzęcia. Do właściciela należy sfinansowanie dodatkowych zabiegów, usług i badań (np.: EKG, RTG, USG, badanie krwi, moczu), zleconych podczas badania klinicznego przeprowadzanego podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu. Decydujące zdanie w sprawie rodzaju koniecznych badań ma lekarz, który będzie operował zwierzę.


Miasto nie bierze odpowiedzialności za ewentualne powikłania pooperacyjne i nie ponosi kosztów związanych z ich leczeniem oraz nie pokrywa dodatkowych kosztów w przypadku ujawnienia nieprzewidzianych okoliczności w trakcie zabiegu.


Zwierzę zapisywane przez właściciela na zabieg sterylizacji/kastracji powinno być w dobrym stanie zdrowia oraz odpowiednio przygotowane do zabiegu. Lekarz weterynarii ma prawo odstąpić od przeprowadzenia wcześniej umówionego zabiegu, jeżeli zwierzę będzie chore lub właściciel nie przygotuje go odpowiednio do zabiegu.


Zabiegi realizować będzie lekarz weterynarii Pan Oktawiusz Krawczyński w gabinecie weterynaryjnym przy ul. Kołłątaja 56 w Otwocku, na podstawie skierowań wydawanych w Urzędzie Miasta Józefowa na wniosek właścicieli zwierząt.


Zabiegi realizowane będą w ramach zadania „Zapobieganie bezdomności zwierząt w gminie Miasto Józefów” dofinansowanego z „Mazowieckiego Programu Wsparcia Zapobiegania Bezdomności Zwierząt – Mazowsze dla zwierząt 2024”. Zadanie ma na celu zapobieganie bezdomności zwierząt (psów i kotów właścicielskich) poprzez zmniejszenie ich niekontrolowanego rozmnażania się.


(Miasto Józefów)

 

Więcej
psy i koty.jpg

Wyniki wyborów samorządowych 2024

miesiąc temu

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w Polsce 7 kwietnia. 

 

Wyniki wyborów na Burmistrza Miasta Józefowa:

  • Marek Banaszek 59,96% (5 451 głosów).
  • Paweł Kołodziej 40,04% (3 640 głosów)

 

Wyniki wyborów do Rady Miasta Józefowa:

Mandaty radnych w poszczególnych okręgach uzyskali:

  1. Paweł Kołodziej (Koalicja dla Józefowa), 56,2% (399 głosów)
  2. Mariusz Batorski (Dla Miasta), 41,85% (262 głosów),
  3. Michał Madejak(Koalicja dla Józefowa) 44,42% (219 głosów)
  4. Paweł Sędek (Mieszkańcy dla Józefowa), 42,27% (282 głosy)
  5. Urszula Zielińska (Dla Miasta), 49,66% (288 głosów)
  6. Mirosław Sierpiński (Koalicja dla Józefowa), 55,17% (331 głosów)
  7. Jakub Bajtler (Dla Miasta), 55,87% (314 głosów)
  8. Damian Podolski (Dla Miasta) (Koalicja dla Józefowa), 63,17% (295 głosów)
  9. Anna Masik (Dla Miasta), 52,13% (404 głosy)
  10. Adrian Jaworski (Mieszkańcy dla Józefowa), 34,66% (262 głosy)
  11. Barbara Kaczorek, 43,14 % (242 głosy),
  12. Izabela Szczeblewska (Dla Miasta), 51,54% (234 głosy)
  13. Aleksander Horbik (Koalicja dla Józefowa), 57% (285 głosów)
  14. Grzegorz Kruk (Dla Miasta), 39,52% (215 głosów)
  15. Edyta Orzechowska (Dla Miasta), 41,13% (320 głosów)

 

Wyniki Wyborów do Rady Powiatu:

Z okręgu nr 3 (Józefów) mandat radnego Powiatu Otwockiego uzyskali:

  1. Mateusz Rojek (PiS), 16,65% (1 519 głosów)
  2. Bogumiła Więckowska (Koalicja Obywatelska), 15,39% (1 404 głosy)
  3. Kinga Błaszczyk (Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - PSL), 7,73% (705 głosów)
  4. Andrzej Wojtyra (Koalicja Obywatelska) 6,39% (583 głosy).

 

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Mazowieckiego

 

Pełne wyniki wyborów z danymi statystycznymi dostępne na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

 

(PKW)

Więcej

Gdzie głosować?

2 miesiące temu

7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Przypominamy, że utworzono dwa nowe obwody głosowania, które powstały z podziału „starych” obwodów. Z obwodu nr 6 „przeniesiono” część ulic do obwodu nr 10, który swój lokal ma w CNBOP przy ul. Nadwiślańskiej, natomiast z obwodu głosowania nr 9 do obwodu nr 11 - lokal stołówki w SP 2 przy ul. Granicznej.

 

7 kwietnia 2024 roku odbędą się wybory samorządowe, w których dokonamy wyboru radnych Rady Miasta Józefowa, burmistrza miasta, radnych Powiatu Otwockiego oraz radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Każdy wyborca otrzyma cztery rodzaje kart do głosowania. Wszystkie karty będą koloru białego, z tym że na karcie do głosowania: w wyborach radnych Rady Miasta Józefowa nazwiska kandydatów będą drukowane na szarym tle, w wyborach burmistrza miasta nazwiska kandydatów będą drukowane na różowym tle, w wyborach radnych Powiatu Otwockiego nazwiska kandydatów będą drukowane na żółtym tle, a w wyborach radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego nazwiska kandydatów będą drukowane na niebieskim tle.

Bardzo ważna informacja! Mając na względzie potrzebę zapewnienia wyborcom realizacji ich praw wyborczych poprzez ograniczenie kolejek osób oczekujących na wydanie kart do głosowania, jak również zapewnienie tajności głosowania i poprawę warunków pracy obwodowej komisji wyborczej utworzono dwa nowe obwody głosowania, które powstały z podziału „starych” obwodów, tj. obwodów głosowania nr 6 i 9. Z obwodu głosowania nr 6 „przeniesiono” część ulic do obwodu nr 10, zaś z obwodu głosowania nr 9 do obwodu nr 11.

 

Gdzie głosujemy?

Obwód głosowania nr 1

– Hala Sportowa przy Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Sienkiewicza 2,

w którym głosują mieszkańcy ulic: Cichej, Górnej, Granicznej 13-37 (nieparzyste), Kopernika, Lelewela, 3 Maja 29-91 (nieparzyste) i 38-96A (parzyste), Modrzewiowej, Nowej, Piaskowej, Marszałka Piłsudskiego 84-106 (parzyste), Polnej 42-60B (parzyste), Puszkina, Samorządowej 21-85 (nieparzyste) i 14-68 (parzyste), Sienkiewicza 1-57 (nieparzyste) i 2-40 (parzyste), Piotra Skargi, Spokojnej, Szerokiej, Wawerskiej 19-25 (nieparzyste) i 20-46C (parzyste), Zaułek, Zawiszy.

 

Obwód głosowania nr 2

– Szkoła Podstawowa nr 3 przy ul. Leśnej 39,

w którym głosują mieszkańcy ulic: Błękitnej, Korczaka, Kościuszki 1-21 (nieparzyste) i 2-16C (parzyste), Leśnej 21-39F (nieparzyste) i 16-38 (parzyste), Ogrodowej 11-31C (nieparzyste) i 30-66 (parzyste), Polnej 19-33 (nieparzyste) i 30-40D (parzyste), Reja, Sienkiewicza 59-87 (nieparzyste) i 42-66 (parzyste), Sosnowej 21-41 (nieparzyste) i 14-36 (parzyste), Staszica, Wawerskiej 27-33B (nieparzyste) i 48-62 (parzyste), Wesołej, Wiosennej 1-3 (nieparzyste), Wiślanej 1-21 (nieparzyste) i 2-20 (parzyste), Kardynała Stefana Wyszyńskiego 15-43 (nieparzyste) i 30-54 (parzyste), Zielonej 1-9 (nieparzyste) i 2-10A (parzyste).

 

Obwód głosowania nr 3

– Miejski Ośrodek Kultury przy ul. Kardynała Wyszyńskiego 1,

w którym głosują mieszkańcy ulic: Długiej, Jarosławskiej, Kościuszki 23- 59 (nieparzyste) i 18-46 (parzyste), Kruczej, Leśnej 1-19D (nieparzyste) i 2-14D (parzyste), 3 Maja 93-127I (nieparzyste) i 98-146 (parzyste), Ogrodowej 1-9E (nieparzyste) i 2-28 (parzyste), Orzeszkowej 1-3 (nieparzyste) i 2-4 (parzyste), Owalnej 1, Parkingowej, Parkowej, Marszałka Piłsudskiego 1-27A (nieparzyste) i 108-160 (parzyste), Polnej 1-17G (nieparzyste) i 2-28 (parzyste), Powstańców Warszawy, Rodziewiczówny 1 i 2, Sosnowej 1-19A (nieparzyste) i 2-12E (parzyste), Tadeusza Ślusarskiego, Świderskiej, Wawerskiej 35-49 (nieparzyste) i 64- 96 (parzyste), Wspólnej, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1-13B (nieparzyste) i 2-28F (parzyste), Zagajnikowej, Żytniej.

 

Obwód głosowania nr 4

– Szkoła Podstawowa nr 1 (sala nr 1) przy ul. Mickiewicza 11,

w którym głosują mieszkańcy ulic: Bitwy Warszawskiej 1920 r., Bukowej, Chopina, Dębowej, Dolnej, Dworkowej, Grzybowej, Jasnej, Jesionowej, Jesiotrowej, Karasia, Klimatycznej, Limby, Malinowej, Matejki 27-51B (nieparzyste) i 32-62 (parzyste), Mickiewicza, Mieni, Moniuszki, Nadświdrzańskiej, Olszowej, Orkana, Przeskok, Pstrągowej, Reymonta, Rolniczej, Różanej, Rybackiej, Rysiej, Generała Sikorskiego 121-145 (nieparzyste), Skłodowskiej 25-53 (nieparzyste) i 30-56 (parzyste), Słowiczej, Szczyglej, Tetmajera, Tuwima, Wiązowskiej, Wilgi, Wroniej, Żabiej, Żurawiej.

 

Obwód głosowania nr 5

– Szkoła Podstawowa nr 1 (sala nr 6) przy ul. Mickiewicza 1,

w którym głosują mieszkańcy ulic: Akacjowej, Jagodowej, Jeżynowej, Jodłowej, Kasztanowej, Laskowej, Lipowej, Matejki 1-25 (nieparzyste) i 2-30B (parzyste), Okrzei, Orzechowej, Paderewskiego, Poniatowskiego, 15 Sierpnia, Generała Sikorskiego 67-119 (nieparzyste), Skłodowskiej 1-23C (nieparzyste) i 2-28 (parzyste), Świerkowej, Topolowej, Wrzosowej.

 

Obwód głosowania nr 6

– Ochotnicza Straż Pożarna Świdry Małe przy ul. Nadwiślańskiej 132,

w którym głosują mieszkańcy ulic: Bema, Bogatki, Buraczanej, Chabrowej, Ejsmonda, Gołębiej, Granicznej 39-91 (nieparzyste), Gryczanej, Jaglanej, Jaskółczej, Jastrzębiej, Jęczmiennej, Kampingowej, Konwaliowej, Kormoranów, Krótkiej, Księżycowej, Leonarda da Vinci, Łabędziej, Marka Hłaski, Nadwiślańskiej 1-123C (nieparzyste) i 2-130 (parzyste), Nowowiejskiej, Nowy Świat, Ogrodowej 33-45 (nieparzyste) i 68-86 (parzyste), Ordona, Orlej, Owsianej, Papuziej, Pawiej, Podleśnej, Podstołecznej, Polnej 35-65 (nieparzyste) i 62- 100 (parzyste), Prusa, Przybosia, Radosnej, Redutowej, Sowińskiego, Świętego Józefa, Wierzbowej, Wiosennej 5-21 (nieparzyste) i 2-26 (parzyste), Wiślanej 23-35 (nieparzyste) i 22-40 (parzyste), Zakątnej, Zielonej 11-23 (nieparzyste) i 12-22 (parzyste).

 

Obwód głosowania nr 7

– Przedszkole Miejskie nr 1 przy ul. Sobieskiego 21,

w którym głosują mieszkańcy ulic: Asnyka, Brücknera 2-12 (parzyste), Jana Brzechwy, Chłopickiego 1-13 (nieparzyste) i 2-20 (parzyste), Dąbrowskiej, Grottgera, Marii Konopnickiej, Kossaka, 11 Listopada 1-21 (nieparzyste) i 2-30 (parzyste), Nałkowskiej, Pastelowej, Sadowej, Generała Sikorskiego 1-49A (nieparzyste), Sobieskiego 1-27 (nieparzyste) i 2-22 (parzyste), Willowej 1-39 (nieparzyste) i 2-32A (parzyste), Zapolskiej, Złotej Jesieni 1-29 (nieparzyste) i 2-32A (parzyste).

 

Obwód głosowania nr 8

 Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii „Jędruś” przy ul. Głównej 10,

w którym głosują mieszkańcy ulic: Alei Róż, Alei Szucha, Bartosza, Bogusławskiego, Borowej, Brücknera 14-32 (parzyste), Chłopickiego 15-23 (nieparzyste) i 22-30 (parzyste), Cisowej, Dobrej, Gałczyńskiego, Głównej, Jałowcowej, Kasprowicza, Kwiatowej, Letniskowej, 11 Listopada 23-65 (nieparzyste) i 32-68 (parzyste), Liściastej, Luksusowej, Miłej, Narutowicza, Niezapominajki, Obywatelskiej, Otwockiej, Prostej, Rejtana, Generała Sikorskiego 51-65E (nieparzyste), Słowackiego, Sobieskiego 29-49 (nieparzyste) i 24-44 (parzyste), Spacerowej, Szałasowej, Szyszkowej, Wańkowicza, Wczasowej, Wiejskiej 2-22 (parzyste), Wieniawskiego, Willowej 41-63 (nieparzyste) i 34-66 (parzyste), Wilsona, Zagłoby, Zakopiańskiej, Złotej Jesieni 31-59 (nieparzyste) i 34-60A (parzyste), Żeromskiego, Żołędziowej.

Obwód głosowania nr 9

– Szkoła Podstawowa nr 2 (stołówka) przy ul. Sienkiewicza 2,

w którym głosują mieszkańcy ulic: 3 Maja 1-27 (nieparzyste) i 2-36 (parzyste), Armii Krajowej 1-5 (nieparzyste) i 2-18 (parzyste), Granicznej 1-11A (nieparzyste) i 2-6 (parzyste), Iglastej Małej 1-1A (nieparzyste) i 2-2B (parzyste), Marszałka Piłsudskiego 2-82 (parzyste), Rozkosznej, Księdza Skorupki, Słonecznej, Szkolnej, Teatralnej, Uśmiech, Wąskiej, Westerplatte 1-11A (nieparzyste) i 2-14A (parzyste).

