9 października rozpoczynają się roboty związane z budową sieci wodociągowej w ul. Rakietowej. Burmistrz przeprasza za utrudnienia.
Wykonawcą jest firma HYDROBUD z siedzibą w Otwocku.
(Miasto Józefów)
W piątek 4 października w godzinach 8:00-15:00, na terenie naszego powiatu przeprowadzone zostaną powiatowe ćwiczenie obronne. Wiąże się to z utrudnieniami na ul. Narutowicza w Otwocku.
Jako cele szkoleniowe przyjmuje się doskonalenie umiejętności kompleksowej oceny złożonych problemów z dziedziny bezpieczeństwa, identyfikowania zagrożeń, a także poszukiwania rozwiązań tych problemów oraz utrwalenie i pogłębienie indywidualnej wiedzy i umiejętności oraz nawyków działania zespołowego w realizacji zadań obronnych. W ćwiczeniach udział wezmą służby, inspekcje, straż oraz jednostki samorządu terytorialnego. Ćwiczenia odbywają się pod kryptonimem „PREPARAT-24” na temat: „Realizacja zadań obronnych w sytuacji podnoszenia gotowości obronnej państwa”.
Przewidywana ilość uczestników i obserwatorów ok. 150 - 200 osób.
Ćwiczenia zostaną podzielone na dwa etapy: praktyczny i aplikacyjny. W związku z tym prosimy mieszkańców o zachowanie ostrożności oraz stosowanie się do komunikatów. Prosimy również przygotować się na nieznaczne utrudnienia w Mieście Otwock - na czas ćwiczeń zostanie zamknięta dla ruchu ul. Gabriela Narutowicza na odcinku od ul. Andriollego do ul. 3 Maja.
(Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego)
4 PAŹDZIERNIKA (PIĄTEK)
GODZ. 18:00 „REALNE/NIEREALNE 2.0”/WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA JULII KUBICY
„Interesują mnie zwykłe sytuacje, miejsca i bohaterowie, bo gdy przyjrzeć im się z bliska, można odkryć nowe światy, formy i znaczenia. A realne staje się nierealnym” – opowiada Julia Kubica. Artystka zaczęła malować prawie dekadę temu mieszkając w Bieszczadach. Jest absolwentką Studiów Podyplomowych ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi (2023). Pracuje w technikach: akryl, olej, pastel, techniki mieszane, kolaż. Od ośmiu lat jest mieszkanką Józefowa. Pracuje w MOK Józefów zajmując się graficzną stroną promocji ośrodka.
Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 29 listopada.
Miejsce: Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka
5 PAŹDZIERNIKA (SOBOTA)
GODZ. 10:00 MIEJSCA HISTORYCZNE, MIEJSCA CIEKAWE/„SZLAKIEM HISTORII BUNKRÓW WIĄZOWNA”/WYCIECZKA ROWEROWA
Trasa wycieczki to ok. 15 km, czas: 4 godz. Wycieczka historyczno-rekreacyjna. Prosimy o zabranie kamizelek rowerowych. Dzieci obowiązkowo zakładają kaski rowerowe. Prowadzenie: Janusz Prządka.
Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy do 3 października: [email protected]
Wyjazd: Spod Domu Nauki i Sztuki/Willi Frankówki, ul. Kard. Wyszyńskiego 2.
GODZ. 11:00 „DOOKOŁA”/KONCERT DLA DZIECI ŚWIĘTOŃ/WIŚNIEWSKI/OSICKI
„Muzyka, która traktuje dzieci poważnie. Nasz koncert to zaproszenie dzieci do wspólnego muzykowania i niepoważnych rozmów na poważne tematy” – opowiadają muzycy. Trio tworzą: Agata Świętoń – autorka muzyki i tekstów, wokalistka; Paweł Osicki PUSZ – perkusista, wokalista, inżynier dźwięku i producent oraz Ignacy Jan Wiśniewski – gra na instrumentach klawiszowych i śpiew.
Bilety: 20 zł normalny/15 zł ulgowy.
