14 MARCA (CZWARTEK)
GODZ. 18:00-20:00 Lokalne Historie
Zapraszamy na cykliczne spotkania, podczas których rozmawiamy o Józefowie, jego historii, dawnych mieszkańcach. Kluczem do poznania miasta stają się opowieści – o ludziach i miejscach związanych z naszymi okolicami. W swobodnej atmosferze wymieniamy się wiedzą oraz spostrzeżeniami na temat lokalnych spraw z przeszłości oraz tego, jaki mają wpływ na teraźniejszość. Wspólnie uzupełniamy historyczną mapę Józefowa. Współpracujemy z Miejską Biblioteką Publiczną w Józefowie. Razem tworzymy Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej.
Prowadzenie: Lidia Głażewska-Dańko.
Wstęp wolny.
Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.
15 MARCA (PIĄTEK)
GODZ. 18:00 „Dwurnik. Robotnik Sztuki”/spotkanie autorskie z Małgorzatą Czyńską
Edward Dwurnik, wybitny malarz i grafik, enfant terrible świata sztuki. Ulubieniec mediów, przewrotny prowokator, wnikliwy obserwator Polski i Polaków. Zasłynął cyklami Podróże autostopem, Warszawa, Robotnicy i Sportowcy. Chłopak z prostej rodziny, bez żadnych artystycznych tradycji czy koneksji, czuł, że malarstwo to jego przeznaczenie. Niegdyś mieszkaniec Józefowa.
Z Małgorzatą Czyńską chciał rozmawiać o życiu i o sztuce. Wspominał awanturniczą młodość w podwarszawskim Międzylesiu, lata studiów w Akademii Sztuk Pięknych czy pierwsze wyjazdy zagraniczne. W 2023 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się książka „Dwurnik. Robotnik Sztuki”, która jest zapisem rozmowy artysty z autorką, przeprowadzonej w 2015 roku.
Spotkanie poprowadzi Lidia Głażewska-Dańko. Zapraszamy wszystkich a w szczególności, mieszkańców Józefowa pamiętających Edwarda Dwurnika.
Ostatnie bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK i na stronie www.biletyna.pl.
Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka.
16 MARCA (SOBOTA)
GODZ. 17:00 Imieniny Miasta Józefowa/BRAK MIEJSC
Zapraszamy na coroczną uroczystość przygotowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Józefowa. W części artystycznej wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.
Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej to grupa studentów, pasjonatów polskiej kultury, amatorów tańca, muzyki i śpiewu, wspieranych przez profesjonalną kadrę oraz ich Alma Mater Politechnikę Warszawską. ZPiT PW liczy sobie obecnie prawie 73 lata. Przez ostatnie siedem dekad, pokolenia członków Zespołu dzieliły się ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi i widzami, wiedzą, szacunkiem i miłością do rodzimej kultury oraz tradycji. Na koncercie z pewnością poruszą czułe struny w kolejnych polskich sercach. W repertuarze Zespołu znajdują się polskie tańce ludowe oraz narodowe, a także tańce i folklor Łemków.
Bezpłatne wejściówki do odbioru wyłącznie w kasie MOK od 4 marca.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
17 MARCA (NIEDZIELA)
GODZ. 10:30 „W poszukiwaniu śladów historii miasta”/spacer historyczny
Zapraszamy na kolejny spacer historyczny. Tym razem udamy się na tereny Świdrów Małych, bliżej Wisły. Prowadzenie: Lidia Głażewska-Dańko.
Udział bezpłatny. Zapisy do 14 marca: [email protected].
Miejsce spotkania: róg ulic Wyszyńskiego i Wawerskiej w Józefowie.