 

Obwód głosowania nr 10

– Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej przy ul. Nadwiślańskiej 213 (lokal utworzony z podziału obwodu głosowania nr 6),

w którym głosują mieszkańcy ulic: Alei Bluesa, Alei Drogowców, Alei Przyszłości, Baśniowej, Botanicznej, Brzozowej, Marii Budziszewskiej, Dalekiej, Dworskiej, Dziekońskiej, Ekologicznej, Fantastycznej, gen. Stefana Roweckiego „Grota”, Godebskiego, Górczewskiej, Górki, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 45-107 (nieparzyste) i 56-126 (parzyste), Legendy, Łąkowej, Małkowskiego, Muzycznej, Nadwiślańskiej 125-251 (nieparzyste) i 132-272 (parzyste), Noakowskiego, Orzeszkowej 5-25 (nieparzyste) i 6-24 (parzyste), Owalnej 3-49 (nieparzyste) i 2-50 (parzyste), Podchorążych AK, Przyjaznej, Rodziewiczówny 3-39 (nieparzyste) i 2A-46 (parzyste), Sezamkowej, Skośnej, Skrajnej, Sonaty, Tadeusza, Tatrzańskiej, Telimeny, Walentego, Wodnej, Wschodniej, Zacisznej.

 

Obwód głosowania nr 11

– Szkoła Podstawowa nr 2 (stołówka) przy ul. Granicznej 26 (lokal utworzony z podziału obwodu głosowania nr 9),

w którym głosują mieszkańcy ulic: Armii Krajowej 7-31 (nieparzyste) i 20-50 (parzyste), Borsuczej, Dzikiej, Granicznej 8-96 (parzyste), Jachowicza, Jaśminowej, Klonowej, Kosmonautów, Księdza Malinowskiego, ks. Władysława Walczewskiego, Leśny Zakątek, Lisiej, Małej 3-21 (nieparzyste) i 4-20 (parzyste), Miętowej, Migdałowej, Parcelowej, Pogodnej, Rakietowej, Samorządowej 1-19B (nieparzyste) i 2-12B (parzyste), Sarniej, Uroczej, Wawerskiej 1-17B (nieparzyste) i 2-18 (parzyste), Werbeny 1-59 (nieparzyste), Westerplatte 13-25 (nieparzyste) i 16-40 (parzyste), Wewnętrznej, Wilczej, Ziarnistej, Żeglarzy.

 

Jak głosujemy?

Wybory do Rady Miasta Józefowa

Rada Miasta Józefowa liczy 15 radnych, wybieranych w 15 jednomandatowych okręgach. W wyborach do Rady Miasta Józefowa głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Wybory Burmistrza Miasta Józefowa

Tak jak w wyborach do Rady Miasta Józefowa – głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata W obu przypadkach postawienie znaku „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata lub niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce lub postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez miejską komisję wyborczą powoduje nieważność głosu.

Wybory do Rady Powiatu Otwockiego

Rada Powiatu Otwockiego liczy 23 radnych, ale z terenu miasta Józefowa wybieramy czterech radnych. W wyborach do Rady Powiatu Otwockiego głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Postawienie znaku „X” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście lub niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce lub postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez powiatową komisję wyborczą powoduje nieważność głosu.

Wybory do Sejmiku Województwa Mazowieckiego

Tak jak w wyborach do rady powiatu – głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Postawienie znaku „X” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście lub niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce lub postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez wojewódzką komisję wyborczą powoduje nieważność głosu.

Pozostałe informacje

Każdy wyborca ma prawo sprawdzić, czy figuruje w Centralnym Rejestrze Wyborców i upewnić się, czy będzie głosował w swoim miejscu zamieszkania. Wystarczy wykonać telefon do Referatu Ewidencji Ludności 22 779 00 11 lub 22 779 00 46. Można również dokonać sprawdzenia poprzez portal gov.pl. w zakładce „Meldunek i wybory”.

W dniu głosowania w każdym lokalu będzie pracowała Obwodowa Komisja Wyborcza, od której otrzymacie Państwo karty do głosowania i ich odbiór potwierdzicie na spisie wyborców własnoręcznym podpisem. Należy pamiętać o dowodzie osobistym lub innym dokumencie ze zdjęciem, umożliwiającym stwierdzenie tożsamości, o który poprosi komisja przed wydaniem kart do głosowania.

Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy podlegający w dniu glosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. Termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa 25 marca 2024 r.

Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat oraz wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Termin składania wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa upływa 29 marca 2024 r. Krystyna Wasilewska Sekretarz Miasta.

 

(Miasto Józefów)

Więcej
urna wyborcza wybory głosowanie.png

Umowa na budowę przedszkola podpisana!

2 miesiące temu

Burmistrz Marek Banaszek podpisał umowę na budowę nowej siedziby Miejskiego Przedszkola nr 1. w Michalinie. Wartość inwestycji to blisko 19,5 mln zł, z czego 4 mln zł zostanie dofinansowane z Budżetu Województwa Mazowieckiego. 

 

Obiekt podzielony został na dwie części: 5-oddziałowy zespół edukacyjny (dla 5 grup tj. do 125 dzieci) oraz zespół pomieszczeń wspólnych jak sala gimnastyczna/wielofunkcyjna, stołówka oraz kuchnia przedszkolna z pomieszczeniami socjalnymi. Powierzchnia użytkowa całego budynku to 1,5 tys. m2

 

W okolicy budynku znajdą się dwa ogólnodostępne stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych.

 

Plac zabaw przed przedszkolem, na przedłużeniu ulicy Grottgera został wytyczony w naturalnym przerzedzeniu drzewostanu, co pozwala na uniknięcie nadmiernych wycinek drzew. Projekt ma przede wszystkim na celu wydobycie istniejących walorów krajobrazowych i przyrodniczych.

Dla przedszkolaków przewiduje się leśny ogród zabaw podzielony na trzy strefy tematyczne:



  • strefę twórczą, przeznaczoną do zabaw manualnych,
  • nieco większą strefę przygodową, pozwalającą na swobodne zabawy ruchowe, która wzbogacona została o drewniane konstrukcje inspirowane leśnymi szałasami oraz niewielką górkę i zjeżdżalnię,
  • strefę – sprawnościową, wzbogaconą o mini park linowy, drewniane konstrukcje do wspinania czy huśtawkę.

Wszystkie zaproponowane elementy wyposażenia wykonane będą z naturalnych materiałów, które wpisują się w leśny charakter miejsca.

 

Wartość kontraktu na roboty budowalne 19 483 200,00 zł. brutto

Dofinasowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego na kwotę 4 000 000,00 zł.

Projekt wykonała firma Regio, Architekt Piotr Czyżewski.

Wykonawca: Firma Budowlana Wojciech Chełchowski Barbara Chełchowska SC,

Termin realizacji robót: do 28 lipca 2025 r.


(Miasto Józefów)

Więcej
atnvf-qr2r5-001.jpg

Szybki autobus łączący powiat z Warszawą już od 28 marca

2 miesiące temu

Od czwartku 28 marca, ulicą Nadwiślańską będzie jeździł nowy autobus. Kursy rozpocznie w Karczewie, niektóre w Osiecku i przez Józefów, a następnie nowym mostem będzie jechał do metra Imielin. Z naszego miasta będzie można dojechać tam w ok. 20 minut.

 

Nową linię będzie obsługiwał przewoźnik, firma J. Wołoszka, która świadczy już podobne usługi w ramach Związku Powiatowo-Gminnego „Otwockie Przewozy Gminno-Powiatowe”. 

 

Autobus będzie zatrzymywał się w Józefowie na 8 przystankach: Górki, Drogowców, Wyszyńskiego, Świdry Małe, Polna, Nowa Wieś, Podleśna i Ks. Malinowskiego. Kolejny przystanek to już Metro Imielin.

 

Według rozkładu, z przystanku Ks. Malinowskiego do Metra Imielin będzie można dojechać w 20 minut.

 

Bilet z Józefowa do końca trasy będzie kosztował 5 zł. Będą też bilety miesięczne i ustawowe zniżki.

 

Pierwszy kurs w kierunku Warszawy w Józefowie będzie o 5.12 (Górki), ostatni o 22.07. Z Warszawy ostatni autobus odjedzie o 22.40.

 

O taki autobus - jadący w trybie pospiesznym trasą S2 do metra - prosili mieszkańcy. To również odpowiedź na apele mieszkańców Górek o lepsze połączenie komunikacyjne. Przystąpienie Józefowa do wspólnej linii powiatowej ma na celu również stworzenie alternatywy dla podróży koleją i wzdłuż torów. Zbliżająca się modernizacja linii kolejowej będzie zapewne wiązała się z utrudnieniami w kursowaniu pociągów i korkami na Sikorskiego i Piłsudskiego - podkreśla burmistrz Marek Banaszek.


Rozkład jazdy autobusów oraz cenniki biletów jednorazowych oraz miesięcznych.



Więcej
podpisanie autobus.jpg

PSZOK nieczynny 30 marca

2 miesiące temu

Uprzejmie informujemy, że w najbliższą sobotę 30 marca PSZOK będzie nieczynny.


Od kwietnia PSZOK będzie otwarty w godzinach 8.00 - 18.00.


(Miasto Józefów)

Więcej
PSZOK pojemniko odpady śmieci.png

29 marca (piątek) UM nieczynny

2 miesiące temu

29 marca (w Wielki Piątek) Urząd Miasta Józefowa będzie nieczynny w zamian za święto przypadające w sobotę 6 stycznia 2024 r. Zapraszamy po Świętach Wielkanocnych, we wtorek 2 kwietnia.




(Miasto Józefów)

Więcej
urząd front.JPG

Odbiór zielonych już w marcu!

2 miesiące temu

Na prośbę mieszkańców odbiór odpadów zielonych rozpocznie się w tym roku już w marcu. Po stronie zachodniej odbędzie się 19 marca, a po wschodniej 26 marca - czyli w dniach odbioru odpadów zmieszanych i BIO kuchennych.

Więcej
odpady zielone.jpg

OSTATNIE DNI REKRUTACJI do przedszkoli, zerówek i klas I

2 miesiące temu

Przypominamy, że 15 marca (piątek) to ostatni dzień rekrutacji do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i do klas I szkół podstawowych!

 

Informacje dot. rekrutacji rodzice znajdą na stronach internetowych szkół i przedszkoli. Postępowanie rekrutacyjne od tego roku prowadzone będzie z wykorzystaniem systemu elektronicznego https://rekrutacje-jozefow.pzo.edu.pl

Rekrutacja dla dzieci do oddziałów przedszkolnych w SP znajduje się w zakładce „Rekrutacja do przedszkoli”, a nie „Rekrutacja do szkół podstawowych”.


Instrukcje: https://www.jozefow.pl/ostatnie-dni-rekrutacji-do-przedszkoli-zerowek-i-klas-i-6022

Więcej
szkoła przedszkole tablica.png

Józefów pracuje nad „Planem ogólnym Miasta”

2 miesiące temu

Wszystkie gminy w Polsce muszą sporządzić nowe dokumenty planistyczne, tzw. plany ogólne. Józefów już rozpoczął takie działania. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentacją i zgłaszania uwag do 30 kwietnia.

 

Drodzy mieszkańcy i wszyscy zainteresowani, mamy dla Was ważną wiadomość.

We wrześniu ubiegłego roku znowelizowana została ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Wszystkie studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego stracą ważność z końcem 2025 r. Wszystkie gminy w Polsce mają obowiązek sporządzić nowe dokumenty w ich miejsce tj. plany ogólne.

Brak planu ogólnego po 2025 r. wstrzymuje procesy inwestycyjno-budowlane, dlatego tak ważne jest jego sporządzenie i uchwalenie w odpowiednim czasie.

My już do tego przystąpiliśmy!

Z uchwałą Rady Miasta oraz dokumentacją można zapoznać się tu: https://jozefow.bip.eur.pl/public/?id=228792.


Zachęcamy do składania wniosków do planu ogólnego, które zbieramy do 30 kwietnia br. włącznie. Obwieszczenie zawierające szczegóły w tej sprawie jest dostępne pod powyższym adresem oraz w komunikatach, na stronie Urzędu Miasta Józefowa: https://www.jozefow.pl/komunikaty-i-ogloszenia-39.


Proszę pamiętać, że wszystkie wnioski i pisma jakie już zostały złożone, a dotyczące planowania przestrzennego w Józefowie (nieważne do jakiego opracowania), zostaną ponownie poddane analizie przy sporządzaniu planu ogólnego.

 

Więcej informacji: Paweł Kowalski, Referat Zagospodarowania Przestrzennego, tel. 22 779 00 71, [email protected] .

Więcej
mapa.png

Nowy wjazd do PSZOK

2 miesiące temu

Od soboty 9 marca PSZOK będzie funkcjonował w nowym miejscu, tuż obok dotychczasowego obiektu. Wjazd został usytuowany za wjazdem do oczyszczalni ścieków.


Na czas budowy nowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych wjazd do PSZOK został tymczasowo zorganizowany od strony ul. Jarosławskiej. Od najbliższej soboty 9 marca PSZOK rozpoczyna funkcjonowanie w nowej lokalizacji, tuż obok dotychczasowej. Wjazd do Punktu został usytuowany za wjazdem do oczyszczalni ścieków.

 

Więcej
pszok.png

Dzień smogowy

2 miesiące temu

8 marca zaistniało "ryzyko wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Wiąże się to m.in. z zakazem palenia w kominkach, jeśli nie jest to jedyne źródło ciepła.

 

Ryzyko wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu informowania - 100 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

 

PRZEWIDYWANY CZAS TRWANIA RYZYKA

Od godz. 08:30 dnia 08.03.2024 r. do godz. 24:00 dnia 08.03.2024 r.


Zalecenia dla wszystkich grup ludności:

  1. ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz w przypadku odczuwania pieczenia w oczach, kaszlu lub bólu gardła,
  2. ograniczenie wietrzenia pomieszczeń,
  3. unikanie działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. korzystania ze źródeł spalania paliw stałych stanowiących dodatkowe/awaryjne źródło ciepła,
  4. Zalecenie korzystania z komunikacji miejskiej/gminnej zamiast komunikacji indywidualnej

 

Dodatkowe zalecenia dla wrażliwych grup ludności*:

 

  1. ograniczenie przebywania na otwartej przestrzeni
  2. ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz,
  3. regularne przyjmowanie leków (osoby z astmą mogą częściej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie).

 

*wrażliwych grupy ludności tj.: osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc), osób starszych, kobiet w ciąży oraz dzieci, osób z rozpoznaną chorobą nowotworową, ozdrowieńców.

Zaleca się również:

  1. zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi,
  2. bieżące śledzenie prognoz zmian zanieczyszczenia powietrza (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution).