Miejsce: sala widowiskowa MOK
GODZ. 18:00 „MOJE CIAŁO JEST MOJE OD WCZORAJ”/MONODRAM
Spektakl daje otuchę, nadzieję i odwagę do podążania za głosem serca. Jest to wzruszająca, pełna zwrotów akcji i niepozbawiona humoru opowieść o odwadze, marzeniach i miłości (także tej do siebie). Historia kobiety, która pewnego dnia budzi się obok obcego mężczyzny, w obcym domu, zupełnie nie pamiętając kim jest. Krysia po latach błądzenia po obcych lądach znajduje w sobie odwagę i szczerość, by wkroczyć na własną ścieżkę serca. Monodram został napisany i wyreżyserowany przez Hankę Bondarenko – aktorkę, reżyserkę i dramatopisarkę.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MOK oraz na biletyna.pl. Czas trwania 70 min.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
6 PAŹDZIERNIKA (NIEDZIELA)
GODZ. 18:00 „PIAZZOLA for 4!”/KONCERT
Koncert wypełniony muzyką Astora Piazzolli. Publiczność pozna historie o podbojach sercowych artysty, barwne perypetie kolejnych zauroczeń kompozytora i wpływ kobiet na jego twórczość. Nie zabraknie „Czterech Pór Roku w Buenos Aires” – monumentalnego dzieła życia kompozytora oraz nieśmiertelnego „Libertango” w odsłonie kwartetowej. Na scenie wystąpi duet gitarowo-fortepianowy Walicki-Popiołek Duo, któremu będą towarzyszyć wokalistka Patrycja Zarychta oraz perkusista Gniewomir Tomczyk.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MOK oraz na biletyna.pl. Czas trwania 60 min.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
7 PAŹDZIERNIKA (PONIEDZIAŁEK)
GODZ. 18:00 „MAŁO LAT MAM, CZYTAM SAM”/WYKŁAD DLA RODZICÓW
Zapraszamy na wykład skierowany do rodziców dzieci w wieku 0-6 lat, zachęcający do nauki wczesnego czytania. Kiedy najlepiej rozpocząć naukę czytania? Od czego zacząć pracę z dzieckiem? Czy metody nauczania mają znaczenie? Co może być przyczyną niepowodzeń i jak sobie z nimi radzić? Co wpływa na chęć lub niechęć do czytania? Solidna dawka sprawdzonych i atrakcyjnych zabaw i zadań związanych z czytaniem.
Prowadzenie: Renata Frąckiewicz – terapeutka, logopedka i nauczycielka.
Wstęp wolny. Czas trwania 90 min.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
„MÓJ DOM. LUDNOŚĆ CYWILNA W OBLICZU WOJEN: POLSKA,UKRAINA, SYRIA, IRAK, LIBAN”/WYSTAWA PLENEROWA
Na wystawie, przygotowanej przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Domem Spotkań z Historią, oglądamy archiwalne zdjęcia z Polski z okresu II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu. Zestawiono je ze współczesnymi obrazami wojny z Iraku, Libanu, Syrii i Ukrainy z lat 2019-2022. Ich autorką jest współpracująca z PAH fotografka Agata Grzybowska. Historyczne fotografie pochodzą ze zbiorów Centralnej Agencji Fotograficznej (obecnie Polska Agencja Prasowa) oraz z archiwów amerykańskich korespondentów wojennych Juliena Bryana i Johna Vachona. Ekspozycję tworzą 23 fotografie.
Wystawa potrwa do końca listopada.
Miejsce: Galeria Park, skwer przed MOK.
3 października rozpoczynają się prace związane z budową sieci wodociągowej w ul. Rolniczej. Burmistrz przeprasza za utrudnienia.