 

 

W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

 

 

Zakazy:

Zakaz korzystania ze źródeł spalania paliw stałych stanowiących dodatkowe/awaryjne źródło ciepła

Niekorzystanie ze źródeł ciepła na paliwo stałe (kotłów i miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń) w przypadku gdy w budynku, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, użytkowane jest więcej niż jedno źródło ciepła. Zakaz dotyczy sytuacji, gdy w takim budynku poza źródłami energii odnawialnej (z wyłączeniem źródeł na biomasę drzewną), źródłami elektrycznymi, źródłami opalanymi paliwami ciekłymi lub źródłami opalanymi paliwami gazowymi, jako źródła dodatkowe użytkowane są źródła opalane paliwami stałymi (w tym węglem kamiennym, biomasą drzewną).

W trakcie trwania powiadomienia nie należy wykorzystywać źródeł ciepła na paliwo stałe. W tym czasie należy wykorzystywać zainstalowane w budynku źródła energii odnawialnej (z wyłączeniem źródeł na biomasę drzewną), źródła elektryczne, źródła opalane paliwami ciekłymi lub źródła opalane paliwami gazowymi.

Zakaz nie obowiązuje w przypadku awarii źródła energii odnawialnej, źródła elektrycznego, źródła opalanego paliwami ciekłymi lub źródła opalanego paliwami gazowymi.

Zakaz nie obowiązuje, gdy źródło spalania paliw stałych jest jedynym źródłem ciepła lub gdy do lokalu/gospodarstwa domowego nie jest dostarczana energia na skutek awarii.

Więcej
dzień smogowy.png

Rekrutacja do przedszkoli, zerówek i klas I

3 miesiące temu

4 marca rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i do klas I szkół podstawowych.

 

Informacje dot. rekrutacji rodzice znajdą na stronach internetowych szkół i przedszkoli. Postępowanie rekrutacyjne od tego roku prowadzone będzie z wykorzystaniem systemu elektronicznego https://rekrutacje-jozefow.pzo.edu.pl .

 

(Miasto Józefów)

Więcej
szkoła przedszkole przybory.jpg

Kolejna wygrana w sądzie! 14,5 mln zł dla Józefowa!

3 miesiące temu

27 lutego zakończyła się trwająca 8 lat batalia z OPWiK w sprawie zawyżania, w latach 2011-2018, stawek za oczyszczanie ścieków. Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok, na podstawie którego Józefów otrzyma od otwockiego przedsiębiorstwa 14 444 377 zł. Wyrok jest prawomocny.


W 2016 r. Hydrosfera Józefów sp. z o. o. złożyła pozew przeciwko Otwockiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji (OPWiK). Powodem było zawyżanie przez spółkę z Otwocka stawek za oczyszczanie ścieków w latach 2011- 2018. Zanim Miasto przeszło na drogę sądową sprawę próbowano rozwiązać polubownie. Przez wiele lat Józefów prowadził z ówczesnymi władzami otwockiego przedsiębiorstwa rozmowy i negocjacje. Niestety okazały się one nieskuteczne.


Wysokie koszty oczyszczania, brak porozumienia z OPWiK a także brak wpływu na jakość ścieków oczyszczonych były głównymi powodami budowy przez Józefów własnej oczyszczalni, bo pozwalało to na uniezależnienie się od otwockiej spółki. Decyzja okazała się słuszna, bo od momentu uruchomienia w 2019 r. obiektu w Józefowie, opłaty za kanalizację istotnie zmalały, a jakość oczyszczonych ścieków znacznie się poprawiła.


Ostatecznie w 2016 r. Hydrosfera Józefów, przy merytorycznym wsparciu Burmistrza, złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciwko OPWiK. Trwający ponad 6 lat proces zakończył się wydanym 22 listopada 2022 r. wyrokiem zasądzającym na rzecz Hydrosfery kwotę ponad 9 mln zł z odsetkami.


Otwocka spółka odwołała się do Sądu Apelacyjnego, który ostatecznie, 27 lutego br. podtrzymał decyzję sądu niższej instancji oddalając jednocześnie argumentację OPWiK, jakoby Hydrosfera nie została bezpośrednio poszkodowana. Z tytułu odszkodowania do Józefowa trafi 9 283 104 zł, co razem z odsetkami (na dzień 27.02.2024) w wysokości 5 161 273 zł daje kwotę 14 444 377 zł. 


To kolejna wygrana dla naszego Miasta sprawa sądowa. W listopadzie, po kilku latach sporów z Samorządem Województwa Mazowieckiego, Sąd Apelacyjny ostatecznie rozstrzygnął na korzyść Józefowa odszkodowanie za nieprzyznaną dotację na przebudowę ul. Wawerskiej. Decyzją sądu Samorząd ma zapłacić Miastu ponad 7 mln zł wraz z odsetkami, co daje łącznie ok. 10 mln zł . Kwota ta w grudniu 2023 wpłynęła na konto Miasta Józefów.


- Wygrana Józefowa nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania naszych pracowników– podkreśla burmistrz Marek Banaszek. – To są eksperci związani od wielu lat z Urzędem Miasta i Hydrosferą, nie tylko pracą ale i sercem. Byli wraz ze mną świadkami na rozprawach sądowych w obu sprawach, angażowali się w nie z pełnym oddaniem i wiem, jak dużo stresu ich to kosztowało. Sprawy trwały wiele lat i wystarczyłby mały czynnik - chociażby zmiana wyznaczonego kierunku i polityki zarządzania miastem, czy odejście z pracy któregoś z pracujących nad nią urzędników, żeby cała walka o odszkodowania stanęła pod znakiem zapytania. Ta ciągłość w zarządzaniu Miastem pozwala nam na upór w załatwianiu spraw do końca – tłumaczy burmistrz. - Mamy świetny zespół, dobrany jeszcze przez śp. Burmistrza Kruszewskiego, z którego kompetencji Józefów wciąż korzysta. Chciałem przy tej okazji serdecznie podziękować moim koleżankom i kolegom pracującym na rzecz Miasta – mówi burmistrz Banaszek.


Zasądzona kwota trafi do Hydrosfery. Część przeznaczona zostanie na pokrycie strat, które spółka odnotowała m.in. przez działania OPWiK, a pozostała część zostanie przeznaczona na budowę nowych odcinków sieci wod-kan w Józefowie i przebudowę wysłużonej przepompowni u zbiegu ulic Świderskiej i Polnej. Obiekt ma już kilkadziesiąt lat i wymaga pilnej modernizacji i unowocześnienia.


(Miasto Józefów)

 

Miasto Józefów i Hydrosferę Józefów sp. z o.o. reprezentowała Kancelaria Barylski Brzozowski i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza Spółka Komandytowa.

Więcej
sprawiedliwość.png

Wyłudzenie "na wnuczka" w Józefowie. Oszuści złapani

3 miesiące temu

Otwocka policja zatrzymała trzech mężczyzn, którzy wyłudzili od mieszkanki Józefowa ponad 52 500zł. Ponownie uczulamy, szczególnie seniorów, aby zachowywać ostrożność w kontaktach z osobami, którzy proszą o przekazanie pieniędzy.


Pod koniec stycznia na terenie Józefowa doszło do oszustwa metodą „na wnuczka”. Ofiarą padła starsza kobieta. Oszuści podali się za jej wnuczka informując, że uczestniczył w zdarzeniu drogowym i potrzebuje pieniędzy na kaucję, by uniknąć więzienia. Kobieta uwierzyła przestępcy i przekazała oszustom swoje oszczędności, gotówkę w różnej walucie oraz biżuterię. Suma strat sięgnęła ponad 52 500 zł.


Kobieta złożyła zawiadomienia, a kryminalni od razu przystąpili do pracy. Początkowo była to żmudna dokładna analiza całego zdarzenia krok po kroku i wyszukiwanie śladów jakie mogli pozostawić oszuści. Tych materialnych jak i wirtualnych pozostawionych w sieci. Prowadzone działania operacyjne przyniosły skutek, policjanci wpadli na trop pierwszego z oszustów. Był to 25-letni obywatel Azerbejdżanu. Policjanci ustalili, że pełnił on rolę odbieraka.


Mundurowi zlokalizowali mężczyznę w Warszawie, gdzie został zatrzymany pod zarzutem oszustwa. Zatrzymany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. 


Policjanci nadal pracowali nad ustaleniem wspólników mężczyzny. Intensywne działania operacyjne już po kilku dniach doprowadziły policjantów do wspólników oszusta. Funkcjonariusze ustalili, że przebywają oni na terenie Krakowa, a jeden z nich jest poszukiwany do sprawy innego oszustwa. Policjanci zatrzymali dwóch wspólników oszusta w jednym z hotelowych pokoi na terenie Krakowa. Zatrzymani to dwaj mężczyźni w wieku 20 i 17 lat. Operacyjni przeszukali wynajmowany pokój, w którym zabezpieczyli gotówkę w kwocie 1 800 zł oraz telefony, które mogły posłużyć do przestępstwa.


Mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustwa, nie przyznali się do winy. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.


Prokurator z Prokuratury Rejonowej w Otwocku nadzorujący sprawę zawnioskował do sądu o zastosowanie wobec wszystkich trzech zatrzymanych najsurowszego ze środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do wniosku. Mężczyźni trafili do aresztu na 3 miesiące.


(KPP Otwock, sierż. szt. Patryk Domarecki)

 

JAK DZIAŁAJA OSZUŚCI?

Oszuści w taki sposób prowadzą rozmowę ze swymi ofiarami, aby wywołać u nich zdenerwowanie i uśpić ich czujność. Taka manipulacja sprawia, że część z tych osób wierzy w historie opowiadane przez oszustów i przekazuje im swoje oszczędności. Policji znane są następujące sposoby działania oszustów:

 

  • Metoda "na policjanta"

Rozmówca podaje się za policjanta, który prowadzi tajną akcję, mającą na celu ochronę oszczędności, zgromadzonych przez seniorów na rachunku bankowym. Jednocześnie informuje, że tylko współpraca z organami ścigania pozwoli na uratowanie pieniędzy przed defraudacją. Aby uwiarygodnić swoją historię, fałszywy stróż prawa prosi o wybranie numeru alarmowego 112 lub 997, ale jednocześnie nie rozłącza się. Po wybraniu przez ofiarę wskazanego numeru, w słuchawce pojawia się kolejny głos informujący o połączeniu z rzekomym dyżurnym komendy, który potwierdza tożsamość swojego przedmówcy jako policjanta. Kolejno następuje telefoniczne instruowanie pokrzywdzonego, w jaki sposób ma wypłacić pieniądze i komu je przekazać lub gdzie pozostawić. Oszuści najczęściej proszą o przekazanie pieniędzy osobie, która się po nie zgłosi albo też przelanie na podane konto bankowe, które rzekomo należy do Policji. Coraz częściej by nie narazić się na zdemaskowanie, złodzieje proszą o pozostawienie pieniędzy np. w koszu na śmieci lub wyrzucenie ich przez okno.


  • Metoda "na wnuczka"

Do pokrzywdzonego dzwoni osoba przedstawiająca się za wnuczka (lub innego członka rodziny), który pilnie potrzebuje pomocy finansowej. Rozmowa zawsze prowadzona jest w taki sposób, by ofiara sama podała imię np. wnuczka czy siostrzeńca. Później następuje wypytywanie o zgromadzone oszczędności i opowiadanie wyimaginowanych historii o przeznaczeniu pieniędzy. Jednocześnie pada zapewnienie o szybkim zwrocie długu. Oczywiście będący w potrzebie członek rodziny nigdy nie może odebrać „pożyczki” osobiście, bo właśnie załatwia ważną sprawę, ale ma znajomego, który się po nią chętnie zgłosi. Pokrzywdzeni dowiadują się o tym, że zostali oszukani w momencie, gdy dochodzi do rozmowy z prawdziwym członkiem rodziny, który o pożyczce nic nie wie.


  • Metoda "na wypadek"

Oszust, dzwoniąc do pokrzywdzonego, przedstawia się jako policjant lub kolega bliskiego członka rodziny. Tym razem wymyśla historię o rzekomym wypadku, którego sprawcą jest osoba bliska ofierze, a jedynym ratunkiem uniknięcia kary jest przekazanie „poszkodowanej w wypadku” znacznej sumy pieniędzy. Najczęściej pada informacja, że krewny nie może zgłosić się po pieniądze osobiście, ponieważ właśnie składa zeznania w komisariacie. Podobnie jak w metodzie „na wnuczka”, pieniądze od seniora odbiera znajomy dzwoniącego.


  • Metoda "na pracownika banku"

Rozmówca podaje się za pracownika banku. Informuje ofiarę, że z jej konta skradziono pieniądze. Następnie do pokrzywdzonego telefonuje rzekomy policjant, który potwierdza fakt defraudacji pieniędzy z rachunku bankowego oraz przestrzega, że może dojść również do kradzieży mieszkaniowej. W celu ochrony przechowywanych w domu kosztowności i gotówki poleca albo przekazanie ich osobie, która się po nie zgłosi, albo np. wyrzucenie przez okno lub pozostawienie ich np. we wskazanym koszu na śmieci.

Oszuści dzwonią do osób postronnych i wymyślają także inne historie. W ten sposób grają na emocjach ludzkich. Ich działania są bardzo dynamiczne. Rozmówca nie ma czasu na skontaktowanie się z rodziną i sprawdzenie takiej informacji.

 

Apelujemy o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, synem znajomego… Dlatego należy zachować ostrożność i kierować się ograniczonym zaufaniem wobec rozmówców podających się za bliskich, potrzebujących wsparcia finansowego lub innych osób, które zapewniają o chęci ochrony naszych oszczędności. Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy.


Zapamiętaj!

Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.



Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.

Ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych przez wiele lat oszczędności.

W sytuacji, kiedy masz podejrzenia zawsze dzwoń na numer alarmowy 112.

 

 (policja.pl)

Więcej
złodziej przestępca.png

Nowy numer "JnŚ"

3 miesiące temu

Ukazał się nowy numer pisma samorządowego „Józefów nad Świdrem”. Zapraszamy do lektury.

 

W najnowszym numerze:

 

- Jak Józefów pozyskuje dofinansowanie zewnętrzne.

- Informacje z sesji Rady Miasta.

- Zmiany w MOPS.

- Nowe obwody i lokale wyborcze.

- Bądź bezpieczny na przejazdach kolejowych.

- O jazzie w Józefowie – Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej.

- STOP WAR – pacyfistyczna grafika z Józefowa podbija świat.

- Relacje z ferii i uroczystości Złotych Godów.

- Informacje kulturalne i sportowe.

- Zaproszenia UTW, TPJ i PZERiI.


Zapraszamy do lektury w wersji elektronicznej lub w wersji papierowej, która niebawem ukaże się w stałych miejscach dystrybucji.


(Miasto Józefów)

Więcej
2-2024.png

Ćwiczenia wojskowe w całym kraju

3 miesiące temu

Od 12 lutego na drogach niemal całego kraju będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z cyklicznymi wojskowymi ćwiczeniami. Wojewoda apeluje aby nie wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie oraz nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację.

 

Ćwiczenia pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24 odbędą się zgodnie z tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP.