Wykonawcą jest firma JARTEL z siedzibą w Józefowie
(Miasto Józefów)
W okresie 1 października – 30 listopada 2024 r. m.in. na terenie naszej gminy prowadzone będą badania ankietowe w ramach pierwszego etapu kompleksowych badań ruchu w metropolii warszawskiej. Przez ten czas zebrane zostaną informacje o sposobach podróżowania mieszkańców oraz informacje o ruchu pojazdów. Ankieterzy będą odwiedzać losowo wybrane lokale mieszkalne w celu przeprowadzenia wywiadu ze wszystkimi członkami gospodarstwa domowego, którzy skończyli przynajmniej 6 lat. Ankieterów będzie można spotkać również na stacjach kolejowych.
Jaki jest cel badania?
Chcemy dowiedzieć się jak, dokąd i czym przemieszczają się mieszkańcy naszej gminy. Te informacje umożliwią zaplanowanie korzystnych rozwiązań transportowych w metropolii warszawskiej.
Ostatnie kompleksowe badania ruchu Warszawa przeprowadziła wiosną 2015 roku. Na przestrzeni lat nastąpiły znaczne przemiany ekonomiczne i społeczne, rozwinął się system transportowy w Warszawie i metropolii, a powiązania między naszą gminą, a stolicą znacznie się umocniły. Powstały m.in. nowe drogi i nowe połączenia komunikacji zbiorowej. Wszystkie te elementy mogły znacznie wpłynąć na zachowania komunikacyjne mieszkańców. Analiza wyników badań umożliwi m.in. aktualizację matematycznego modelu ruchu, który służy jako narzędzie do planowania optymalnych rozwiązań transportowych na przyszłość.
Jak będzie wyglądać badanie ankietowe?
Badanie jest dobrowolne i anonimowe. Ankieterzy będą odwiedzać mieszkańców w środy, czwartki, piątki lub soboty. Przedmiotem wywiadu będą wszystkie podróże odbyte w dniu poprzedzającym wizytę ankietera (lub w czwartek w przypadku wywiadów prowadzonych w sobotę).
Ankieterzy zapytają między innymi:
☑ o podstawowe, kluczowe dla badania informacje na temat gospodarstwa domowego
☑ o cele podróży
☑ o wykorzystane środki transportu
☑ o godziny rozpoczęcia i zakończenia podróży
Pomóż ankieterowi wypełnić kwestionariusz, odpowiadając na jego pytania.
Uwaga! Ankieterzy z agencji badawczej PBS Sp. z o.o. realizującej badania, będą wyposażeni w identyfikatory z imieniem i nazwiskiem oraz kopię listu dokładniej wyjaśniającego cel badania. Bez obaw zaproś ankietera do domu i opowiedz mu o swoich codziennych podróżach.
Realizacja badania jest jednym z działań wynikających z Planu zrównoważonej mobilności miejskiej dla metropolii warszawskiej 2030+ (SUMP).
Więcej informacji na stronie: transport.um.warszawa.pl/wbr2024
27 WRZEŚNIA (PIĄTEK)
GODZ. 18:00 Spotkanie autorskie z Patrycją Pawlik – autorką książki „Emilian Kamiński. Reżyser marzeń”. Gość specjalny: Justyna Sieńczyłło.
Książka wydawnictwa Prószyński i S-ka to zapis ostatniej rozmowy z aktorem, reżyserem, dyrektorem Teatru Kamienica, ale przede wszystkim człowiekiem wrażliwym na świat, konsekwentnie realizującym swoje marzenia. Szczerze opowiedział w niej o dzieciństwie, rodzinie, mistrzach, teatrze. Jedynym tematem, który skrywał, była jego choroba. Wywiad przepleciony został wspomnieniami i anegdotami, którymi podzielili się między innymi: Olaf Lubaszenko, Ewa Dałkowska, Krystyna Janda, Piotr Fronczewski, Dorota Kamińska, Magdalena Zawadzka, Katarzyna Cichopek, czy Wiktor Zborowski. Premiera książki odbyła się 27 marca 2024 r.
Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książki z autografami autorki oraz Justyny Sieńczyłło – żony Emiliana Kamińskiego i współtwórczyni Teatru Kamienica.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
28 WRZEŚNIA (SOBOTA)
GODZ. 11:00 „Jak Wróbelek nie mógł zdążyć na wesele”/Grupa O! Teatr /spektakl dla dzieci 3+
Spektakl opowiada perypetie tytułowego wróbelka. Po otrzymaniu zaproszenia na sowie wesele, ptaszek zaczyna przygotowania do wielkiego wydarzenia. Niestety nie wszystko idzie po jego myśli, po drodze wpada w liczne, zabawne tarapaty. W tej historii wróbelek (a wraz z nim dzieci) wiele się nauczy. A to o zasadach poruszania się na drodze, a to jak powinno zachowywać się w szkole (jeśli chcemy się czegoś nauczyć), a to znów o sobie samym (warto doceniać siebie), a na koniec dlaczego zachłanność może się źle skończyć…
Spektakl oparty jest na motywach opowiadań o ptasich bohaterach bajek (m.in. wróbelek Elemelek) połączonych w jedną opowieść. Poszczególne epizody cechują się edukacyjną formą z wyraźnym, łatwym do zrozumienia morałem. Na scenie pojawią się duże kukiełki, muppety, pacynki.
Bilety: 20 zł dziecko/30 zł dorosły.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
29 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)
GODZ. 07:00 „Jesień z ptakami”/spacer ornitologiczny
Zapraszamy na kolejny spacer nad Wisłę. Prowadzenie: Piotr Baranek, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Udział bezpłatny. Zapisy: [email protected].
Miejsce spotkania: Link do miejsca zbiórki otrzymacie Państwo przy zapisie.
11 PAŹDZIERNIKA (PIĄTEK)
GODZ. 18:00 „ŚLADAMI MISTRZÓW”/MIROSŁAW BAKA/SPOTKANIE AUTORSKIE
Odwiedzi nas znakomity polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. W filmie zadebiutował jeszcze podczas studiów w 1985 roku. Był to „Daleki dystans” w reż. Mirosława Borka. Spektakularnym sukcesem okazał się „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego, z 1988 roku, w którym Mirosław Baka zagrał rolę Jacka Łazara – młodego mordercy taksówkarza. Wśród wielu innych nagród film zdobył, przyznaną wówczas po raz pierwszy, Europejską Nagrodę Filmową „Felix”.
Podczas spotkania, które poprowadzi Andrzej Kurdziel, nie zabraknie tematów związanych z ostatnimi produkcji takich jak „Chłopi” i „Sami swoi. Początek”. Aktor opowie również o najbliższych planach zawodowych.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MOK oraz na biletyna.pl
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
12 PAŹDZIERNIKA (SOBOTA)
GODZ. 18:00 PLATEAU GRA „PROJEKT GRECHUTA"/GOŚCINNIE WYSTĄPI SONIA BOHOSIEWICZ / KONCERT
Po ponad dekadzie od wydania słynnego albumu „Projekt Grechuta”, z odważnymi wersjami piosenek Marka Grechuty, zespół Plateau ponownie zagra i zaśpiewa materiał z tej płyty na żywo. Płyta ukazała się marcu 2011 roku, zbierając uznanie publiczności i fantastyczne recenzje dziennikarzy. Teraz ponownie na żywo zabrzmią utwory z tego albumu, a gościnnie z zespołem Plateau zaśpiewa Sonia Bohosiewicz, która z zespołem współpracuje od 2011 roku. Jedna z najbardziej charyzmatycznych i najzdolniejszych aktorek swojego pokolenia, od wielu lat pokazuje publiczności także muzyczne oblicze. Występowała na kilku festiwalach muzycznych, śpiewała w filmie oraz dała się poznać jako znakomita wykonawczyni utworów Marylin Monroe. Szykuje się prawdziwa muzyczna uczta!