W ramach ćwiczeń, od połowy lutego do końca maja, po drogach niemal wszystkich województw w Polsce odbywał się będzie wzmożony ruch kolumn pojazdów wojskowych. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.

Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach będzie skoordynowany w taki sposób aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Zwracamy się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.

Za utrudnienia przepraszamy.

Zwracamy się również z apelem do społeczeństwa – chrońmy dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Prosimy wszystkich aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności.

W I połowie 2024 r. NATO przeprowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W ramach ćwiczeń STDE-24 Polska będzie odgrywała rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników. Kluczowym elementem STDE-24 będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca.

STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu.

 

(Wojewoda Mazowiecki)

Więcej
samochód wojskowy.jpg

Usterki i awarie możesz już zgłaszać przez aplikację mMieszkaniec

4 miesiące temu

W aplikacji mMieszkaniec, z której nasi mieszkańcy mogą korzystać już od pół roku, pojawiła się nowa funkcja - ZGŁOSZENIA. Dzięki temu każdy zarejestrowany użytkownik aplikacji będzie mógł w łatwy sposób poinformować Miasto o rzeczach wymagających naprawy lub interwencji. W zależności od wybranej kategorii zgłoszenie automatycznie trafi do odpowiedniej instytucji lub komórki w Urzędzie Miasta, a mieszkaniec otrzyma informację o rozpatrzeniu sprawy.


Moduł "zgłoszenia" zastąpił serwis "Naprawmy to", który nie będzie już obsługiwany przez Miasto Józefów.


(Miasto Józefów)

Więcej
różne.png

Ferie w Józefowie - nie można się nudzić!

4 miesiące temu

Za chwilę zimowa przerwa w szkołach, ale Józefów nie pozwoli się nudzić! MOK, ICSiR, Miejska Biblioteka Publiczna oraz stowarzyszenia dotowane z budżetu miasta przygotowały ciekawą ofertę dla dzieci i młodzieży.



  • Miejski Ośrodek Kultury przygotował ofertę dla dzieci i młodzieży w wieku 6+/10+/13+. W programie m.in. seanse filmowe, warsztaty teatralne, plastyczne, rękodzielnicze, taneczne i muzyczne a dla starszych - kino, zajęcia z filmowania i trening twórczości.
  • Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji zaprasza dzieci i młodzież z Józefowa na godzinne bezpłatne wejścia na basen, gdzie w czasie ferii pojawi się tor WiBiT. ICSiR proponuje również zajęcia na hali sportowej oraz na wycieczki i warsztaty artystyczne.
  • Miejska Biblioteka Publiczna organizuje m.in. warsztaty, kodowanie na dywanie i zabawy z lego.
  • Ofertę miejską dopełniają trzy stowarzyszenia dotowane z budżetu Miasta: Forum Chrześcijańskie, „Uśmiech dla Dwójki” i „Józefowska Trójka”.

 

Szczegóły na stronie Miasta.


(Miasto Józefów)

Więcej
ferie dziecko zima.jpg

Przesunięcie w harmonogramie odbioru recyklingu

5 miesięcy temu

Przypominamy, że zgodnie z harmonogramem, ze względu na Święto Trzech Króli przypadające w najbliższą sobotę, w styczniu następuje przesunięcie odbioru odpadów segregowanych:

👉 po zachodniej stronie torów odbywa się 13 stycznia, czyli w drugą sobotę miesiąca,

👉 po stronie wschodniej odpady segregowane wywożone są 20 stycznia, czyli w trzecią sobotę miesiąca. 


(Miasto Józefów)

Więcej
odpady śmieciarka śmieci.jpg

6 stycznia PSZOK nieczynny

5 miesięcy temu

Uprzejmie informujemy, że 6 stycznia - w Święto Trzech Króli - PSZOK jest nieczynny. Zapraszamy w kolejną sobotę, 13 stycznia 2024 r.

Więcej
PSZOK pojemniko odpady śmieci.png

Pokaz odwołany!

5 miesięcy temu

Ze względu na intensywne opady deszczu planowane na dzisiaj wydarzenie "POWITAJMY RAZEM NOWY ROK" (koncert i pokaz multimedialny przed MOK) zostaje przeniesione na inny termin, który podamy Państwu najszybciej jak to będzie możliwe.


Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!


Więcej
20240101_140229_0000.png

Nabór wniosków o dotację do wymiany kopciuchów

5 miesięcy temu

Już od 2 stycznia mieszkańcy mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródła ciepła na paliwo stałe. Można uzyskać nawet do 6 tysięcy zł


Program pozwala na uzyskanie dofinansowania do zakupu i montażu jako źródła ogrzewania mniej emisyjnych urządzeń typu:

- pompy ciepła,

- kotły gazowe lub olejowe,

- kotły elektryczne,

- kotły opalane biomasą zgodne z obecnie wymaganymi standardami.

Kwota dotacji uzależniona jest od rodzaju planowanego do zamontowania źródła ciepła oraz rodzaju budynku w jakim ta inwestycja jest planowana. Maksymalna kwota dotacji wynosi 6 000,00 zł.

Obecnie obowiązujący regulamin umożliwia uzyskanie dofinansowania także właścicielom budynków wielorodzinnych bądź lokali w tych budynkach, a także właścicielom innych budynków ogrzewanych (w tym budynków w których prowadzona jest działalność gospodarcza), w których zainstalowane jest źródło ciepła na paliwo stałe. 

Składając wniosek o dofinansowanie z programu gminnego, właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych mogą starać się jednocześnie o dofinansowanie z programu rządowego „Czyste Powietrze”, a uzupełnieniem powyższych instrumentów może być ulga termomodernizacyjna, pozwalająca na odliczenie od dochodu tych kosztów poniesionych na inwestycje, które nie podlegały dofinansowaniu.


PODSTAWOWE WYMAGANIA PROGRAMU:

  1. Uregulowany stan prawny nieruchomości;
  2. Zakup i montaż nowego źródła ciepła spełniającego obecne wymagania dotyczące efektywności energetycznej. UWAGA: Dotacji nie podlega montaż nowoczesnych kotłów węglowych;
  3. Trwała likwidacja źródeł ciepła na paliwo stałe potwierdzona tzw. formularzem przyjęcia odpadów metali otrzymanym z punktu skupu złomu (kotły, piece wolnostojące itp.) bądź odnośnie miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (kominek itp.), odłączenie od przewodu kominowego lub całkowity demontaż urządzenia.


DOFINANSOWANIE KROK PO KROKU:

  1. Zapoznaj się z Regulaminem
  2. Wypełnij wniosek, wzór dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miasta lub bezpośrednio w placówce urzędu,
  3. Podpisz umowę– koszty kwalifikowane to koszty poniesione wyłącznie po podpisaniu umowy, poza kosztami związanymi z wykonaniem instalacji gazowej bądź przyłącza gazowego do nieruchomości poniesionymi przez wnioskodawcę w okresie do 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie,
  4. Zabierz się do realizacji inwestycji i wymień starego kopciucha !


PAMIĘTAJ !

  1. Planowane do zainstalowania źródło ciepła w zależności od rodzaju muszą spełniać wymogi dotyczące etykietowania energetycznego, a dotacja może być wypłacona wyłącznie wówczas, gdy wnioskodawca przedłoży kartę produktu/etykietę energetyczną lub inny równoważny dokument poświadczający, że zakupione źródło ciepła spełnia określone wymagania dotyczące klasy efektywności energetycznej urządzenia
  2. Dotacją mogą być objęte tylko nowe instalacje i urządzenia
  3. Dotychczasowe źródło ciepła musi zostać trwale zlikwidowane – właściciel musi przekazać je do likwidacji i zachować do okazania dowód tego przekazania,
  4. Likwidacja urządzeń grzewczych na paliwo stałe, może zostać dokonana dopiero po przeprowadzeniu przez pracownika Urzędu Miasta Józefowa kontroli w budynku/lokalu, w którym ma nastąpić zmiana systemu ogrzewania lub po przekazaniu wnioskodawcy pisemnego potwierdzenia, że stan faktyczny został potwierdzony na podstawie złożonych dokumentów.
  5. W przypadku inwestycji obejmujących wykonanie przyłącza gazowego, termin przewidywanego przyłączenia budynku lub lokalu do sieci gazowej, określony w umowie przyłączeniowej. musi umożliwiać wykonanie przyłącza w roku, na który udzielana jest dotacja.


Przy procedurze rozpatrywania złożonej dokumentacji brana jest pod uwagę kolejność złożenia wniosku o dofinansowanie.

Nie zwlekaj, złóż wniosek, podpisz umowę, zrealizuj inwestycje i otrzymaj dofinansowanie !

Zgodnie z treścią uchwały antysmogowej kotły niespełniające wymagań dla klas 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012 nie mogą być użytkowane od 1 stycznia 2023 roku. Powyższy zakaz dotyczy także właścicieli kominków lub pieców wolnostojących, niespełniających wymagań wskazanych w uchwale antysmogowej, od 1 stycznia 2023 roku użytkowanie tego typu urządzeń jest zakazane.


UWAGA !!!

W związku z powyższym eksploatacja po 1 stycznia 2023 roku ww. rodzajów źródeł ciepła jest naruszeniem przepisów uchwały antysmogowej co stanowi wykroczenie podlegające karze grzywny od 20 do 5000 zł.

Formalności:

Wnioski o udzielenie dofinansowania przyjmowane są od 2 stycznia 2024 r. do wyczerpania środków na ten cel, jednak nie później niż do 2 kwietnia 2024 roku.

Więcej informacji: Maciej Bogusz

[email protected], tel. 22 778 11 82 lub 789 036 769


SZCZEGÓŁY: Załącznik Nr 1 określający zasady udzielania dotacji na realizację inwestycji polegających na wymianie źródła ciepła do Uchwały Nr 241/VIII/2020 Rady Miasta Józefowa z dnia 29 października 2020 roku

 

(Miasto Józefów)

Więcej
drzwiczki do pieca.jpg

28 grudnia - krótsze godziny przyjmowania wniosków o dowody osobiste

5 miesięcy temu

Zgodnie z dyspozycją Wydziału Spraw Obywatelskich Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego informujemy, że w dniu 28 grudnia 2023 wnioski o dowody osobiste będą przyjmowane do godz. 12.00.

 

Zmiana wynika z wdrożenia przez Ministerstwo Cyfryzacji nowych rozwiązań technicznych dotyczących dowodów osobistych.

 

(Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie)

Więcej
dowód osobisty.jpg

Przesunięcie w harmonogramie odbioru odpadów

5 miesięcy temu

Przypominamy, że ze względu na okres świąteczny, zgodnie z harmonogramem, termin odbioru odpadów zmieszanych i bio po zachodniej stronie torów przypada na czwartek 28 grudnia.

 

Przypominamy również, że 23 grudnia PSZOK jest nieczynny.

Harmonogram odbioru odpadów.

Więcej
kalendarz odpady.png

Wesołych Świąt!

5 miesięcy temu

Z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku burmistrz Marek Banaszek wraz z pracownikami Urzędu Miasta składają najserdeczniejsze życzenia. Wszystkiego Szczęśliwego!



Drodzy Mieszkańcy i Sympatycy Józefowa,


Nadchodzące święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres, w którym możemy zatrzymać się na chwilę i podziękować za wszystko, co mamy. Za nasze zdrowie, rodzinę, przyjaciół, pracę, pasje, marzenia. Za nasze piękne Miasto, w którym żyjemy i które wspólnie tworzymy.

Niezależnie od tego, jak obchodzicie ten czas, życzę Wam, aby był on pełen radości, spokoju i miłości. Abyście znaleźli chwilę na odpoczynek i refleksję. Abyście czuli, że jesteście ważni i potrzebni. Abyście nie zapomnieli o tych, których sytuacja sprawia, że potrzebują Waszego wsparcia.


Życzę Wam, aby rok 2024 był dla Was rokiem sukcesów, spełnienia, zdrowia i szczęścia. Niech Was nie opuszcza wiara w siebie, niech nie brakuje Wam odwagi, kreatywności i entuzjazmu. Niech w Nowym Roku Wasze marzenia się spełnią, a pojawią kolejne ciekawe i motywujące wyzwania. Niech każdy dzień będzie pełen uśmiechu, a każda noc spokojna i bezpieczna.

Radosnych Świąt i szczęścia w Nowym Roku!



Burmistrz Miasta Józefowa

Marek Banaszek

wraz z pracownikami Urzędu Miasta

Więcej
Wesołych Świąt.png

Praca Urzędu Miasta i instytucji miejskich w okresie okołoświątecznym

5 miesięcy temu

W piątek 22 grudnia Urząd Miasta Józefowa będzie nieczynny. Zapraszamy ponownie 27 grudnia. Jak w okresie świąteczno - noworocznym będą działały pozostałe instytucje i spółki miejskie?

 

 Urząd Miasta Józefowa:

UM pracuje w stałych godzinach, tj. poniedziałki 9.00 - 17.00, wtorki - czwartki 8:00 - 16:00.

22 grudnia (piątek) UM jest nieczynny.

 

 Hydrosfera:

Hydrosfera w czwartek 21.12.br czynna jest do godz. 13.00. 

W pozostałe dni spółka pracuje bez zmian: wtorek, środa, piętek od 7.00 do 15.00

 

 TBS Józefów:

22 grudnia (piątek_ TBS pracuje zdalnie z uwagi na zaplanowane w tym dniu czynności konserwacji elektrycznej w budynku biurowym przy ul. Zielonej 2. W tym dniu kontakt ze Spółką będzie możliwy:

  • Pod nr telefonów: 509-867-417 (zasób mieszkaniowy TBS), 512-251-486 (komunalny zasób mieszkaniowy)
  • e-mail: [email protected]m
  • ePUAP: /mvofd8782u/SkrytkaESP.

 

 ICSiIR:

Do 26 grudnia na pływalni trwa przerwa technologiczna. 27 grudnia pływalnia wznawia działalność w dotychczasowych godzinach.

31 grudnia basen jest czynny w godzinach 6.00 - 14.00. 

1 stycznia basen jest czynny w godzinach 12.00 - 18.00.

 

 Miejski Ośrodek Kultury:

Przerwa w pracy MOK trwa od 22 grudnia do 1 stycznia.

 

 Miejska Biblioteka Publiczna:

Biblioteka w Józefowie i Filia w Michalinie 22 grudnia 2022 roku będą nieczynne 

 

 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej: 

22 grudnia (piątek) MOPS jest nieczynny. W pozostałe dni pracuje bez zmian.

 

 Przychodnia Miejska:

Przychodnia pracuje w dni robocze i zapewnia dostęp do świadczeń od godz. 8.00 do 18.00.


(Miasto Józefów)

Więcej
UM świąteczny zamknięty.png

15 grudnia UM pracuje do godz. 15:00

5 miesięcy temu

15 grudnia (piątek) Urząd Miasta jest otwarty dla klientów do godz. 15:00.

Przepraszamy za utrudnienia.