Bilety: 50 normalny/40 ulgowy.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
27 PAŹDZIERNIKA (NIEDZIELA)
GODZ. 18:00 POLSKIE PIOSENKI/AGA ZARYAN Z ZESPOŁEM
Aga Zaryan sięga po utwory ulubionych polskich kompozytorów jazzowych, ale również po piosenki artystów zupełnie niezwiązanych z jazzem, które są dla niej ważne ze względów osobistych. Projekt jest swego rodzaju podróżą w czasie do lat ubiegłego wieku, kiedy te piosenki i melodie cieszyły się ogromną popularnością. Dzięki nowym aranżacjom pianisty i kompozytora Michała Tokaja słuchacze będą mieli okazję poznać je na nowo. Usłyszymy m.in.: „Kocham Cię, kochanie moje” Maanamu, „Ale w koło jest wesoło” z repertuaru zespołu Perfect, „La valse du mal” Kaliny Jędrusik, do słów Wojciecha Młynarskiego i muzyki Jerzego Dudusia Matuszkiewicza. Aga przypomni również dokonania Czesława Niemena, Władysława Szpilmana, Krzysztofa Komedy. To będzie wieczór sentymentalny z kilkoma niespodziewanymi, muzycznymi zwrotami akcji.
Bilety: 90 normalny/80 ulgowy.
Miejsce: sala widowiskowa MOK.
Już tylko do 22 września można zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok. Po raz kolejny zapraszamy Was Drodzy Mieszkańcy Józefowa do aktywnej współpracy i oddajemy w Wasze ręce decyzję o tym, na co przeznaczyć część budżetu miasta.
Na co dzień to Burmistrz i Rada Miasta dokonują wyborów co i w jakim zakresie wyremontować, zbudować, co i gdzie posadzić, jakie wydarzenie i kiedy zorganizować, starając się zaspokajać potrzeby naszej społeczności. Niezwykle ważny jest jednak Wasz głos, dlatego zachęcamy, abyście przedstawili Wasze propozycje. Zastanówcie się i powiedzcie nam czego w Józefowie jeszcze brakuje, o czym nie pomyśleliśmy, co możemy poprawić, albo jakie rozwiązania wdrożyć, aby nasz Józefów jeszcze bardziej rozkwitał.
W tym roku do rozdysponowania jest kwota 905 382,14 zł. Wszystko na Wasze pomysły. Nie ma podziału kwotowego na tzw. projekty inwestycyjne i nieinwestycyjne, a o szczegółach jakie muszą spełniać projekty można przeczytać w Regulaminie. W poprzednich edycjach przekonaliśmy się już, że potraficie być bardzo kreatywni. Wierzymy, że i tym razem, wypoczęci po wakacjach, pełni energii, zainspirowani urlopowymi obserwacjami, ale też doświadczeniami z życia codziennego, zasypiecie nas ciekawymi koncepcjami.
Możliwość zgłaszania projektów ma KAŻDY MIESZKANIEC JÓZEFOWA i można to zrobić za pośrednictwem platformy do obsługi Budżetu Obywatelskiego, do której link znajduje się na stronie internetowej Miasta Józefów (www.jozefow.pl) lub w formie papierowej na formularzu zgłoszeniowym. Na wspomnianej platformie znaleźć można wszelkie informacje o idei budżetu obywatelskiego, szczegółowe zasady i harmonogram przeprowadzania tej formy konsultacji w Józefowie oraz pobrać odpowiednie formularze. Zainteresowanych bardziej tradycyjną formą komunikacji zapraszamy w godzinach pracy Urzędu do Referatu Rozwoju i Promocji Gospodarczej (pokój nr 01 bud. A). Udostępnimy wszystkie niezbędne druki, w tym formularz zgody na uczestnictwo osoby małoletniej w konsultacjach, wyjaśnimy zasady, odpowiemy na pytania, przyjmiemy także gotowe, wypełnione zgłoszenia projektów.
Budżet Obywatelski to realna szansa na współdecydowanie o rozwoju naszego miasta, o jego wizerunku, o zaspokojeniu potrzeb lokalnej społeczności. Wystarczy przedstawić swój projekt, dołączyć listę poparcia 15 mieszkańców Józefowa (nie wlicza się podpisu wnioskodawcy), a potem wypromować ten pomysł wśród innych i zmobilizować ich do głosowania.