(Miasto Józefów)

Więcej
urząd front.JPG

Wypełnij ankietę na temat jakości życia i potrzeb społecznych w naszym mieście

5 miesięcy temu

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Józefowie prowadzi badanie na temat jakości życia, aktywności społecznej i potrzeb mieszkańców, związanych z korzystaniem z różnych usług w naszym mieście. Zapraszamy do podzielenia się swoimi opiniami.


W związku z tym chcielibyśmy poznać Państwa opinie na temat kilku zagadnień ważnych dla naszej społeczności, a także konkretnych działań, które powinny zostać zrealizowane w Józefowie w okresie najbliższych kilku lat.


Ankieta jest całkowicie anonimowa, a jej wyniki będą prezentowane w formie zbiorczych zestawień statystycznych (np. wykresów i tabel).


Prosimy o wypełnienie poniższego kwestionariusza - odpowiedzi na poszczególne pytania należy zaznaczyć lub wpisać tekst odpowiedzi. Pytania są zamieszczone na kilku kolejnych stronach. Po wypełnieniu wszystkich pytań na danej stronie, proszę kliknąć przycisk DALEJ. Jeśli nie może Pan(i) przejść dalej, proszę sprawdzić, czy udzielił(a) Pan(i) odpowiedzi na wszystkie pytania.

Tutaj wypełnisz ankietę


Serdecznie zapraszamy do udziału w badaniu! 

Więcej
społeczeństwo.png

Józefowskie Mikołajki już w najbliższą sobotę!

6 miesięcy temu

Zapraszamy tych małych i tych dużych do wspólnej zimowej zabawy podczas Józefowskich Mikołajek.

Ubierzcie się ciepło i dołączcie do nas!

Będzie na Was czekać kilka niespodzianek.


GODZ. 11:00 „Puch, Puch”/spektakl dla dzieci 2-9 lat

Hop, hop, siup! W śnieżny puch! MOK zaprasza na zimowy spektakl dzieci i rodziców.

Ekscentryczna Kaczka i introwertyczny Mamut, dwójka nietypowych przyjaciół, mierzą się z urokami i przeciwnościami zimy. Tym razem Mamut jest zachwycony – to jego ulubiona pora roku, Kaczka natomiast najchętniej odleciałaby do ciepłych krajów. Przekonują ją zimowe zabawy – rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana, a zwłaszcza perspektywa prezentów pod choinką. Ale czy Mikołaj ich tam znajdzie? O rzeczach najważniejszych w nieszablonowy sposób i z dużą dawką humoru opowiedzą aktorzy Teatru Chrząszcz w Trzcinie: Marta i Cezary Skroccy. Spektakl jest zrealizowany w konwencji teatru lalkowego, z muzyką na żywo.

Bilety: 20 zł normalny/15 zł ulgowy.

Miejsce: sala widowiskowa MOK.

 

GODZ. 15:00 Ulica Śnieżynkowa/koncert plenerowy

Wstęp wolny.

Miejsce: Skwer im. św. Jana Pawła II.

Więcej
5555.jpg

Bon żłobkowy - nabór wniosków od 1 grudnia

6 miesięcy temu

Bonus dla młodych rodziców rozliczających podatki w Józefowie! Od 1 grudnia 2023 roku józefowski MOPS będzie przyjmował wnioski o wypłatę 400 zł miesięcznie "bonu żłobkowego" na opiekę dziecka w dowolnym żłobku - także w innym mieście!

 

Decyzja o takiej formie pomocy rodzicom zapadła po tym, jak tegoroczne dwa konkursy na opiekę żłobkową zostały nierozstrzygnięte, ponieważ prywatne placówki z terenu miasta do nich nie przystąpiły.

Bon żłobkowy ma na celu częściowe pokrycie opłat za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Jest to pomoc w zapewnieniu opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech i wsparcie dla pracujących rodziców oraz opiekunów rozliczających się z podatku dochodowego w gminie Józefów.


Bon przysługuje na dziecko w wieku od ukończenia pierwszego roku życia do dnia objęcia dziecka wychowaniem przedszkolnym, nie dłużej jednak niż do 31 sierpnia roku, w którym dziecko ukończy trzeci rok życia. Warunki, które muszą zostać spełnione, by bon został przyznany:


  • oboje rodzice zamieszkują na terenie gminy Miasta Józefowa i rozliczają podatek dochodowy w urzędzie skarbowym w Otwocku, ze wskazaniem gminy Miasta Józefowa jako miejsca zamieszkania,
  • rodzice zawarli umowę o objęcie dziecka opieką z podmiotem prowadzącym żłobek lub klub dziecięcy albo z podmiotem zatrudniającym dziennego opiekuna,
  • oboje rodzice są zatrudnieni lub wykonują inną pracę zarobkową, uczą się w formie dziennej lub studiują stacjonarnie albo odbywają staż,
  • rodzice nie korzystają z urlopu wychowawczego na dziecko.


W przypadku utraty zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przez jednego lub obojga rodziców świadczenie przysługuje do końca trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Bony będą finansowane z budżetu miasta Józefowa, a wnioski o wypłatę dostępne będą w MOPS na ujednoliconych wzorach. Trzeba będzie dołączyć do nich dokumenty poświadczające prawo do ubiegania się o pieniądze, np. kopię zeznania podatkowego PIT i kopię umowy o korzystanie z usług żłobka.


Wnioski o ustalenie prawa do bonu na lata 2023 i 2024 przyjmowane będą w systemie kwartalnym, przy czym wnioski o ustalenie prawa do bonu za okres od 1 października do 31 grudnia 2023 r. będą przyjmowane od 1 grudnia 2023 r. Wypłata bonu za ten okres nastąpi nie później niż do 31 stycznia 2024 r.

 

Szczegółowe zasady przyznawania i wysokości świadczenia „józefowski bon żłobkowy” dla rodzin z dziećmi w wieku do lat 3.

 

Więcej
żłobek.jpg

Ostatnie odpady zielone w tym roku

6 miesięcy temu

Przypominamy, że zgodnie z harmonogramem listopad jest ostatnim miesiącem w roku, w którym sprzed posesji odbierane są odpady zielone. Po wschodniej stronie torów ostatni dzień wywozu takich odpadów przypada na 21 listopada, a po zachodniej – 28 listopada.

 

Odpady prosimy wystawiać w workach zakupionych we własnym zakresie (nie zużywać na to worków przeznaczonych na odpady segregowane). Prosimy mieć na względzie pracowników odbierających odpady i nie używać worków większych niż o pojemności 120 litrów.

Odpady zielone przez cały rok można oddawać we własnym zakresie do PSZOK.


(Miasto Józefów)

Więcej
odpady zielone.jpg

PAP: Józefów wśród najlepszych gmin do życia!

6 miesięcy temu

Po raz kolejny Józefów został ogłoszony jednym z najlepszych miast w Polsce. W rankingu „Gmina Dobra do Życia” Serwisu Samorządowego PAP Józefów zanotował ogromny awans i znalazł się na 14 miejscu w całym kraju!

 

W ujęciu ogólnopolskim rankingu „Gmina Dobra do Życia” Józefów znalazł się na 14 miejscu! To ogromny awans od pierwszej edycji tego rankingu w '21 roku kiedy nasze miasto, również ze świetną punktacją, uplasowało się na 63 pozycji i duży skok od zeszłego roku gdy Józefów zajął 24 miejsce. Wskaźnik jakości życia dla Józefowa wyliczono na 63,75. Pierwsze miejsce zajął tradycyjnie Kleszczów (jedna z najbogatszych gmin w Polsce, związana z kopalnią i elektrownią bełchatowską) z notą 68,17.

 - To już trzeci ranking w ostatnich tygodniach, w którym Józefów znalazł się wśród najlepszych. Cieszę się, że również eksperci i naukowcy doceniają wysiłki, które wraz z radnymi i pracownikami Urzędu Miasta wkładamy w pracę na rzecz mieszkańców. Ten wysoki wynik to oczywiście również zasługa mieszkańców. Myślę, że aktywność obywatelska w Józefowie to coś, co wyróżnia nasze miasto na tle całego kraju - napisał burmistrz Marek Banaszek.

Ranking został opracowany z inicjatywy Serwisu Samorządowego PAP we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto tez pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

 

W opublikowanym w październiku „Rankingu Samorządów” dziennika „Rzeczpospolita" Józefów zajął 3. miejsce na Mazowszu i 58. wśród blisko 900 gmin w Polsce. Z kolei pismo samorządowe "Wspólnota" przyznało niedawno naszemu miastu II miejsce w kategorii “Sukces kadencji 2018 – 2023" i I miejsce w zestawieniu “Sukces społeczny kadencji 2018 – 2023". 


Wyniki rankingu

Więcej
Bez tytułu.png

Gwiazdobranie i Dawanie '23 - Józefów pomaga!!

6 miesięcy temu

Tradycyjny świąteczny jarmark charytatywny "Gwiazdobranie i Dawanie" wystartował. Od 15 listopada do 13 grudnia trwają aukcje online, a 10 grudnia odbędzie się wielki finał. Cały dochód, jak co roku, zostanie przekazany na leczenie i rehabilitację dzieci z Józefowa.

 

Gwiazdobranie to akcja charytatywna organizowana od 2007 roku przez mieszkańców dla chorych dzieci z Józefowa. Zebrane środki w całości przeznaczane są na pomoc w leczeniu i rehabilitacji ponad 30 dzieci z naszego miasta. Jarmark, który odbędzie się 10 grudnia w Szkole Podstawowej nr 3 to kawiarenka z domowymi wypiekami, warsztaty artystyczne dla dzieci, stoiska z ręcznie robionymi ozdobami świątecznymi, a na scenie występy dzieci, młodzieży i zaproszonych gości.

Od kilku lat organizowana jest również wersja online Jarmarku. Na aukcjach internetowych każdy może wystawić oraz wylicytować najróżniejsze dary: dzieła ofiarowane przez lokalnych artystów, produkty i vouchery podarowane przez przedsiębiorców, mieszkańców i sympatyków akcji. Są to często przedmioty wartościowe, kolekcjonerskie, zaskakujące i niepowtarzalne. Każda złotówka z tego przedsięwzięcia przeznaczona jest na ratowanie zdrowia dzieci z Józefowa.

Zapraszamy na kolejny, już XVII Jarmark, 10 grudnia 2023 do Szkoły Podstawowej Nr 3 w Józefowie, przy ulicy Leśnej 39.


 Licytacje online na grupie Świąteczny Jarmark Charytatywny Gwiazdobranie i Dawanie : będą trwały od 15.11.2023 do 13.12.2023 (https://www.facebook.com/groups/gwiazdobranieidawanie2020)


(Organizatorzy GiD)

Więcej
gid.png

Znamy wyniki BOJ na 2024 rok

6 miesięcy temu

2 133 głosujących, 7 wygranych projektów na łączną kwotę 601 320 zł. Poznaj wyniki głosowania w trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Józefowa!

 

Na dwóch pierwszych miejscach uplasowały się projekty, które towarzyszą BOJ od pierwszej edycji: bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się pomysł „Mieszkańcy dla bezpieczeństwa Edycja III”, który zebrał 825 głosów, a na drugiej pozycji znalazło się „Kino pod gwiazdami”, na które zagłosowało 701 osób. Trzecie miejsce z liczbą 677 głosów zajął projekt „Konstrukcja do treningu sportowego z torem przeszkód typu ninja, czwarte – pomysł zainstalowania w mieście 20 ławek, czyli „Odpocznij po drodze - ławki dla Józefowa” (672 głosy). Na piątym miejscu znalazł się pomysł, który już po raz drugi został wybrany przez mieszkańców, czyli zajęcia sportowe „Aktywni = Zdrowi Mieszkańcy Józefowa” (619 głosów). Zrealizowane zostaną także projekty, które zajęły miejsce szóste, czyli „Pierwsza Pomoc - Umiem - Wiem – Stosuję (582 głosy) oraz siódme - Spływ kajakowy rzeką Świder (522 głosów).

 

Wyniki głosowania, wg liczby zebranych głosów: 

Projekty, które zostaną zrealizowane:


  1. Mieszkańcy dla bezpieczeństwa Edycja III, wartość: 200 000 zł – 825 głosów.
  2. Kino pod gwiazdami, wartość: 50 000 zł, - 701 głosów.
  3. Konstrukcja do treningu sportowego z torem przeszkód typu ninja, wartość: 180 000 zł 677 głosów.
  4. Odpocznij po drodze - ławki dla Józefowa wartość: 60 000 zł, 672 głosy.
  5. Aktywni = Zdrowi Mieszkańcy Józefowa wartość: 63 240 zł, 619 głosów.
  6. Pierwsza Pomoc - Umiem - Wiem – Stosuję wartość: 32 000 zł, 582 głosy.
  7. Spływ kajakowy rzeką Świder! wartość: 16 080 zł, 522 głosy.


 

Projekty, które nie zostaną zrealizowane:

 

8. Park Sensoryczny wartość: 430 000 zł, 509 głosów.

9. Jednośladem do Jedynki wartość: 250 000 zł, 450 głosów.

10. Rodzinny Piknik Sportowy wartość: 12 300 zł, 449 głosów.

11. Kaski i odblaski- Zero Obciachu wartość: 183 750 zł, 411 głosów.

12. Śladami kolejki wąskotorowej. Tablice informacyjne. wartość: 40 000 zł, 408 głosów.

13. Wyspy Zawadowskie – rejsy ornitologiczne wartość: 70 000 zł, 352 głosy.

14. Pobite gary! (Festiwal gier podwórkowych) wartość: 13 700 zł, 349 głosów.

15. Biblioteka 24\/7 wartość: 250 000 zł, 342 głosy.

16. Słap ciuch (Wymiana ubrań i dzień mody "nie na marne" wartość: 7 400 zł, 318 głosów.

17. Całoroczny dach z kolorowych parasoli wartość: 49 000 zł, 315 głosów.

18. Miasto Tańczy wartość: 10 000 zł, 309 głosów.

19. Zielona historia Józefowa wartość: 200 000 zł, 304 głosy.

20. Kurs języka angielskiego wartość: 31 000 zł, 282 głosy.

21. Disco w porządku - organizacja Silent Disco na skwerze przed MOK. wartość: 17 000 zł, 281 głosów.

22. Język włoski dla początkujących! wartość: 27 400 zł, 222 głosy.

23. Porozmawiajmy o frytkach (Konsultacje z psychodietetykiem) wartość: 48 000 zł, 170 głosów.

24. Józefowskie skrzydła wartość: 60 000 zł, 167 głosów.

25. Festiwal Muzyki Alternatywnej "Obrzeża" wartość: 60 000 zł, 161 głosów.

26. Chór Mam w Józefowie wartość: 14 500 zł, 152 głosy.

  

  • 98% było ważnych,
  • 77% głosów oddano elektronicznie, a 23% - poprzez wypełnienie papierowego formularza,
  • Najwięcej głosów oddano w ostatnim dniu głosowania.

 

Gratulujemy pomysłodawcom wszystkich projektów oraz mieszkańcom, którzy zaangażowali się w Budżet Obywatelski Józefowa.