Podsumowując, już od jutra i aż do 22 września czekamy na zgłoszenia. Wskażcie nam co, gdzie i kiedy możemy dla nas wszystkich zrobić.
KAŻDY POMYSŁ JEST DOBRY!
21 WRZEŚNIA (SOBOTA)
90-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Józefowie
Rozpoczęcie uroczystości godz. 11:00, koncert finałowy godz. 18:00.
W programie obchodów: msza w kościele pw. MB Częstochowskiej w Józefowie, przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik Józefa Piłsudskiego, apel strażacki pod pomnikiem, wystawa sprzętu strażackiego przy ul. Kard. Wyszyńskiego, pokaz umiejętności strażaków w remizie przy ul. Polnej 1, koncert orkiestry dętej na scenie plenerowej MOK Józefów oraz finałowy występ zespołu Zwykli Ludzie. Odbędzie się także zbiórka darów dla powodzian!
Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania jubileuszu OSP Józefów.
Szczegółowy harmonogram zostanie udostępniony na profilu OSP Józefów na Facebooku: https://www.facebook.com/profile.php?id=100064357912781
22 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)
GODZ. 10:30 „W poszukiwaniu śladów historii miasta – Nowa Wieś" część II/spacer historyczny
Podczas spaceru poznamy kolejne ciekawe miejsca na mapie Józefowa i historie z nimi związane. Prowadzenie: Lidia Głażewska-Dańko. Udział bezpłatny. Zapisy do 19 września: [email protected]
Miejsce zbiórki: ul. Owsiana obok samoobsługowej myjni samochodowej na rogu z ul. Nadwiślańską. Samochody można zostawić na parkingu pod Daglezją.
23 WRZEŚNIA (PONIEDZIAŁEK)
GODZ. 19:00 Film jako lustro. Obrazy - emocje - myśli/film „Maiden”/nowy projekt filmowy
Zapraszamy na cykliczne poniedziałkowe wieczory dla kobiet z elementami filmoterapii. Filmy które wyzwalają silne emocje, prowokują do przemyśleń, inspirują do zmian w życiu.
Podczas pierwszego, filmowego spotkania pokażemy nagrodzony dokument „Maiden” z 2018 roku. To historia Tracy Edwards, kucharki na czarterowych łodziach, która została kapitanem pierwszej żeńskiej ekipy, jaka weszła do Whitbread Round the World Race w 1989 roku. Autorka i prowadząca projekt: Anna Wielgosz.
Wstęp wolny.
Miejsce: Kino MUZA MOK.
24 WRZEŚNIA (WTOREK)
GODZ. 17:30 Warsztaty „Akcja Improwizacja"
Chcesz podnieść swoje umiejętności wystąpień publicznych? A może po prostu chcesz poczuć więcej pewności siebie w codziennych sytuacjach? Przyjdź na warsztaty, gdzie za pomocą gier improwizacyjnych nauczysz się, jak być pewnym siebie mówcą! Z Co Cię czeka?
• Ekspresja w 10 sekundach a – Czy potrafisz powiedzieć coś ważnego w zaledwie kilku sekundach?
• Różne style mówienia p – Sprawdzisz się w roli polityka, profesora, a może rolnika z Podlasia?
• Zaskakujące pytania r – Nauczysz się odpowiadać na pytania, których nigdy wcześniej nie słyszałeś
a Na warsztatach:
• Poznasz tajniki improwizacji i dowiesz się, jak wykorzystać ją na co dzień.
• Wcielisz się w postacie znane ze świata polityki, kultury i mediów.
• Nauczysz się mówić w sposób, który sprawi, że ludzie będą cię słuchać! s
Nie przegap tej okazji, by rozwijać swoje umiejętności w kreatywny i zabawny sposób! Dołącz do nas! z
a Patronem projektu jest Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego!
Wstęp wolny.
Miejsce: MOK.