Wygrane projekty będą realizowane w 2024 roku.

 

(Miasto Józefów)

Więcej
wyniki.png

Ostatnie godziny na głosowanie w BOJ!

7 miesięcy temu

A czy TY zagłosowałeś już w Budżecie Obywatelskim Józefowa? Masz 860 tys. zł, 26 projektów do wyboru i już tylko kilka godzin! Do dzieła!

 

Głosowanie jest bardzo łatwe. Można to zrobić na trzy sposoby:

  • na stronie https://jozefow.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski ,
  • lub poprzez aplikację mMieszkaniec,
  • w formie papierowej poprzez wypełnienie karty do głosowania i złożenie jej w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Józefowa (zadbaj by czytelnie wypełnić kartę, inaczej Twój głos będzie nieważny.).

 

Kto może głosować?

Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Józefowa - także niepełnoletni. Nie trzeba być zameldowanym w Józefowie, ale trzeba tu mieszkać.

 

Na ile projektów mogę oddać głos?

Każdy głosujący mieszkaniec może wskazać dowolną liczbę projektów, ale ich łączna wartość nie może przekroczyć kwoty 860 tys. zł.

 

Co decyduje, że dany projekt wygra w głosowaniu?

Decyduje liczba ważnych głosów oddanych na poszczególne projekty. Do realizacji zostaną przeznaczone te projekty, które uzyskały najwyższą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na budżet obywatelski w danym roku.

 

Czy w przypadku, gdy mój pomysł zostanie wybrany w głosowaniu, dostanę pieniądze na jego realizację?

Nie. Budżet obywatelski nie jest programem dotacji. Z uwagi na obowiązujące przepisy prawa i procedury związane z wyłonieniem wykonawcy, za realizację przegłosowanych propozycji odpowiada miasto Józefów.

 

Dlaczego warto uczestniczyć w tworzeniu budżetu obywatelskiego?

Budżet obywatelski to wyjątkowa okazja do rzeczywistego i bezpośredniego współdecydowania o tym, na co zostanie wydana część budżetu gminy. Daje on możliwość zgłaszania i promowania własnych, ciekawych pomysłów na rzecz mieszkańców, przyczyniających się do poprawy funkcjonowania całej gminy. Jest to także szansa do integracji społeczności lokalnej, a także wzmocnienie identyfikacji mieszkańców z miejscem zamieszkania.

 

Głosuj od 19 października do 3 listopada! Miej wpływ na swoje otoczenie!

Ogłoszenie wyników: do 9 listopada 2023 r.

 

Więcej
tło 4.png

Trzy informacje o odpadach

7 miesięcy temu

Przypominamy, że od listopada PSZOK pracuje do godz. 16.00, a 11.11 - w Święto Niepodległości - jest zamknięty. Ten miesiąc jest również ostatnim, w którym odbierane są odpady zielone.

 

  1. PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) czynny jest w każdą sobotę oprócz świąt, czyli 11 listopada będzie zamknięty.
  2. Od listopada do marca PSZOK jest otwarty w godzinach 8.00 – 16.00.
  3. Zgodnie z harmonogramem, listopad jest ostatnim miesiącem, w którym odbierane są odpady zielone z zabudowy jednorodzinnej. 


Więcej
odpady śmieciarka śmieci.jpg

Świetne miejsce Józefowa w „Rankingu Samorządów” Rzeczpospolitej

7 miesięcy temu

Józefów zajął 3. miejsce na Mazowszu i 58. wśród blisko 900 gmin w „Rankingu Samorządów” dziennika „Rzeczpospolita. Ranking uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Ocenia dokonania lokalnych władz i wyłania samorządy, które najlepiej dbają o zrównoważony rozwój.

 

„W Rankingu Samorządów wyróżniamy najlepsze miasta i gmin pod kątem zrównoważonego rozwoju. Dbają o jakość życia lokalnej społeczności oraz inwestują w ochronę środowiska, przy jednoczesnym zachowaniu dobrej kondycji swoich budżetów” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.


Bardzo mnie cieszy wysokie miejsce Józefowa, bowiem ranking ocenia rezultaty zadania, które dla włodarzy jest najtrudniejsze: zrównoważonego zarządzania samorządem. Czyli tego, czy miasto jest w stanie jednocześnie rozwijać swoją infrastrukturę i zapewnić komfortowe warunki życia mieszkańców, chronić ich zdrowie, dbać o wykształcenie, zapewniać rozwój kulturalny i sportowy a wszystko powyższe realizować w dbałości o środowisko i z mądrym budżetem - powiedział burmistrz Marek Banaszek. - To ogromne wyzwanie, a ranking potwierdza, że Józefów radzi sobie z nim bardzo dobrze – dodaje burmistrz.


Zasady rankingu ustala niezależna kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”. Autorzy Zestawienie weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej.


Wyróżniania trafiają do najlepszych włodarzy w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin wiejskich oraz gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Józefów, wśród 898 samorządów znajduje się w tej trzeciej kategorii. Nasze miasto zajęło wysokie, 58. miejsce i okazało się 3. najlepszą gminą w województwie mazowieckim. Pierwsze miejsce zajęła gmina Ulanów (woj. podkarpackie). Wśród gmin wiejskich pierwszą pozycję zajęła gmina Sulmierzyce z woj. łódzkiego. Najlepszym miastem na prawach powiatu okazał się Sopot.

 

(Miasto Józefów na podstawie https://rankingi.rp.pl/rankingsamorzadow/2023)

Więcej
RS_1200x1200_wersja_2.png

Zagłosuj w BOJ!

7 miesięcy temu

19 października ruszyło głosowanie na projekty w Budżecie Obywatelskim Józefowa. Każdy mieszkaniec ma wirtualne 860 tys., zł, które może rozdysponować między 26 pomysłów. Głosowanie trwa do 3 listopada.

 

Głosowanie jest bardzo łatwe. Można to zrobić na trzy sposoby:

👉 na stronie https://jozefow.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski 

👉lub poprzez aplikację mMieszkaniec

👉lub w formie papierowej poprzez wypełnienie karty do głosowania i złożenie jej w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Józefowa (zadbaj by czytelnie wypełnić kartę, inaczej Twój głos będzie nieważny.).

 

Kto może głosować?

Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Józefowa - także niepełnoletni.

 

Na ile projektów mogę oddać głos?

Każdy głosujący mieszkaniec może wskazać dowolną liczbę projektów, ale ich łączna wartość nie może przekroczyć kwoty 860 tys. zł.

 

Co decyduje, że dany projekt wygra w głosowaniu?

Decyduje liczba ważnych głosów oddanych na poszczególne projekty. Do realizacji zostaną przeznaczone te projekty, które uzyskały najwyższą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na budżet obywatelski w danym roku.

 

Czy w przypadku, gdy mój pomysł zostanie wybrany w głosowaniu, dostanę pieniądze na jego realizację?

Nie. Budżet obywatelski nie jest programem dotacji. Z uwagi na obowiązujące przepisy prawa i procedury związane z wyłonieniem wykonawcy, za realizację przegłosowanych propozycji odpowiada miasto Józefów.

 

Dlaczego warto uczestniczyć w tworzeniu budżetu obywatelskiego?

Budżet obywatelski to wyjątkowa okazja do rzeczywistego i bezpośredniego współdecydowania o tym, na co zostanie wydana część budżetu gminy. Daje on możliwość zgłaszania i promowania własnych, ciekawych pomysłów na rzecz mieszkańców, przyczyniających się do poprawy funkcjonowania całej gminy. Jest to także szansa do integracji społeczności lokalnej, a także wzmocnienie identyfikacji mieszkańców z miejscem zamieszkania.

 


Przeczytaj o projektach na https://jozefow.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski i zagłosuj! Masz na to czas do 3 listopada. Miej wpływ na swoje otoczenie!

Ogłoszenie wyników: do 9 listopada 2023 r.

 

(Miasto Józefów)

Więcej
głosuj.png

Wybory 2023

7 miesięcy temu7 miesięcy temu

Już 15 października 2023 zagłosujemy na kandydatów do Sejmu i Senatu w wyborach parlamentarnych. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Sprawdź gdzie znajduje się Twoja Obwodowa Komisja Wyborcza. 

 

Wyszukiwarka obwodów PKW

 

  • Obwód nr 1
  • Hala Sportowa przy Szkole Podstawowej Nr 2, ul. Sienkiewicza 2, 05-410 Józefów
  • Lokal dostosowany do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami

Granice obwodu głosowania: Cicha, Górna, Graniczna od 13 do 37 (nieparzyste), Kopernika, Lelewela, 3 Maja: od 29 do 91 (nieparzyste), od 38 do 96A (parzyste); Modrzewiowa, Nowa, Piaskowa, Marszałka Piłsudskiego od 84 do 106 (parzyste), Polna od 42 do 60B (parzyste), Puszkina, Samorządowa: od 21 do 85 (nieparzyste), od 14 do 68 (parzyste); Sienkiewicza: od 1 do 57 (nieparzyste), od 2 do 40 (parzyste); Piotra Skargi, Spokojna, Szeroka, Wawerska: od 19 do 25 (nieparzyste), od 20 do 46C (parzyste); Zawiszy, Zaułek

 

  • Obwód nr 2
  • Szkoła Podstawowa Nr 3, ul. Leśna 39, 05-420 Józefów
  • Lokal dostosowany do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami

Granice obwodu głosowania: Błękitna, Korczaka, Kościuszki: od 1 do 21 (nieparzyste), od 2 do 16C (parzyste); Leśna: od 21 – 39F (nieparzyste), od 16 do 38 (parzyste); Ogrodowa: od 11 do 31C (nieparzyste), od 30 do 66 (parzyste); Polna od 19 do 33 (nieparzyste), od 30 – 40D (parzyste); Reja, Sienkiewicza: od 59 do 87 (nieparzyste), od 42 do 66 (parzyste); Sosnowa: od 21 do 41 (nieparzyste), od 14 do 36 (parzyste); Staszica, Wawerska: od 27 do 33B (nieparzyste), od 48 do 62 (parzyste); Wesoła, Wiosenna od 1 do 3 (nieparzyste), Wiślana: od 1 do 21 (nieparzyste), od 2 do 20 (parzyste); Kardynała Stefana Wyszyńskiego: od 15 do 43 (nieparzyste), od 30 do 54 (parzyste); Zielona: od 1 do 9 (nieparzyste), od 2 do 10A (parzyste)

 

  • Obwód nr 3
  • Miejski Ośrodek Kultury, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1, 05-420 Józefów
  • Lokal dostosowany do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami

Granice obwodu głosowania: Długa, Jarosławska, Kościuszki: od 23 do 59 (nieparzyste), od 18 do 46 (parzyste); Krucza, Leśna: od 1 do 19D (nieparzyste), od 2 do 14D (parzyste); 3 Maja: od 93 do 127I (nieparzyste), od 98 do 146 (parzyste); Ogrodowa: do 1 do 9E (nieparzyste), od 2 do 28 (parzyste); Orzeszkowej: od 1 do 3 (nieparzyste), od 2 do 4 (parzyste), Owalna 1, Parkingowa, Parkowa, Marszałka Piłsudskiego: od 1 do 27A (nieparzyste), od 108 do 160 (parzyste); Polna: od 1 do 17G (nieparzyste), od 2 do 28 (parzyste); Powstańców Warszawy, Rodziewiczówny 1, 2, Sosnowa: od 1 do 19A (nieparzyste), od 2 do 12E (parzyste), Tadeusza Ślusarskiego, Świderska, Wawerska: od 35 do 49 (nieparzyste), od 64 do 96 (parzyste); Wspólna, Kardynała Stefana Wyszyńskiego: od 1 do 13B (nieparzyste), od 2 do 28F (parzyste); Zagajnikowa, Żytnia.

 

  • Obwód nr 4
  • Szkoła Podstawowa Nr 1 (sala Nr 1), ul. Mickiewicza 11, 05-420 Józefów

Granice obwodu głosowania: Bitwy Warszawskiej 1920 r., Bukowa, Chopina, Dębowa, Dolna, Dworkowa, Grzybowa, Jasna, Jesionowa, Jesiotrowa, Karasia, Klimatyczna, Limby, Malinowa, Matejki: od 27 do 51B (nieparzyste), od 32 do 56 (parzyste); Mickiewicza, Mieni, Moniuszki, Nadświdrzańska, Olszowa, Orkana, Przeskok, Pstrągowa, Reymonta, Rolnicza, Różana, Rybacka, Rysia, Generała Sikorskiego od 121 do 145 (nieparzyste), Skłodowskiej: od 25 do 53 (nieparzyste), od 30 do 56 (parzyste); Słowicza, Szczygla, Tetmajera, Tuwima, Wiązowska, Wilgi, Wronia, Żabia, Żurawia.

 

  • Obwód nr 5
  • Szkoła Podstawowa Nr 1 (sala Nr 6), ul. Mickiewicza 11, 05-420 Józefów

Granice obwodu głosowania: Akacjowa, Jagodowa, Jeżynowa, Jodłowa, Kasztanowa, Laskowa, Lipowa, Matejki: od 1 do 25 (nieparzyste), od 2 do 30B (parzyste); Okrzei, Orzechowa, Paderewskiego, Poniatowskiego, 15 Sierpnia, Generała Sikorskiego od 67 do 119 (nieparzyste), Skłodowskiej: od 1 do 23C (nieparzyste), od 2 do 28 (parzyste); Świerkowa, Topolowa, Wrzosowa.



  • Obwód nr 6
  • Ochotnicza Straż Pożarna "Świdry Małe", ul. Nadwiślańska 132, 05-420 Józefów
  • Lokal dostosowany do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami

Granice obwodu głosowania: Aleja Bluesa, Aleja Drogowców, Aleja Przyszłości, Baśniowa, Bema, Bogatki, Botaniczna, Brzozowa, Marii Budziszewskiej, Buraczana, Chabrowa, Daleka, Dworska, Dziekońska, Ejsmonda, Ekologiczna, Fantastyczna, Godebskiego, Gołębia, Górczewska, Górki, Graniczna od 39 do 91 (nieparzyste), Gryczana, Marka Hłaski, Jaglana, Jaskółcza, Jastrzębia, Jęczmienna, Świętego Józefa, Kampingowa, Konwaliowa, Kormoranów, Krótka, Księżycowa, Legendy, Łabędzia, Łąkowa, Małkowskiego, Muzyczna, Nadwiślańska, Noakowskiego, Nowowiejska, Nowy Świat, Ogrodowa: od 33 do 45 (nieparzyste), od 68 do 86 (parzyste); Ordona, Orla, Orzeszkowej: od 5 do 25 (nieparzyste), od 6 do 24 (parzyste); Owalna: od 3 do 49 (nieparzyste), od 2 do 50 (parzyste); Owsiana, Papuzia, Pawia, Podchorążych AK, Podleśna, Podstołeczna, Polna: od 35 do 65 (nieparzyste), od 62 do 100 (parzyste); Prusa, Przybosia, Przyjazna, Radosna, Redutowa, Rodziewiczówny: od 3 do 39 (nieparzyste), od 2A do 46 (parzyste); gen. Stefana Roweckiego „Grota”, Sezamkowa, Skośna, Skrajna, Sonaty, Sowińskiego, Tadeusza, Tatrzańska, Telimeny, Leonarda da Vinci, Walentego, Wierzbowa, Wiosenna: od 5 do 21 (nieparzyste), od 2 do 26 (parzyste); Wiślana: od 23 do 35 (nieparzyste), od 22 do 40 (parzyste); Wodna, Wschodnia, Kardynała Stefana Wyszyńskiego od 45 do 107 (nieparzyste), od 56 do 126 (parzyste); Zaciszna, Zakątna, Zielona: od 11 do 23 (nieparzyste), od 12 do 22 (parzyste).

 

  • Obwód nr 7
  • Przedszkole Miejskie Nr 1, ul. Sobieskiego 21, 05-410 Józefów

Granice obwodu głosowania: Asnyka, Brücknera od 2 do 12 (parzyste), Jana Brzechwy, Chłopickiego: od 1 do 13 (nieparzyste), od 2 do 20 (parzyste); Dąbrowskiej, Grottgera, Marii Konopnickiej, Kossaka, 11 Listopada: od 1 do 21 (nieparzyste), od 2 do 30 (parzyste); Nałkowskiej, Pastelowa, Sadowa, Generała Sikorskiego od 1 do 49A (nieparzyste), Sobieskiego: od 1 do 27 (nieparzyste), od 2 do 22 (parzyste); Willowa: od 1 do 39 (nieparzyste), od 2 do 32A (parzyste); Zapolskiej, Złotej Jesieni: od 1 do 29 (nieparzyste), od 2 do 32A (parzyste).

 

  • Obwód nr 8
  • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii "Jędruś", ul. Główna 10, 05-410 Józefów

Granice obwodu głosowania: Aleja Róż, Aleja Szucha, Bartosza, Bogusławskiego, Borowa, Brücknera od 14 do 32 (parzyste), Chłopickiego: od 15 do 23 (nieparzyste), od 22 do 30 (parzyste); Cisowa, Dobra, Gałczyńskiego, Główna, Jałowcowa, Kasprowicza, Kwiatowa, Letniskowa, 11 Listopada: od 23 do 65 (nieparzyste), od 32 do 68 (parzyste); Liściasta, Luksusowa, Miła, Narutowicza, Niezapominajki, Obywatelska, Otwocka, Prosta, Rejtana, Generała Sikorskiego od 51 do 65E (nieparzyste), Słowackiego, Sobieskiego: od 29 do 49 (nieparzyste), od 24 do 44 (parzyste); Spacerowa, Szałasowa, Szyszkowa, Wańkowicza, Wczasowa, Wiejska od 2 do 22 (parzyste), Wieniawskiego, Willowa: od 41 do 63 (nieparzyste), od 34 do 66 (parzyste); Wilsona, Zagłoby, Zakopiańska, Złotej Jesieni: od 31 do 59 (nieparzyste), od 34 do 60A (parzyste); Żeromskiego, Żołędziowa.

 

  • Obwód nr 9
  • Szkoła Podstawowa nr 2 (stołówka), ul. Sienkiewicza 2, 05-410 Józefów
  • Lokal dostosowany do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami

Granice obwodu głosowania:Armii Krajowej, Borsucza, Dzika, Graniczna: od 1 do 11A (nieparzyste), od 2 do 96 (parzyste); Iglasta, Jachowicza, Jaśminowa, Klonowa, Kosmonautów, Leśny Zakątek, Lisia, 3 Maja: od 1 do 27 (nieparzyste), od 2 do 36 (parzyste); Księdza Malinowskiego, Mała, Miętowa, Migdałowa, Parcelowa, Marszałka Piłsudskiego od 2 do 82 (parzyste), Pogodna, Rakietowa, Rozkoszna, Samorządowa: od 1 do 19B (nieparzyste), od 2 do 12B (parzyste); Sarnia, Księdza Skorupki, Słoneczna, Szkolna, Teatralna, Urocza, Uśmiech, ks. Władysława Walczewskiego, Wawerska: od 1 do 17B (nieparzyste), od 2 do 18 (parzyste); Wąska, Werbeny od 1 do 59 (nieparzyste), Westerplatte, Wewnętrzna, Wilcza, Ziarnista, Żeglarzy.


Lokale wyborcze czynne są w godzinach 7:00 - 21:00. 

 

Obwieszczenie Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie II z dnia 20 września 2023 r. o zarejestrowanych kandydatach na senatora w okręgu wyborczym nr 40 w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

 

Obwieszczenie Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie II z dnia 20 września 2023 r. o zarejestrowanych listach kandydatów na posłów w okręgu wyborczym nr 20 w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Więcej
wybory.png

Mandaty za alkohol w centrum

8 miesięcy temu

Nie ma tolerancji dla łamania prawa w Józefowie. Wczoraj trzech nastolatków spożywających alkohol w centrum miasta zakończyło popołudnie na komisariacie policji. Dwóch, podlegających postępowaniu o wykroczenie, dostało mandaty.

 

28 września Straż Miejska otrzymała informację o trzech młodych osobach pijących alkohol przy ul. Wyszyńskiego. Podczas interwencji okazało się, że są to uczniowie jednej z józefowskich placówek zamieszkujący w Otwocku. Wszystkich przewieziono do komisariatu W Józefowie. Siedemnasto- i osiemnastolatka ukarano mandatem - warto przypomnieć, że postępowaniu o wykroczeniu podlegają osoby od 17 roku życia. Sprawę najmłodszego przekazano do Zespołu ds. nieletnich i patologii Komendy Powiatowej w Otwocku.

Tego samego dnia w podobnej sprawie strażnicy miejscy interweniowali jeszcze dwa razy. W sumie nałożono 5 mandatów.


Kilka dni temu Straż Miejska zatrzymała osiemnastolatkę, która częstowała alkoholem młodszą koleżankę. Zgodnie z art. 208 Kodeksu karnego "Kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2." Osiemnastolatka będzie zatem odpowiadała za popełnienie przestępstwa. 


Sprawa spożywania alkoholu i niszczenia mienia, zwłaszcza wokół „Frankówki” była jednym z głównych punktów debaty z policją, która odbyła się w środę 27 września w Józefowie. Policjanci zapowiedzieli, że wzmogą patrole w centrum naszego miasta, zwłaszcza nieumundurowanych funkcjonariuszy. Również Straż Miejska wpisała to miejsce do objęcia regularnym patrolem.

 

(Miasto Józefów)

Więcej
2ecc80a04510b1de1be8c521bd49.jpg

Ostatnie dni na zgłoszenie projektu do BOJ!

8 miesięcy temu

Tylko do najbliższego piątku (22 września) można zgłaszać propozycje do Budżetu Obywatelskiego Józefowa. Uchylamy rąbka tajemnicy - do tej pory konkurencja jest relatywnie niska.

Zgłoś swój projekt! To całkiem proste!

 

 

 

Harmonogram

  • Nabór projektów: od 21 sierpnia do 22 września 2023 r.
  • Ocena wniosków: do 9 października 2023 r.
  • Głosowanie na projekty: od 19 października do 3 listopada 2023 r.
  • Ogłoszenie wyników: do 9 listopada 2023 r.

 

Czym jest budżet obywatelski?

Budżet obywatelski (BO) jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu gminy. Oznacza to, że mieszkańcy przedstawiają propozycje projektów do budżetu, które następnie są analizowane pod kątem możliwości ich realizacji. Po weryfikacji lista projektów poddawana jest głosowaniu, a te, które uzyskają największe poparcie, zostaną zrealizowane.

 

Skąd biorą się pieniądze na budżet obywatelski?

Budżet obywatelski to publiczne pieniądze, o których przeznaczeniu decydują mieszkańcy. Nie są to dodatkowe środki, lecz konkretne kwoty będące częścią budżetu gminy.

 

Ile wynosi budżet obywatelski na rok 2024?

Suma środków przeznaczonych na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego na 2024 rok wynosi 860 000 zł.

 

Jakie projekty mogą być finansowane z budżetu obywatelskiego?

  • Zgłoszenia realizacji zadań w ramach BO mogą dotyczyć wydatków na realizacje zadań własnych gminy
  • oraz realizacje zadań, które może ponieść gmina na podstawie obowiązujących przepisów w ramach jednego roku budżetowego.
  • Projekty muszą zapewniać możliwość nieodpłatnego korzystania z efektów ich realizacji na równych prawach przez mieszkańców Józefowa.
  • Nie mogą ingerować w prawa osób trzecich, w tym w prawo własności.
  • Nie mogą kolidować z zadaniami rozpoczętymi przez miasto.
  • Nowością jest, że wartość jednego projektu nie może przekroczyć 430 000 zł (w przypadku projektów dotyczących inwestycji budowlanych) oraz 200 000 zł w przypadku pozostałych projektów.

 

Czy można realizować projekty BO w etapach, np. w tym roku opracowanie projektu, a w roku następnym jego wykonanie?

Nie. W ramach budżetu obywatelskiego mogą być realizowane projekty zakładające ich wykonanie w ciągu danego roku budżetowego.

 

Kto może zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego?

Zgłoszenia projektu do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego może dokonać mieszkaniec miasta Józefowa.

 

Gdzie będzie można pobrać i oddać po wypełnieniu wniosek zgłoszenia projektu do budżetu obywatelskiego?

Zgłoszeń będzie można dokonywać poprzez platformę do obsługi budżetu obywatelskiego, do której odnośnik zostanie zamieszczony na stronie https://www.jozefow.pl (w tym poprzez aplikację mMieszkaniec). Dopuszcza się także złożenie projektu w formie papierowej w Referacie Rozwoju i Promocji Gospodarczej, który stanowi punkt konsultacyjny w sprawach budżetu obywatelskiego.

 

Co należy obowiązkowo dołączyć do zgłoszenia projektu?

Należy dołączyć listę osób popierających projekt, z podpisami co najmniej 15 mieszkańców Józefowa. Do liczby mieszkańców popierających projekt nie wlicza się projektodawców. W przypadku zgłoszenia więcej niż jednego projektu, do każdego formularza zgłoszeniowego należy dołączyć odrębną listę.

 

Czy projektodawca musi oszacować koszty realizacji projektu? Mieszkaniec zgłaszający projekt podaje we wniosku szacunkowe koszty brutto zadania z uwzględnieniem wszystkich jego części składowych. Obowiązkowymi pozycjami w kosztorysie są: koszty opracowania projektu, koszty zakupu oraz montażu materiałów, robocizny itp. Należy pamiętać, że mieszkaniec podaje jedynie kosztorys wstępny.

 

Na jakiej podstawie koszty szacunkowe są weryfikowane?

O realnych i nieprzekraczalnych kosztach realizacji projektu decyduje zespół ds. budżetu obywatelskiego. Decyzja ta podejmowana jest na podstawie weryfikacji założeń projektodawcy, dokonanych przez komórki organizacyjne Urzędu Miasta Józefowa.

 

Jak będziemy głosować?

Dopuszczone zostały następujące formy głosowania:

  • w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy internetowej do obsługi budżetu obywatelskiego, do której odnośnik zostanie zamieszczony na stronie https:// www.jozefow.pl (w tym poprzez aplikację mMieszkaniec),
  • w formie papierowej poprzez wypełnienie karty do głosowania i złożenie jej w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Józefowa.

 

Co decyduje, że dany projekt wygra w głosowaniu?

Decyduje liczba ważnych głosów oddanych na poszczególne projekty. Do realizacji zostaną przeznaczone te projekty, które uzyskały najwyższą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na budżet obywatelski w danym roku.

 

Czy w przypadku, gdy mój pomysł zostanie wybrany w głosowaniu, dostanę pieniądze na jego realizację?

Nie. Budżet obywatelski nie jest programem dotacji. Z uwagi na obowiązujące przepisy prawa i procedury związane z wyłonieniem wykonawcy, za realizację przegłosowanych propozycji odpowiada miasto Józefów.

 

Dlaczego zatem warto uczestniczyć w tworzeniu budżetu obywatelskiego?

Budżet obywatelski to wyjątkowa okazja do rzeczywistego i bezpośredniego współdecydowania o tym, na co zostanie wydana część budżetu gminy. Daje on możliwość zgłaszania i promowania własnych, ciekawych pomysłów na rzecz mieszkańców, przyczyniających się do poprawy funkcjonowania całej gminy. Jest to także szansa do integracji społeczności lokalnej, a także wzmocnienie identyfikacji mieszkańców z miejscem zamieszkania.

 

Zapraszamy do czynnego udziału w Budżecie Obywatelskim Józefowa!

 

Zgłaszanie projektów i późniejsze głosowanie na stronie Budżetu Obywatelskiego Józefowa : https://jozefow.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski lub przez aplikację mMieszkaniec.


Więcej
tło3.png

Od 21 sierpnia można zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego Józefowa

9 miesięcy temu9 miesięcy temu

Harmonogram


  • Nabór projektów: od 21 sierpnia do 22 września 2023 r.
  • Ocena wniosków: do 9 października 2023 r.
  • Głosowanie na projekty: od 19 października do 3 listopada 2023 r.
  • Ogłoszenie wyników: do 9 listopada 2023 r.

 

Czym jest budżet obywatelski?

Budżet obywatelski (BO) jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu gminy. Oznacza to, że mieszkańcy przedstawiają propozycje projektów do budżetu, które następnie są analizowane pod kątem możliwości ich realizacji. Po weryfikacji lista projektów poddawana jest głosowaniu, a te, które uzyskają największe poparcie, zostaną zrealizowane.

 

Skąd biorą się pieniądze na budżet obywatelski?

Budżet obywatelski to publiczne pieniądze, o których przeznaczeniu decydują mieszkańcy. Nie są to dodatkowe środki, lecz konkretne kwoty będące częścią budżetu gminy.

 

Ile wynosi budżet obywatelski na rok 2024?

Suma środków przeznaczonych na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego na 2024 rok wynosi 860 000 zł.

 

Jakie projekty mogą być finansowane z budżetu obywatelskiego?


  • Zgłoszenia realizacji zadań w ramach BO mogą dotyczyć wydatków na realizacje zadań własnych gminy
  • oraz realizacje zadań, które może ponieść gmina na podstawie obowiązujących przepisów w ramach jednego roku budżetowego.
  • Projekty muszą zapewniać możliwość nieodpłatnego korzystania z efektów ich realizacji na równych prawach przez mieszkańców Józefowa.
  • Nie mogą ingerować w prawa osób trzecich, w tym w prawo własności.
  • Nie mogą kolidować z zadaniami rozpoczętymi przez miasto.
  • Nowością jest, że wartość jednego projektu nie może przekroczyć 430 000 zł (w przypadku projektów dotyczących inwestycji budowlanych) oraz 200 000 zł w przypadku pozostałych projektów.

 

Czy można realizować projekty BO w etapach, np. w tym roku opracowanie projektu, a w roku następnym jego wykonanie?

Nie. W ramach budżetu obywatelskiego mogą być realizowane projekty zakładające ich wykonanie w ciągu danego roku budżetowego.

 

Kto może zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego?

Zgłoszenia projektu do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego może dokonać mieszkaniec miasta Józefowa.

 

Gdzie będzie można pobrać i oddać po wypełnieniu wniosek zgłoszenia projektu do budżetu obywatelskiego?

Zgłoszeń będzie można dokonywać poprzez platformę do obsługi budżetu obywatelskiego, do której odnośnik zostanie zamieszczony na stronie https://www.jozefow.pl (w tym poprzez aplikację mMieszkaniec). Dopuszcza się także złożenie projektu w formie papierowej w Referacie Rozwoju i Promocji Gospodarczej, który stanowi punkt konsultacyjny w sprawach budżetu obywatelskiego.

 

Co należy obowiązkowo dołączyć do zgłoszenia projektu?

Należy dołączyć listę osób popierających projekt, z podpisami co najmniej 15 mieszkańców Józefowa. Do liczby mieszkańców popierających projekt nie wlicza się projektodawców. W przypadku zgłoszenia więcej niż jednego projektu, do każdego formularza zgłoszeniowego należy dołączyć odrębną listę.

 

Czy projektodawca musi oszacować koszty realizacji projektu? Mieszkaniec zgłaszający projekt podaje we wniosku szacunkowe koszty brutto zadania z uwzględnieniem wszystkich jego części składowych. Obowiązkowymi pozycjami w kosztorysie są: koszty opracowania projektu, koszty zakupu oraz montażu materiałów, robocizny itp. Należy pamiętać, że mieszkaniec podaje jedynie kosztorys wstępny.

 

Na jakiej podstawie koszty szacunkowe są weryfikowane?

O realnych i nieprzekraczalnych kosztach realizacji projektu decyduje zespół ds. budżetu obywatelskiego. Decyzja ta podejmowana jest na podstawie weryfikacji założeń projektodawcy, dokonanych przez komórki organizacyjne Urzędu Miasta Józefowa.

 

Jak będziemy głosować?

Dopuszczone zostały następujące formy głosowania:


  • w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy internetowej do obsługi budżetu obywatelskiego, do której odnośnik zostanie zamieszczony na stronie https:// www.jozefow.pl (w tym poprzez aplikację mMieszkaniec),
  • w formie papierowej poprzez wypełnienie karty do głosowania i złożenie jej w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Józefowa.

 

Co decyduje, że dany projekt wygra w głosowaniu?

Decyduje liczba ważnych głosów oddanych na poszczególne projekty. Do realizacji zostaną przeznaczone te projekty, które uzyskały najwyższą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na budżet obywatelski w danym roku.

 

Czy w przypadku, gdy mój pomysł zostanie wybrany w głosowaniu, dostanę pieniądze na jego realizację?

Nie. Budżet obywatelski nie jest programem dotacji. Z uwagi na obowiązujące przepisy prawa i procedury związane z wyłonieniem wykonawcy, za realizację przegłosowanych propozycji odpowiada miasto Józefów.

 

Dlaczego zatem warto uczestniczyć w tworzeniu budżetu obywatelskiego?

Budżet obywatelski to wyjątkowa okazja do rzeczywistego i bezpośredniego współdecydowania o tym, na co zostanie wydana część budżetu gminy. Daje on możliwość zgłaszania i promowania własnych, ciekawych pomysłów na rzecz mieszkańców, przyczyniających się do poprawy funkcjonowania całej gminy. Jest to także szansa do integracji społeczności lokalnej, a także wzmocnienie identyfikacji mieszkańców z miejscem zamieszkania.

 

Zapraszamy do czynnego udziału w Budżecie Obywatelskim Józefowa!



Zgłaszanie projektów i późniejsze głosowanie na stronie Budżetu Obywatelskiego Józefowa :



Więcej
tło zgłoś projekt.png

Bezpłatny Psychologiczny Punkt Konsultacyjny ❤️

10 miesięcy temu

Zapraszamy na bezpłatne konsultacje psychologiczne organizowane w ramach projektu „Ratujmy zdrowie psychiczne dzieci, młodzieży i nas dorosłych”, który został wybrany przez mieszkańców w Budżecie Obywatelskim Józefowa.

 

Dla kogo?

Dla osób dorosłych, rodziców, młodzieży, którzy potrzebują konsultacji psychologicznej w zakresie radzenia sobie z trudnościami dnia codziennego, które utrudniają normalne funkcjonowanie, sytuacji stresowych w domu, pracy lub rodzinie, trudności rodzicielskich, problemów z emocjami i innych sytuacjach kryzysowych. Punkt konsultacyjny jest formą pierwszego kontaktu, podczas którego psycholog może zaproponować wskazania do dalszych kierunków działania, wesprzeć Państwa, dać wskazówki- natomiast spotkania nie mają charakteru terapii psychologicznej.


Terminarz konsultacji:

7 i 29 sierpnia 2023 r. w godz. 13.00-19.00,

7 i 21 września 2023 r. w godz. 13.00-19.00 19,

26 października 2023 w godz. 13.00-19.00,

9 i 30 listopada 2023 r. w godz. 13.00-19.00,

7 i 14 grudnia 2023 r. w godz. 13.00-19.00.


Zapisy na konsultacje oraz dodatkowe informacje: [email protected] (W zgłoszeniu należy podać wybrany dzień oraz preferowaną godzinę spotkania- po otrzymaniu wiadomości, nasz psycholog potwierdzi Państwu dostępność miejsca w wybranej dacie i godzinie lub zaproponuje inny termin).

Czas trwania jednorazowej konsultacji wynosi 20-25 minut.


Miejsce:

Klub Port Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie, ul. Wyszyńskiego 1 (Piwnice Miejskiego Ośrodka Kultury, wejście po schodkach od strony parkingu przed Urzędem Miasta Józefowa.

 

Psycholog dyżurujący: Monika Gmytrasiewicz- psycholog społeczny, terapeutka.

 

Organizator konsultacji: Kropka nad Ty! Centrum Innowacji Psychologiczno-Pedagogicznych w Warszawie.

Więcej
17.png

Weź udział w pierwszych konsultacjach - oceń strefę gastro

11 miesięcy temu

Uruchomiliśmy nowy moduł w aplikacji mMieszkaniec - "Konsultacje Społeczne" i pierwszą ankietę - nt. punktu gastronomicznego w projektowanej Willi Kultura.

Przełącz się na kafelek "Konsultacje", zagłosuj w ankiecie, a jeśli chcesz podzielić się dodatkowymi spostrzeżeniami - zostaw komentarz.



Więcej
images.jpg

801 - jest porozumienie Warszawy i Mazowsza!

11 miesięcy temu

Miasto Warszawa i Samorząd Województwa Mazowieckiego podpisały porozumienie w sprawie wspólnego opracowania koncepcji nowego przebiegu drogi 801. „Po wielu latach wniosków, próśb, starań stało się to, co jeszcze do niedawna wydawało się niemożliwe! Nowa „Nadwiślanka” jest coraz bliżej”, napisał burmistrz Marek Banaszek, który uczestniczył w uroczystości podpisania umowy.

 

W ramach porozumienia Województwo Mazowieckie – Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie oraz Miasto Stołeczne Warszawa – Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta wspólnie opracują koncepcję budowy nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 801 na odcinku od skrzyżowania z ul. Czarnuszki na terenie m. st. Warszawa do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 721 (ul. Wyszyńskiego).


W dokumentacji (koncepcja z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji) określony zostanie przebieg oraz parametry techniczne planowanej drogi, co pozwoli w ramach odrębnej procedury rozpocząć prace projektowe zmierzające do uzyskania Decyzji Zezwalającej na Realizację Inwestycji Drogowej.


Bazę prac projektowych stanowił będzie przebieg drogi określony w dokumentach planistycznych Województwa Mazowieckiego, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Gminy Józefów. Długość odcinka to ok. 5 km, w tym ok. 1,2 km w granicach administracyjnych miasta Warszawa i ok. 3,8 km w granicach administracyjnych gminy Józefów. Termin realizacji umowy przez Wykonawcę dokumentacji – 24 miesiące od podpisania umowy.

W uroczystości podpisania porozumienia brał udział wicemarszałek województwa Wiesław Raboszuk, wiceprezydent Miasta Warszawy Michał Olszewski oraz posłanka Bożena Żelazowska, burmistrz Marek Banaszek, przewodniczący Rady Miasta Józefowa Mariusz Batorski i radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego Anna Brzezińska i Piotr Kandyba. To dzięki wsparciu tych radnych wojewódzkich kwestia budowy „nowej 801” oraz poprawy bezpieczeństwa na tej drodze (w przyszłym na trzech newralgicznych skrzyżowaniach pojawi się sygnalizacja świetlna) przyspieszyła i po wielu latach starań zaczęła być wdrażana w życie.

 

(Miasto Józefów/ Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego)

Więcej
PHOTO-2023-06-27-11-24-55.jpg

Dzień dobry! Startujemy z aplikacją mMieszkaniec!

11 miesięcy temu

Józefów przystąpił do aplikacji mMieszkaniec. Dzięki temu najważniejsze informacje i zaproszenia na wydarzenia będą przychodziły bezpośrednio na Wasze telefony! Przekażcie znajomym!



Dziękujemy za zainstalowanie aplikacji mMieszkaniec. Dzięki niej będziecie:



  • na bieżąco z ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi,
  • otrzymywać najważniejsze aktualności z Miasta,
  • wiedzieć o remontach i ew. awariach,
  • mieć pod ręką kalendarz odbioru odpadów oraz podręcznik ich segregacji,
  • mogli łatwo zagłosować w budżecie obywatelskim,
  • mogli podzielić się Waszym zdaniem w ankietach i konsultacjach społecznych.

 

Przekażcie znajomym - wystarczy zainstalować aplikację, wybrać "Miasto Józefów" i ustawić według własnych preferencji powiadomienia "Push" (to krótkie informacje z aplikacji "wyskakujące" się na ekranach Waszych telefonów.). 


Aplikację można pobrać:


z Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.euroinnowacje.transparentnejst&gl=PL 

z AppStroe: https://apps.apple.com/pl/app/transparentnejst/id1500572072?l=pl 




(Miasto Józefów)

Więcej
60 lat sobota (Wpis na Instagram).png

Nie wchodźmy do rezerwatów! Pozwólmy ptakom wychować ich młode!

11 miesięcy temu

Udary słoneczne piskląt, zabijanie przez drapieżniki, ugotowanie zwartości ptasich jaj, zmiażdżenie przez quady - to tylko niektóre konsekwencje wtargnięcia ludzi na tereny Wysp Świderskich i Wysp Zawadowskich. Dla nas to spacer, dla młodych ptaków - śmierć. Dlatego stosujmy się do zakazów wstępu do rezerwatów przyrody.

 

Na piaszczystych brzegach i wyspach znajdujących się w granicach wiślanych rezerwatów przyrody, takich jak Wyspy Świderskie czy Wyspy Zawadowskie, przez cały rok obowiązuje zakaz poruszania się. Zakaz ten nabiera szczególnego znaczenia w okresie od kwietnia do sierpnia, kiedy rybitwy, sieweczki, mewy, ostrygojady i inne ptaki przylatują tu by złożyć jaja i wychować młode. Ich gniazda, w większości przypadków w mają postać niewielkich zagłębień w piasku, które trudno dostrzec. To między innymi dlatego wchodzenie i wjeżdżanie na plaże powoduje tak poważne zagrożenie dla ptaków.


Warto wiedzieć, że temperatura piasku w słoneczne dni często znacznie przekracza 50 o C. W takich warunkach dorosłe ptaki muszą chronić jaja i młode, osłaniając je i chłodząc własnym ciałem. Obecność ludzi w pobliżu nie daje im takiej możliwości. W sytuacji, gdy spłoszeni ptasi rodzice odlatują wysokie temperatury mogą doprowadzić do "ugotowania" zawartości jaj. Młode z kolei giną w wyniku udaru słonecznego będącego następstwem zbyt długiej ekspozycji na działanie promieni słonecznych.

Ale to nie jedyne niebezpieczeństwo czyhające na skrzydlatych mieszkańców doliny Wisły. Pozbawione opieki gniazda chętnie odwiedzają

wrony, sroki i inne drapieżniki, zabijając i zjadając bezbronne ptasie potomstwo. Kamuflujące kolory jaj i upierzenie puchowe piskląt powoduje, że są praktycznie niemożliwe do dostrzeżenia dla poruszających się pojazdami mechanicznymi (quady crossy). Zazwyczaj

kończy się to tragicznie dla ptaków.

Jeśli uświadomimy sobie, że mazowiecki odcinek Wisły jest jednym z kluczowych dla przetrwania krajowych populacji takich gatunków, jak rybitwa rzeczna i białoczelna obraz sytuacji staje się wyjątkowo przygnębiający.


To od nas i od naszych decyzji zależy los dzikich mieszkańców rezerwatów przyrody. Respektowanie zakazów obowiązujących w rezerwatach przyrody i wobec zwierząt objętych ochroną gatunkową, zwracanie uwagi na tablice wyznaczające granice rezerwatów i informujące o zasadach korzystania z nich to na pozór niewiele. Tymczasem rezygnując z wtargnięcia w te ostoje przyrody możemy zadecydować o przetrwaniu tych gatunków i zachować ich obecność w naszym sąsiedztwie.

 

  

 

(Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie)

Więcej
Wyspy Zawadowskie chyba.jpg

Startujemy z aplikacją mMieszkaniec!

12 miesięcy temu

Józefów przystąpił do aplikacji mMieszkaniec. Dzięki temu najważniejsze informacje i zaproszenia na wydarzenia będą przychodziły bezpośrednio na Wasze telefony! Przekażcie znajomym!



Dziękujemy za zainstalowanie aplikacji mMieszkaniec. Dzięki niej:


  • będziecie otrzymywać najważniejsze aktualności z Miasta,
  • będziecie na bieżąco z ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi,
  • będziecie wiedzieć o remontach i ew. awariach,
  • będziecie mieć pod ręką kalendarz odbioru odpadów oraz podręcznik ich segregacji,
  • będziecie mogli łatwo zagłosować w budżecie obywatelskim,
  • będziecie mogli podzielić się Waszym zdaniem w ankietach i konsultacjach społecznych.

 

Przekażcie znajomym - wystarczy zainstalować aplikację, wybrać "Miasto Józefów" i ustawić według własnych preferencji powiadomienia "Push" (to krótkie informacje z aplikacji "wyskakujące" się na ekranach Waszych telefonów.). 


Aplikację można pobrać:


z Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.euroinnowacje.transparentnejst&gl=PL 

z AppStroe: https://apps.apple.com/pl/app/transparentnejst/id1500572072?l=pl 




(Miasto Józefów)

Więcej
mężczyzna z telefonem.png